Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Řekové nahánějí nelegály. Imigranti se ukrývají na univerzitách

  17:51
Atény (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Řecko drtí ekonomická krize. Avšak nejen ta. Zchudlá země se potýká s masovou imigrací. Hony na nelegály, jak tomu říkají Řekové, jsou tu na denním pořádku. Sami nelegální přistěhovalci živoří.

Imigranti čekají frontu na žádost o azyl. Z tisícovky jich bude moci legálně zůstat v zemi jen dvacet. | foto: Profimedia.cz

Chumel mužů různého věku obaluje plot prestižní ekonomické školy Athens University of Economics and Business tak, že kovové plaňky nejsou skoro vidět. Na první pohled je zřejmé, že to nejsou řečtí studenti čekající na seminář. Většina z nich pochází z jižní Asie nebo z Afriky. Mají opraná trička a sešlapané sandály. Všichni hledí stejným směrem: k autobusové zastávce, která leží asi 250 metrů od nich.

V chabém stínu stanice se potí deset ozbrojených policejních těžkooděnců. "To je obvyklý hon na nelegály," vysvětluje dvaadvacetiletá Fani Kostidisová, která ve škole na rušné ulici Patission studuje třetím rokem mezinárodní obchod.

"Přistěhovalci se u nás schovávají, protože tady na ně policie nemůže," dodává drobná dívka. Na řeckých univerzitách totiž platí zákon o nedotknutelnosti akademické půdy, který byl zaveden krátce po pádu diktatury v roce 1974. Policie na školní pozemek nesmí. Jedině že by měla povolení od rektora, nebo v případě, že by někdo na univerzitě byl v ohrožení života či spáchal trestný čin. Podobný zákon platil po roce 1989 i v Česku. Po deseti letech byl však zrušen.

Tento paragraf je pro řecké imigranty jednou z prvních věcí, které se tu naučí. Jako třeba třicetiletý Faru Lahíri z Bangladéše, jenž také bedlivě sleduje pohyb policistů opodál. Občas takhle stráví i půl dne, než úřady policisty odvolají a imigranti se zase roztrousí po řecké metropoli.

"Situace se hodně zhoršila," říká Lahíri. "Dříve po nás šla jen policie, teď nás napadají i různí radikálové," pokračuje muž, který do země přišel před třemi lety.

Řecká krize

Krize odstartovala na podzim 2009, kdy řecká vláda přiznala, že lhala o schodku státního rozpočtu (dosahoval 126,8 % HDP).

Na jaře 2010 Řecko před krachem zachránila půjčka 110 miliard eur od EU a MMF a Atény se zavázaly k reformám, jež v zemi vyvolaly odpor.

Na podzim 2011 bylo jasné, že Řecko musí požádat o další půjčku. Tehdejší premiér vládní socialistické strany PASOK navrhl uspořádat referendum, aby lidé sami rozhodli, zda pomoc (a s ní další reformy) chtějí, což vyvolalo ostrou reakci doma i v zahraničí a následný pád vlády. Půjčka byla schválena na jaře 2012.

V květnu vyrazili Řekové k volbám, vítězné strany se ale nedohodly na koalici a lidé si hlasování zopakovali v červnu, kdy se začalo nahlas mluvit o možném vystoupení Řecka z eurozóny.

To, že v Řecku bují nacionalismus, dokládá i výsledek červnových parlamentních voleb. Skoro sedm procent, a tudíž 18 křesel v třísethlavém parlamentu získala neonacistická strana Zlatý úsvit (Chrysi Avgi). Partaj, jejíž znak se nápadně podobá svastice a která otevřeně hlásí, že chce zaminovat řeckou hranici s Tureckem, volilo bezmála půl milionu lidí.

Imigrantů je čím dál víc

Právě tato hranice, přesněji děravý řecko-turecký přechod v Evrosu, je Achillovou patou řecké hraniční kontroly. Do země tudy proudí tisíce lidí, jen za loňský rok evropská agentura Frontex zaznamenala přes 55 tisíc nelegálních přechodů. A to na začátku roku 2011 tehdejší ministr pro ochranu občanů Christos Papoutsis řekl, že "řecká společnost dosáhla svých limitů, víc přistěhovalců nedokáže pojmout".

Předlužení Řekové sami bojují s hlubokou krizí, aby se vyhnuli krachu, museli si vypůjčit od Evropské unie. Ta však mnohamiliardové půjčky podmínila tvrdými úsporami, které provázejí škrty, zvyšování daní a propouštění. V jedenáctimilionovém Řecku je takřka 23 procent lidí bez práce, což se odráží i na bytí nelegálních imigrantů.

