Stanoviště arménské a ázerbájdžánské pohraniční stráže na silnici do Náhorního...

Stanoviště arménské a ázerbájdžánské pohraniční stráže na silnici do Náhorního Karbachu (21. září 2023) | foto: Reuters

Rusko stahuje většinu vojáků z Arménie. Zůstanou jen tam, kde konflikt nehrozí

  • 10
Ruská armáda stáhne své vojáky z několika oblastí v Arménii, která čelí tlaku silnějšího Ázerbájdžánu. Ruské ozbrojené síly nicméně zůstanou na arménské hranici s Tureckem a Íránem, od nichž žádný bezprostřední konflikt nehrozí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že kvůli změněným podmínkám, už není ruských vojáků v daných oblastech potřeba. „Takže prezident (Vladimir) Putin souhlasil a bylo dohodnuto stažení naší armády a pohraniční stráže,“ řekl Peskov ve čtvrtek agentuře Interfax.

Peskov zároveň poznamenal, že na žádost arménské strany ruské „pohraniční stráže zůstanou na arménsko-turecké a arménsko-íránské hranici“. „Zůstanou tam a budou nadále vykonávat své funkce,“ řekl.

Moskvou burácela vojenská technika. Putin obvinil Západ z revanšismu

Změnu dohodli Putin s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem ve středu. Podle Peskova obecně diskutovali „hlavně o pozitivní dynamice rozvoje vzájemných obchodních a ekonomických vztahů“.

Rusko je pod arménským tlakem, aby stáhlo své síly, již od loňského roku, kdy Ázerbájdžán v bleskové válce o Náhorní Karabach porazil Arménii na hlavu. Rusové, kteří měli dohlížet po konfliktech od 90. let na opakovaná příměří mezi oběma stranami, loni další ázerbájdžánské ofenzivě nezabránili. Následkem toho Arménie o Náhorní Karabach zcela přišla a tamnější Arméni se vystěhovali.

Ázerbájdžán o apetit na další území podle všeho ještě nepřišel. Nedávno vznesl nároky na další území. Jde o čtyři vesnice, které Arménie nakonec slíbila, že vydá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video