Prodejny Zary jsou sice v Rusku stále zavřené, to však neznamená, že tamní ženy oblečení této značky neseženou. (13. března 2022) | foto: Profimedia.cz

Rusové po západním zboží smutnit nemusí. Proudí tam z postsovětských zemí

  • 244
Světové značky sice z Ruska po začátku invaze postupně odešly, jejich zboží je však na ruském trhu stále dostupné. Ze spřátelených zemí ho dovážejí různí podnikavci a s přirážkou prodávají dál. Rusové si tak i dnes mohou koupit třeba oblečení ze Zary, luxusní vozy nebo klávesnice k počítačům. U těch však řeší jeden nepříjemný problém.

„Nápad prodávat Zaru vzešel od mé ženy. Říkala mi, že by opravdu moc chtěla, aby se jejich oblečení vrátilo,“ vypráví pro The Guardian podnikatel z Krasnojarsku Aleksandr Gorbunov. Jak si manželka přála, tak udělal. Minulý pátek otevřel obchod nazvaný Panika.

Prodává v něm nejen módu, ale i doplňky do domácnosti, které dřív Rusové běžně sehnali právě v Zaře. Poté, co jejich země rozpoutala válku na Ukrajině, však o oblíbené značky přišli. Západní společnosti včetně prodejců oblečení z Ruska dříve nebo později odešly.

Uvolněný prostor teď využívají lidé, jako je právě Gorbunov. Ten říká, že poptávané oděvy brzy začal dovážet z Kazachstánu. „Není to tak, že bychom pořizovali úplně všechno. Máme stylistu, který vybírá, co přesně máme z posledních kolekcí koupit. Nechceme obchod jednoduše zaplnit oblečením ze Zary,“ podotýká Gorbunov.

Jedna dovezená várka ho vyšla na 1,5 až 2 miliony rublů (582 tisíc až 776 tisíc korun). Jeho přirážka prý bude pouhých 200 až 300 rublů za kus (zhruba 116 korun). Oblečením se ostatně plní kufry i v tureckém Istanbulu. Ruští velkoobchodníci jezdí do tamní čtvrti Laleli nedaleko historického centra města, kde takzvaný kufrový obchod fungoval už krátce po rozpadu Sovětského svazu.

Návrat kufrového obchodu mezi Moskvou a Istanbulem. Kdysi na něm bohatl i Peskov

Ale Rusové si nestýskají jen po oblečení. Podle Kommersantu se ve velkém dovážejí i klávesnice k počítačům. Protože však nebyly původně určené pro ruský trh, chybí jim poměrně důležitá věc – klávesy s ruskými písmeny. Žně tak zažívají nejen dovozci, ale i firmy nabízející dodatečné vyrývání „správné“ abecedy do zakoupených klávesnic.

List v souvislosti s rostoucí praxí ovšem upozorňuje, že to samozřejmě znamená, že se musí rozbalit originální balení klávesnic, což může odradit zákazníky. A počítat s platnou zárukou pak také může být trochu problém.

16. srpna 2022

Majitel moskevské prodejny Auto Dealer University Ararat Mardojan od začátku invaze dovezl několik desítek luxusních vozů. Objednal je v Dubaji, Indii či na jihu Ameriky a do Ruska je pak nechal dopravit přes Arménii nebo Írán. „Je lepší se vyhnout nepřátelským zemím, jako jsou baltské státy nebo Gruzie,“ vysvětluje.

Nejčastěji se teď zboží k Rusům dostane z Arménie, Běloruska, Kazachstánu či Kyrgyzstánu, odkud proudí třeba korejská kosmetika. Nad tím, co s produkty bude poté, co je nakoupili tamní obchodníci, už původní vlastníci značek následně ztrácí kontrolu.

Všechno je navíc podle ruských zákonů legální, protože vláda už v květnu zveřejnila seznam zboží, které je v rámci systému „paralelního importu“ možné dovážet a nestarat se o to, zda to vlastník značky povolil.

Rusko opouští další světový gigant. Kvůli válce na Ukrajině v zemi končí H&M

„Paralelní dovoz hraje svou roli v zajištění zdání, že válka život Rusů nijak nenarušila. Putin nechce, aby lidé kvůli ní nějak měnili své zvyky, ale aby žili tak jako dosud. Západní spotřební zboží může vypadat nepodstatně, ovšem pro obyčejného Rusa má velký význam,“ míní ruský sociolog Grigorij Judin.

Kromě spotřebního zboží jsou na vládním seznamu i produkty technologických společností nebo automobilek. „Ani bych to nenazýval paralelní import. Skutečný import se totiž zcela zastavil, takže tento je jediný, který nám zbyl,“ přemítá Mardojan. Touha Rusů po západních autech je prý obrovská, hlavně po těch nejluxusnějších. Moskevský překupník je teď podle svých slov prodává asi o pětinu dráž než před válkou.

Výrazně víc než před válkou dnes v Rusku stojí i mobilní telefony od Applu, sehnat se však dají. Aktuálně jsou v jednom z moskevských obchodů v nabídce iPhony 13 Pro a Pro Max v zelené barvě. Na další generaci telefonů si Rusové možná jen počkají o něco déle než zbytek světa. „Ale budeme je mít,“ ujišťuje zástupce prodejny re:store.

V Rusku přes sankce smartphony nedošly, jenže jsou příšerně drahé

Dobře na Rusech lačnících po výdobytcích konzumní společnosti vydělává i Nurbek z Kyrgyzstánu. Ten si podle svých slov pořídil stovky výrobků americké firmy Apple, z nichž mnohé pak prodal na Telegramu. „Zatím jsem koupil zhruba tři sta iPhonů a sto MacBooků,“ popisuje muž s tím, že zboží poslal z Biškeku poštou nebo prostřednictvím kurýrů.

„Beru si nějakých pět procent. Je to lepší než pracovat na stavbě nebo jezdit s taxíkem,“ dodává.

13. března 2022


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video