"Když jsem před lety přišel, měl jsem práci a dostal jsem povolení k pobytu. Jenže to mi propadlo a teď už nové nedostanu. Bez něj ale nemůžu legálně pracovat," vypráví Lahíri. Bangladéšan je v Řecku sám. Živí se hlavně pouličním prodejem různých cetek, třeba pestrobarevných papírových paraplat.

Senegalec Mo neprodává nic. Do země přijel před necelým rokem a na cestu vzpomínat nechce. Připlul na jedné z těch lodí, které známe z fotek. Taková ta obstarožní bárka, kterou kvůli ohromnému počtu pasažérů není skoro vidět. Loď, jež často zmizí na dně Středozemního moře. Mo, kterému může být dvacet stejně jako čtyřicet, v Aténách jen tak přežívá a žluté bělmo jeho očí napovídá, že na tom není dvakrát dobře.

"Nechci tady zůstat, chci do Francie," říká malátně. Je to celkem pochopitelné. V Senegalu se mluví francouzsky, Mo tam bude mít větší šance než v Řecku, kde nechápe jazyk, natož alfabetu, zdejší písmo podobné cyrilici.

Imigrantů, jako je Mo, je v Řecku nejvíc. Zchudlý stát s děravými hranicemi slouží hlavně jako tranzit do dalších zemí schengenského prostoru. Řadou evropských zemí je proto Řecko kritizováno a některé země, jako třeba Francie nebo Dánsko, čím dál častěji volají po znovuzavedení hraničních kontrol uvnitř Schengenu.

Chápu, že Řekové to mají těžké

"Špatné je, že nás často zbijí," pokračuje Lahíri a pohledem blýskne k autobusové zastávce. Jeden z jeho známých nedávno skončil v nemocnici. I když už je mu líp, radost nemá, řecká odysea pro něj skončila, bude vyhoštěn. "Chápu, že je to tady teď zlé. Sami Řekové nemají peníze a práci. Je to špatné, ale kam máme jít," pokrčí rameny Bangladéšan.

Většina Řeků s ním soucítí, obyvatelé země tisíců ostrovů jsou tradičně velmi otevření. "Nemohou za to, situace v jejich zemích je strašná," řekne Fani Kostidisová u školní brány. Na druhou stranu i studenti jsou leckdy v rozpacích. Imigranti na univerzitním pozemku, to neznamená jen to, že tam sedí a opírají se o zídku. Někteří z nich fetují a potácejí se pak po chodbách a chodí na záchody.

"Není to úplně příjemné," přiznává dvacetiletá Maristela, která minulý semestr strávila na výměnném pobytu ve Velké Británii. "Viděla jsem, že to ve škole může vypadat i jinak... nechci je vyhánět, ale tohle není dobré," špitne.

Příliv uprchlíků vzrostl podle agentury Frontex v roce 2011 ve srovnání s rokem předchozím o 35 procent. Přibývají především utečenci z Afghánistánu a Pákistánu. Mnozí Řekové tvrdí, že se bojí právě jich. Zavlekli sem násilí, zaznívá často. Podle některých k tomu ale vlastně byli "donuceni".

"Afghánci ani Pákistánci za to nemohou a Řecko ten problém nevyřeší. Ani by ho řešit nemělo, není to jeho vina," míní postarší podnikatel Jannis Stamos. "Řešit by to měli ti, kteří je vyhnali z jejich domovů, tedy Spojené státy a NATO," říká rozhodně.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Někteří důstojníci nezasalutovali Putinovi během vojenské přehlídky

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Kandidát na ministra Ženíšek se jde představit na Hrad prezidentovi Pavlovi

14. května 2024  6:01

Prezident Petr Pavel se sejde s kandidátem TOP 09 na nového ministra pro vědu, výzkum a inovace...

Trump platbu za mlčení pornoherečce schválil, řekl jeho bývalý právník u soudu

14. května 2024  6:01

Někdejší americký prezident Donald Trump schválil platbu za mlčení, kterou předal jeho tehdejší...

Fotbalový zápas se dohrál noži. Další důkaz, jak války klanů sužují Německo

14. května 2024

Premium Tam, kde kdysi přilétla nějaká ta rána pěstí, se dnes střílí. Řeč je o okresním fotbale v Německu,...

Chybí důležitý lék na astma, i kvůli ceně. Kdo koho vydírá? přou se lidé

14. května 2024

Premium Češi s astmatem, alergií či chronickou obstrukční plicní nemocí složitě shánějí lék ve spreji...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...