Posílám léky na Ukrajinu, pomáhají Češi i tamní celníci, řekl Prokopjuk

  17:00aktualizováno  22. července 18:09
Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl: „Doporučuji vám strávit nějakou dobu na Donbase a přesvědčit se, kolik strádání přinesla Ukrajincům tato válka.“ O tom, jak devastující konflikt se na východě Ukrajiny odehrává, hovořil host pondělního Rozstřelu Rostislav Prokopjuk, ukrajinský psycholog žijící v Praze.

„Současné prezidentské volby probíhaly ve stylu Orwella. Nynější prezident není můj šálek kávy, nesmíme volit podle minulosti, ale podle současnosti.  Mám pocit, že lidé uvěřili mlokům, kteří vytáhnou z moře perly,“ řekl v Rozstřelu Prokopjuk o Volodymyru Zelenskym. 

„Za celou historii ukrajinských voleb se nikdy nestalo, že by se do parlamentu dostala strana, o které ještě před dvěma měsíci nikdo neslyšel. Nemají myšlenku, žijí jenom jedním dnem. Cílem současného prezidenta je vrátit Ukrajinu zpět do Sovětského svazu,“ myslí si. 

Fotogalerie

Ukrajina podle něj vykazuje znaky korupce. „Na Ukrajině je přes šest tisíc soudců, 40 z nich jsou milionáři. To je prvním projevem korupce. Někteří soudci třeba neuvedli do majetkového přiznání vůbec nic, znamená to, že bydlí na ulici,“ uvedl s tím, že Ukrajina potřebuje změnu. „Věřím, že změna přijde,“ dodal. 

Prokopjuk už třetím rokem pomáhá raněným ukrajinským vojákům i dobrovolníkům sháněním léků, které nakupuje i dostává v ČR a posílá do Hlavní vojenské klinické nemocnice v Kyjevě. „Na Ukrajině je velké množství raněných, země to sama nezvládá,“ vyprávěl. 

Obstarávat i dražší léky pomáhá Prokopjukovi jeho malířský talent. Pořádá čas od času vernisáže svých obrazů, jako vstupné požaduje běžné léky, které mají lidé doma v lékárničkách. Roli kurýra pak zajistí třeba řidič autobusu.

Prokopjuk promluvil i o seriálu Černobyl. „Seriál byl hodně realistický. V době výbuchu elektrárny jsem studoval v Kyjevě. Lidé, kteří věděli co se stalo, utíkali kudy mohli, vlaky byly beznadějně vyprodané. Na tragédii se zapomíná, ale seriál události znovu připomněl,“ popsal jadernou katastrofu.

Léčitel a vymítač kouření

Rostislav Prokopjuk je někdy nazýván „vymítačem kouření.“ Specializuje se na psychologii závislosti. Mnoho pacientů svědčí o tom, jak je dokázal odnaučit kouření během jediného krátkého sezení. „Kouření je pomalá sebevražda. Kuřáci zabíjí sami sebe, nemají se rádi,“ říká.

Narodil v roce 1958 na ukrajinské Volyni, je absolventem Vědecko-metodologického centra Džuny Davitašviliové v Moskvě a Mezinárodního medicínského centra v Kyjevě. V roce 1991 založil v ČR Centrum zdraví Aura. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Na summitu Trump s Johnsonem slibují velké věci, v ulicích zuří nepokoje

Britský premiér Boris Johnson (vlevo) a americký prezident Donald Trump na...

Summit skupiny G7 ve francouzském Biarritzu pokračoval nedělními setkáními vrcholných představitelů. Johnson vyjednával...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Na Floridě zadrželi mladíka a našli pilulku extáze s Trumpovým obličejem

Pilulka extáze ve tvaru hlavy prezidenta USA Donalda Trumpa, kterou zadržela...

Osoba prezidenta Donalda Trumpa již inspirovala tvůrce karikatur, televizní komiky i výrobce halloweenských kostýmů....

Najdete na iDNES.cz