Rebelové oznámili v Guineji vytvoření prozatímní vlády

  17:29aktualizováno  20:30
Skupina armádních vzbouřenců, která v pátek po úmrtí prezidenta v Guineji oznámila rozpuštění dosavadní vlády, vytvořila prozatímní kabinet. Do čela převážně vojenské Národní rady pro demokracii a rozvoj se postavil kapitán Moussa Camara. Původní vláda ale tvrdí, že zůstává u moci.

Lidé sledují vojenské hlídky v ulicích guinejské metropole Conakry. | foto: StringerReuters

Armádní vzbouřenci zahájili převrat pouhých několik hodin po smrti autoritářského prezidenta Lansana Contého, který vládl v zemi od roku 1984. Státní pohřeb je plánován na pátek.

Do čela Národní rady pro demokracii a rozvoj, která má 32 členů - 26 zástupců v ní má armáda, zbytek jsou civilisté - se postavil mluvčí rebelů, kapitán Moussa Camara. Toho podle agentury Reuters v ulicích metropole Konakry zdravily tisíce nadšených obyvatel. Mluvili o něm s poukazem na nově zvoleného prezidenta USA jako o "guinejském Obamovi".

"Převrat je dobrá věc. Jinak by pokračovali staří vůdci s rukama umazanýma od rabování země," řekl elektrikář Naby Laye Traore.

Rada má přivést zemi k řádným volbám

Rada má podle Camary připravit uspořádání prezidentských voleb, které se budou konat do dvou let, po které si rada udrží moc. Původně Moussa Camara prohlásil, že prezidentské volby budou vypsány za dva měsíce. Bude jmenován jak prezident, tak premiér, kteří budou zastávat své úřady pouze dočasně, dodal bez dalších podrobností Camara.

"Národní rada pro demokracii a rozvoj nemá žádné ambice zůstat u moci. Jsme zde, abychom prosadili zorganizování věrohodných a transparentních prezidentských voleb ke konci roku 2010," zdůraznil Moussa Camara v rozhlasovém projevu.

Upozornil, že "rada informuje obyvatelstvo, že v celé zemi byl ode dneška vyhlášen zákaz vycházení, a to od osmé večer do šesté ráno".

Státní rozhlas je v rukou povstalců od úterý, kdy se také v ulicích Konakry objevily první tanky. V následujících hodinách se počet tanků a obrněných vozidel vyzbrojených raketomety podle pozorovatelů výrazně zvýšil, k bojům ale nedochází.

Moussa Camara varoval, že jeho jednotky zasáhnou, pokud se potvrdí zprávy, že do země přicházejí z popudu zřejmě svržené vlády zahraniční žoldnéři.

Převrat je výmysl, tvrdí dosavadní premiér

Z dostupných zpráv stále není jasné, zda se pokus o vojenský převrat zdařil, představitelé stávající moci tvrdí, že mají situaci pod kontrolou.

Premiér Ahmed Tidiane Souaré označil zprávy o žoldnéřích za výmysly idiotů a ujistil, že vláda zůstává v úřadu. Šéf armádních sil generál Diarra Camara vyjádřil přesvědčení, že vojáci, kteří se převratu účastní, jsou v menšině.

Podle guinejské ústavy by se měl moci dočasně ujmout předseda Národního shromáždění Aboubacar Somparé. Ten francouzské televizi také sdělil, že podle jeho názoru stojí za pokusem o převrat pouze část armádních jednotek. Povstalci ale platnost ústavy pozastavili.

Západoafrická Guinea patří mezi přední světové vývozce bauxitu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Téměř polovina Severokorejců hladoví, Kimův režim žádá o pomoc

Stavba začala v roce 1987, v současné době je hotel stále nedokončený.

Severokorejský režim požádal mezinárodní humanitární organizace o potravinovou pomoc, jejíž nutnost vyvolala údajně...

Migranti žalují italské ministry o miliony za to, že je blokovali na lodi

Migranti čekající na vylodění z Diciotti v sicilském přístavu Katánie (22....

Skupina 41 migrantů, které loni téměř týden blokovaly italské úřady na lodi pobřežní stráže Diciotti, žalovala...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Najdete na iDNES.cz