Rakušané budou o Temelínu hlasovat

  • 65
Rakouská krajně pravicová strana Svobodných pokračuje v tažení proti Temelínu. Její představitelé splnili hrozby a na rakouském ministerstvu vnitra oficiálně požádali o vypsání referenda. Uspěli. Rakušané tak budou mezi 14. a 21. lednem 2002 rozhodovat v případě uvedení elektrárny do komerčního provozu o vstupu České republiky do Evropské unie.

Lidové hlasování však není pro parlament vůbec závazné, musí jen jeho výsledek zařadit na program jednání.

"Podobné aktivity Heiderových Svobodných nás nepřekvapují," reagoval při podání žádosti o referendum pro iDNES mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

Podle něho se Česká republika nemá čeho obávat. "Našimi hlavními partnery zůstávají premiér Wolfgang Schüssel či prezident Klestil. Členové rakouské vlády navíc jednoznačně prohlásili, že Temelín nebude bránit vstupu České republiky do Unie," dodal.

Svobodní přiložili k žádosti i 16 tisíc podpisů
Zástupci Svobodných (FPÖ) současně se žádostí o referendum na ministerstvo vnitra v říjnu přinesli archy s podpisy 16 tisíc voličů, kteří vypsání celostátního plebiscitu podporují.

Odpůrci Temelína spouští "horký podzim"

"Veto je poslední šance, jak zabránit provozu jaderné elektrárny," řekl novinářům šéf hornorakouské FPÖ Hans Achatz s tím, že pro stranu přichází v úvahu pouze odstavení jihočeské jaderné elektrárny, nikoli zvýšení její bezpečnosti.

Vyslovil přitom obavy, že lidovecký kancléř Wolfgang Schüssel a šéfka rakouské diplomacie Benita Ferrerová-Waldnerová umožní uzavřít kapitolu energetika v přístupových jednáních České republiky do EU, aniž by této příležitosti využili k vetu vůči Temelínu.

Svobodní potřebují alespoň 100 tisíc podpisů
Během akce budou muset iniciátoři plebiscitu získat podporu minimálně 100 tisíc voličů, aby se jejich požadavky povinně začal zabývat parlament.

Avšak ani při zajištění takového množství podpisů, které je pravděpodobné, není rakouský parlament ústavou nucen požadované usnesení přijmout, pouze o něm jednat.

FPÖ: Česko do EU až po uzavření Temelína
Předáci FPÖ ze tří rakouských zemí (Horní Rakousy, Dolní Rakousy a Vídeň) v plebiscitu navrhují přijetí ústavního zákona. Ten by zmocnil příslušné úřady, aby uzavřely státní smlouvu o přistoupení Česka do Evropské unie, jakmile bude v souladu s mezinárodním právem předloženo zavazující prohlášení České republiky, že natrvalo odstaví Temelín a toto odstavení skutečně i nastalo.

Zbývající tři rakouské parlamentní strany však tlak FPÖ na vypsání plebiscitu o vetování vstupu ČR do EU rozhodně odmítají. Nepřijetí Česka do unie podle nich neudělá Temelín ani o chlup bezpečnějším, zato podráždí ostatní partnery v EU, kteří na rozšíření mají zájem.

"Tato forma řešení sporů nás jen uvrhne do totální mezinárodní izolace, zatímco v Česku, kde budou na jaře volby, vyvolá nanejvýš nálady typu 'teď just neustoupíme'," řekl předseda Zelených Alexander Van der Bellen.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video