Raketoplán Endeavour přistál u stanice ISS v noci na čtvrtek.

Raketoplán Endeavour přistál u stanice ISS v noci na čtvrtek. | foto: Reuters

Raketoplán Endeavour přistál u ISS, můžete je vidět na obloze

  • 6
Americký raketoplán Endeavour v noci na dnešek přistál u Mezinárodní vesmírné stanice. Přivezl na ni první část laboratoře Kibo a robotickou paži Dextre. Podle námořnické tradice přivítal vesmírné plavidlo u stanice zvuk zvonu.

Přistávací manévr proběhl 320 kilometrů nad Singapurem a završil dvoudenní cestu ke stanici, u které má raketoplán strávit příštích 12 dní.

"To je ten nejsladší zvon, jaký jsem kdy slyšel," vzkázal velitelce stanice Peggy Whitsonové kapitán raketoplánu Dominic Gorie.

Ještě před spojením se stanicí raketoplán "zapózoval" pro pořízení zhruba tří stovek fotografií. Inženýři NASA je budou zkoumat, aby se ujistili, že není plášť stroje poškozen a nehrozí mu při návratu tragický osud Columbie.

Odborníci také řeší otázku, co narazilo do nosu raketoplánu deset sekund po jeho nočním startu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. - čtěte Raketoplán Endeavour vyrazil do noci na rekordní misi

Podle předběžných informací se mohlo jednat o ptáka. "Na přistání by to vliv mít nemělo," řekl letový ředitel Mike Moses.

Program: stavba stanice a testy oprav tepelného štítu
Žádný raketoplán dosud u ISS nekotvil tak dlouho, jak to má v plánu Endeavour. Jeho posádka se chystá na celkem pět výstupů do volného prostoru.

Kromě instalace kanadské robotické paže Dextre a první části velké japonské laboratoře Kibo bude jedním z úkolů sedmičlenné posádky Endeavouru také otestování provizorních oprav tepelného štítu raketoplánu.

. podívejte se do vesmíru

Misi raketoplánu Endeavour a činnost astronautů u stanice ISS můžete sledovat na NASA TV zde.

Právě jejich zkušenosti s opravami by se mohly hodit posádce Atlantisu, který má v srpnu zamířit na poslední servisní misi k Hubbleově teleskopu. Pokud by se při startu poškodil tepelný štít Atlantisu, jeho posádka bude odkázána na vlastní síly a provizorní opravy v kosmu.

Raketoplán totiž bude příliš daleko od ISS na to, aby stanici posádka mohla využít jako dočasné útočiště.

Po stažení flotily raketoplánů v roce 2010 budou posádky k ISS vozit ruské lodě Sojuz. To je však pro americký vesmírný program vážný problém. Restrikce uvalené na obchod mezi USA a Ruskem kvůli rusko-íránskému obchodu se zbraněmi mimo jiné zabraňují NASA v zakoupení "jízdenek na ISS" na Bajkonuru. A zadarmo je Rusko vozit nechce.

. ENDEAVOUR A ISS NA OBLOZE

Přelety raketoplánu a vesmírné stanice lze nyní dobře pozorovat na nočním nebi. "V současnosti je ISS a Endeavour většinou nejjasnějším objektem na obloze, říká František Blahák z hvězdárny v Úpici.

Naději pozorovatelům dává i počasí. "V sobotu ráno by mělo být polojasno, až později bude oblačnosti přibývat. Po přechodu fronty bude oblačnost v pondělí proměnlivá," uvedla Milena Ferebauerová z ČHMÚ.

K dobré viditelnosti ISS přispívá její spojení s raketoplánem a natočení solárních panelů tak, že na Zemi odrážejí hodně slunečního světla.

Kdy jde nejlépe pozorovat přelety ISS a raketoplánu

14. 3. od 4:47 do 4:51 ráno, směr přeletu západoseverozápad až východ, výška nad obzorem až 73 stupňů

15. 3. od 5:08 do 5:13 ráno, směr přeletu západoseverozápad až východojihovýchod, výška nad obzorem až 79 stupňů

17. 3. od 4:20 do 4:23 ráno, směr přeletu západojihozápad až východojihovýchod, výška nad obzorem až 80 stupňů

Uvedená data platí pro hvězdárnu v Úpici. Přesná čísla pro různá místa v Česku lze nalézt na webu heavens-above.com.

Zdroj: Hvězdárna Úpice

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video