Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusko vymýšlí triky k obcházení sankcí. Partnery najde, ale prodraží se to

  19:06
Evropa od začátku války nasadila proti Moskvě bezprecedentní arzenál hospodářských sankcí ve snaze oslabit tamější ekonomiku a donutit tak Putina, aby od invaze na Ukrajině upustil. Je však pouze otázkou času, kdy Rusko začne prodávat své zboží přes spřátelené země, stejně jako ho odjinud získávat.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. | foto: Reuters

Čím déle sankce ze strany EU potrvají, tím více bude Rusko po zakázaném zboží toužit. Tato touha však nepramení jen z ruské obliby luxusu a komfortu. Zboží, na nějž jsou sankce uvalené, je totiž nezbytné pro ruskou armádu i domácí ekonomiku. Podle amerického listu Politico bude Kreml také chtít doplnit svou válečnou pokladnu o příjmy z prodeje sankcionovaných výrobků, a to od uhlí a ropy až třeba po kaviár. Dříve či později tak Moskva začne sankce obcházet.

Po čem Rusko touží?

Vůbec první vlnu sankcí vyvolala ruská anexe Krymu v roce 2014. Od té doby se Moskva snaží zvýšit svou soběstačnost, ne ve všech oblastech se jí to však daří. Je totiž výrazně snazší vyrobit si vlastní sýr než například mikročipy.„Rusko zoufale potřebuje především čipy, polovodičové součástky a několik klíčových surovin, jako je lithium, aby mohlo pokračovat ve výrobě zbraňových systémů a elektrických akumulátorů potřebných pro vojenské účely,“ uvedl bývalý ukrajinský obchodní úředník. Podle jeho slov bude bez těchto sofistikovaných dodávek ruský vojenský průmysl fakticky ochromen.

Tyto položky jsou životně důležité jak pro vojenské, tak i civilní použití, ale také pro zachování vývozu ropy a plynu do zemí, které ruské nerostné suroviny i nadále odebírají. Obzvláště problematická je pak v tomto směru závislost Ruska na západních vstupech ropné a plynové infrastruktury.

Je velmi pravděpodobné, že Rusko se bude snažit sankcionované zboží dovážet novými obchodními cestami. Seznam zemí považovaných za potenciálně slabá místa pro prosazování a dodržování sankcí je totiž pestrý a Putin jistě najde ochotné partnery ke spolupráci v Evropě i mimo ni.

„Historicky existuje hned několik zemí, které se osvědčily při vyhýbání se sankcím,“ uvedl bývalý vysoký úředník pro sankce na americkém ministerstvu financí. „Za klíčové v tomto směru považuji Turecko a Spojené arabské emiráty,“ dodal. Naráží na skutečnost, že Turecko využívá privilegovaného přístupu na trh EU prostřednictvím celní unie.

Ve hře jsou ale i členové z Euroasijské ekonomické unie (EAEU), tedy Bělorusko, Kazachstán, Arménie a Kyrgyzstán. Podle listu Politico k nárůstu pravidelného obchodu dokonce Kazachstán sám veřejně vybízí.

Putin založil Euroasijskou unii. "Epochální" svaz má dobýt svět

V Kyrgyzstánu zase žije velký počet Rusů převážně pracujících v IT sektoru. „Pokud nějaké firmě v Kyrgyzstánu nezáleží na tom, že bude odříznuta od amerického trhu prostřednictvím sekundárních sankcí, může se pustit do lukrativního byznysu s obcházením sankcí,“ uvedla výzkumná pracovnice Mezinárodního institutu pro strategická studia Maria Šaginová.

Moskva by také mohla hledat země, v nichž je kontrola vývozu nejméně důsledná. Každá země totiž vlastní odlišné národní celní a sankční předpisy, takže některé jurisdikce jsou mírnější než ostatní. Jako příklad uvedla Šaginová Itálii. Po „krymských“ sankcích z roku 2014 se právě v tomto státu Apeninského poloostrova vyskytlo mnoho případů sankcionovaného zboží, které bylo odesílané do Ruska. V krymských přístavech, na něž byly také uvaleny sankce, podle ní pak kotvily lodě s vazbami na Německo, Itálii, Řecko i Bulharsko.

Pašeráci na mořích

Země Evropské unie se 3. června dohodly, že do konce letošního roku zablokují dodávky ruské ropy do EU. Rusku tak tikají hodiny, aby systém vývozu ropy co nejdřív pozměnilo. Moskva totiž potřebuje své komodity vyvážet, aby mohla i nadále financovat válečnou akci na Ukrajině.

EU se shodla na embargu většiny dovozu ruské ropy, Kyjevu pošle miliardy

Jedním z běžných triků je využívání převodů „z lodi na loď“. Ruská loď by v takovém případě přečerpala ropu v mezinárodních vodách na druhý tanker, který by poté zakotvil v přístavu EU. Produkt se pak označí jako pocházející z takové země, na níž se sankce nevztahují.

Jiný trik spočívá v tom, že plavidla vypnou lokalizační zařízení a skryjí tak svou trasu. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu již došlo k prudkému nárůstu této praxe. Někteří argumentují, že je možné určit, odkud přesně ropa pochází, a to na základě geochemické analýzy. Tuto skutečnost lze ale v mnohých případech lehce popřít. Například kazachstánská a ruská ropa jsou si velmi podobné, jejich rozlišení by tak nemuselo být směrodatné..

Zločin a trest

Evropská unie v současné době zvažuje, že porušení sankcí bude klasifikovat jako trestný čin. Vlády EU by tak mohly snáze zabavovat majetek společnostem i jednotlivcům, kteří se zavedeným pravidlům vyhýbají nebo je obcházejí. Připravuje se také nová iniciativa na koordinaci majetku ruských fyzických i právnických osob, na než byly uvaleny sankce kvůli válce na Ukrajině s názvem „Operace Oscar“. Spolu s evropskou policejní agenturou Europol se na ni má zaměřit také úřad pro justiční spolupráci Eurojust a unijní agentura pro ostrahu hranic Frontex.

EK hodlá sjednotit vymáhání sankci, zmrazený majetek by mohl jít na obnovu

Za potenciálně „slabé články“ v prosazování práva ohledně sankcí označili odborníci Maďarsko, Bulharsko a balkánské země EU včetně Srbska. Navzdory obnovenému úsilí o potlačení obcházení sankcí je tedy pravděpodobné, že „spolupachatelské“ země či samozvané vlády a podniky budou i nadále poskytovat Putinovi, co chce.

I kdyby Rusko pokračovalo v dovozu zakázaného zboží, nevyjde z toho levně. Moskva ochotným státům bude muset zaplatit za nalezení alternativního řešení tak jako tak. „Tyto země totiž moc dobře vědí, jak podnikat“, říká Francesco Giumelli, expert na sankce z univerzity v Groningenu v Nizozemsku. „Rusku pomohou, ale dobře si to spočítají,“ dodává.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Irák schválil nový zákon proti homosexualitě, hrozí za ni až 15 let vězení

28. dubna 2024  8:40

Irácký parlament v sobotu schválil nový zákon zaměřený proti vztahům lidí stejného pohlaví. Nově...

Počasí v Česku opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, sníží teploty

28. dubna 2024  7:47

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...