Lékařské vyšetření melanomu kůže (ilustrační foto)

Lékařské vyšetření melanomu kůže (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Tukové buňky pomáhají šířit rakovinu kůže dál do těla, zjistili vědci

  • 38
Jak se z napadeného znaménka na kůži dostane rakovina dále do těla? Vědci si nad tím léta lámali hlavu. Nyní na to, zdá se, přišli. Alespoň to tvrdí odborníci z Izraele, podle kterých melanom využívá k cestě hlouběji do těla tukové buňky usazené hned pod kůží. Ty mu totiž ochotně poskytnou prostředky.

„Zodpověděli jsme zásadní otázku, která vědce zaměstnávala léta,“ říká pro list The Times of Israel profesorka z katedry lidské genetiky a biochemie na univerzitě v Tel Avivu Carmit Levyová.

Přehnané opalování krátí život, u mladých žen melanom nejvíc ohrožuje nohy

Závěrem její studie zveřejněné v úterý v časopise Science Signaling je podle ní zjištění, že tukové buňky pod kůží pomáhají buňkám způsobujícím rakovinu kůže dostat se z povrchu tělesného obalu dál k orgánům. 

Buňky díky tomu mohou metastázovat a z prvního, dobře léčitelného stupně rakoviny, se stává nemoc mnohem závažnější. Zablokovat přeměnu melanomu je tak podle Levyové jedním z primárních cílů dnešního onkologického výzkumu. „A teď už víme, že do této proměny jsou zapojeny i tukové buňky,“ zdůrazňuje vědkyně.

Tyto buňky se pod kůží podle vědců obvykle shlukují do šestiúhelníků. U pacientů s melanonem, kterým lékaři provedli biopsii, to však bylo jinak. V blízkosti rakovinných buněk byly ty tukové rozhozené, neorganizované. 

To vědce přivedlo k myšlence začít tyto buňky zkoumat. Později zjistili, že rakovinným buňkám předávají proteiny zvané cytokiny, které jsou v těle odpovědné například za expresi genů (proces, který spouští činnost genů).

Přechod cytokinů z tukových buněk k melanomu způsobuje, že se člověku napadenému rakovinou mnohem méně činí gen zvaný miRNA211, který má na starosti potlačování receptorů TGF beta. Těch pak přibývá, což prospívá nádorovým buňkám, které jsou díky tomu agresivnější.

„Je to kaskáda událostí a spouští ji tukové buňky,“ dodává izraelská vědkyně s tím, že nebezpečný proces se dá zastavit. Stačí podle ní z melanomu vyjmout tukové buňky a nádor se zase uklidní a přestane se šířit.

Závěry studie však podle listu The Jerusalem Post neříkají, že by lidé s větším množstvím podkožního tuku byli ohroženější rakovinou kůže. „Nevím, jestli účinek tukových buněk na melanom závisí na počtu těchto buněk. Je to velmi dobrá otázka, ale neřešili jsme ji,“ uvedla Levyová s tím, že u obézních lidí je riziko vzniku rakoviny obecně větší.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video