Školy v americkém Loudoun County se staly terčem obvinění, že učí dějepis z...

Školy v americkém Loudoun County se staly terčem obvinění, že učí dějepis z pohledu kritické rasové teorie (CRT). Ta upozorňuje na rasismus zakořeněný v amerických institucích. (12. června 2021) | foto: Profimedia.cz

Indoktrinace dětí? Americké školy zachvátila bitva o výuku dějepisu a rasismu

  • 316
Mělo to být rutinní jednání na závěr školního roku. Místo toho se zasedání okresní školní rady v Loudoun County ve Virginii minulé úterý zvrhlo ve vřavu, která skončila zásahem policie. Důvodem byly protesty rodičů, kteří místní školy obviňují z „indoktrinace“ dětí prostřednictvím výuky o rasismu. Širší konflikt v posledních měsících zuří napříč USA a mobilizuje zdejší konzervativní tábor.

Na předměstí Washingtonu v Loudoun County bouře kolem výuky dějepisu a přístupu k historii rasismu v USA zuří už několik měsíců. Školy se staly terčem obvinění, že daná témata prezentují z pohledu takzvané kritické rasové teorie.

Bílí jsou privilegovaní, vtloukají dětem do hlav v New Yorku. Rodiče se bouří

To je akademický proud, podle kterého je rasismus nedílnou součástí amerického práva a amerických institucí, a dědictví z dob otroctví a segregace tak dodnes pro černochy v USA vytváří nerovné podmínky.

Školní rada v Loudoun County odmítá, že by se děti v okrese učily, že rasismus je v Americe zakořeněný ve fungování státu. Oponuje, že se jednoduše snaží vzdělávat učitele, z nichž je většina bílé pleti, aby byli „kulturně citliví“ ve snaze co nejlépe sloužit čím dál rozmanitějšímu žactvu v okrese.

Mnozí z rodičů, kteří se v úterý nahrnuli do sálu při jednání rady, ale tomuto vysvětlení nevěří. Někteří dorazili s transparenty s hesly jako „Výchovu, ne indoktrinaci“ či „Rasismus neukončíte tím, že ho vyučujete“. Atmosféra na schůzi byla nakonec tak vyhrocená, že členové rady museli posluchárnu opustit a přenechat bouřlivý dav na starosti policistům. 

Dva účastníky pak policisté odvedli v poutech, popsala v reportáži agentura Reuters. „Nikdy jsem nic takového neviděl,“ řekl mluvčí Wayde Byard, který je déle než dvacet let mluvčím okresní sítě státních škol.

Napětí na bohatém předměstí americké metropole je ukázkou širšího konfliktu, který zachvátil mnohé kouty Spojených států. V čase, kdy jsou Američané konfrontováni s rasovými a sociálními nespravedlnostmi v návaznosti na loňskou smrt George Floyda, zavedly některé státy ovládané Republikánskou stranou, včetně Floridy, Georgie a Texasu, nové předpisy s cílem omezit vzdělávání dětí o vlivu rasismu v zemi. 

Myšlenka, že kdysi obskurní akademická doktrína, nyní známá jako CRT (Critical Race Theory), proniká do státních škol, se stala nástrojem mobilizace konzervativců. Členové školských komisí, aktivisté z řad rodičů, guvernéři i zákonodárci, ti všichni tvrdí, že se prvky kritické teorie používají k přesvědčování dětí o tom, že Spojené státy jsou rasistická země. 

Za podpory republikánům nakloněných médií pak toto podezírání nabobtnalo v celostátní debatu o tom, jak se v místních školách vyučují americké dějiny.

Podle tábora na opačné straně této debaty nejsou žádné důkazy o tom, že by se CRT vyučovala na většině státních škol, pokud vůbec někde. Kritici aktuální paniky mají za to, že zmínky o této nauce pouze slouží jako výhodná zbraň proti jakýmkoli snahám propagovat rovnoprávnost a lepší prostředí pro nebělošské studenty.

Někteří učitelé a odborníci na vzdělávání pak vyjadřují obavy ohledně dopadů na kvalitu výuky. Předpisy mířící proti CRT nebo probírání rasismu obecně by podle nich mohly potlačit vyučování černošských dějin včetně informování o dopadech otrokářství nebo o vztazích mezi etnickými skupinami. 

„Naší prací je prezentovat faktickou stránku dějin... a umožnit studentům, aby došli ke svým vlastním závěrům a uvažovali kriticky,“ řekla učitelka angličtiny Vanessa Skipperová, která je viceprezidentkou učitelských odborů v okrese Brevard County na Floridě.

Způsob, jak přitáhnout voličky z předměstí

Velké otazníky zůstávají nad tím, jak budou nová opatření vymáhána, neboť v některých případech nejsou jasně formulovaná a samotná CRT se interpretuje různě. Když státní školská rada na Floridě, která je aktuálně složená ze sedmi členů dosazených republikánskými guvernéry, tento měsíc oznámila svůj zákaz výuky kritické rasové teorie, uvedla, že tento koncept překrucuje historické události, jako je americká občanská válka.

Po žádosti Reuters o komentář ukazovala kancelář guvernéra Rona DeSantise na údajné příklady vyučování „rasového esencialismu“. Vysvětlení tohoto pojmu neposkytla, stejně jako v případě kritické rasové teorie.

Představitelé Republikánské strany a její stratégové říkají, že kontroverze kolem CRT čím dál víc vnímají jako klíčový prvek snahy vykreslit Demokratickou stranu jako uskupení kontrolované jeho radikálnějším křídlem. 

Ve vzduchu je bělošský jed. Amerika začíná posuzovat lidi podle barvy kůže

Přitahování pozornosti k tématu by mohlo republikánům pomoci získat zpět podporu vysokoškolsky vzdělaných žen z předměstí před volbami roku 2022, míní Ford O’Connell, který se podílí na republikánských kampaních na jihozápadě Floridy.

„Tohle je téma, které k vám dostane lidi z předměstí,“ řekl. Odvolával se při tom na čerstvý průzkum agentury YouGov pro časopis Economist, podle kterého 76 procent voličů bez jasné stranické příslušnosti vnímá CRT jako něco negativního. 

Do kampaně minulé pondělí promluvila i Heritage Foundation, což je celostátní aktivistická skupina podporující republikánské cíle. Organizace na internetu vydala příručku, která podle ní pomůže lidem využívat žádosti o veřejné informace při zjišťování toho, zda se v určité škole učí kritická rasová teorie.

Podle demokratů se republikáni uchylují k rozdmýchávání kulturních válek, protože jim po ztrátě kontroly nad Kongresem a Bílým domem chybí pozitivní agenda. „Republikánská strana je odhodlána za každou cenu vymýšlet problémy, aby rozdělovala naši zemi,“ řekl mluvčí národní centrály demokratů Daniel Wessel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video