Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Raketoplán Discovery se vrátil na Zemi

  23:27
- Na Kennedyho vesmírné středisko na Floridě se v neděli krátce po osmé hodině letního času vrátil americký raketoplán Discovery se sedmičlennou posádkou.
Cílem desetidenní mise raketoplánu bylo doletět k zárodku mezinárodní orbitální stanici ISS. Zde sedmičlenná posádka umístila materiál o hmotnosti dvou tun, především přenosné počítače, oblečení a vodu, kterou budou využívat tři první obyvatelé stanice - dva Rusové a jeden Američan - na jaře 2000.

Americký Národního úřad pro letectví a vesmír (NASA) v Houstonu označil misi za úspěšnou. Příští se má uskutečnit v prosinci.

Posledním úkolem sedmi kosmonautů (pět Američanů, jedna Kanaďanka a jeden Rus) bylo vypuštění satelitu Starshine, který bude sloužit studentům na celém světě k pozorování. Sonda je pokryta zrcadly, která byly vyleštěna dětmi. Při vypuštění se podle posádky podobala světélkující kouli na diskotékách.

Hlavním úkolem posádky však bylo připravit Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) pro první stálou posádku. Tuto práci ukončili úspěšně kosmonauti Discovery ve čtvrtek.

Při několikahodinové vesmírné procházce minulou neděli nejprve připevňovali k "vesmírnému hotelu", jak kosmickou stanici nazývají, některá nutná technická zařízení. Poté opravovali a upravovali vnitřek a nakonec do stanice nanosili dvě tuny různého materiálu včetně pitné vody.

Na mezinárodním projektu se podílejí USA, Rusko, Japonsko, Kanada a 11 zemí Evropské unie. Ještě letos v listopadu by měla ruská výprava připojit k ISS další modul. V prosinci dorazí ke stanici další americký raketoplán. V únoru nebo březnu 2000 je tam očekávána první tříčlenná stálá posádka, nejspíš rusko- americká.

Oprava kosmické stanice
Po víkendovém velkolepém výstupu a náročné práci v kosmickém prostoru se posádka amerického raketoplánu Discovery věnovala v pondělí jednodušším opravám a úpravám uvnitř Mezinárodní kosmické stanice (ISS), uvedlo řídící středisko letu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v Houstonu.

Kosmonauti vstoupili do stanice, která byla ponechána svému osudu po jejím propojení loni v prosinci, již v neděli, kdy hodnotili stav vybavení a snažili se prostory zušlechťovat. "Je to bláznivý hotel... Dosud zde nejsou ani žádné záchody," komentoval situaci velitel sedmičlenné posádky Kent Rominger.

V pondělí posádka opravila elektronický systém pro komunikaci se Zemí, který přestal fungovat v dubnu. Opravila další malé poruchy a začala pokládat zvukové izolace. Celkem stráví na stanici čtyři dny, kdy především přenese z raketoplánu téměř dvě tuny materiálu, například počítače, oděvy a vodu, kterou budou používat první "stálí" obyvatelé ISS od března 2000.

Výstup do volného vesmíru

Dva ze sedmi členů posádky amerického raketoplánu Discovery vystoupili v neděli ráno do volného vesmíru a instalovali na budoucí Mezinárodní kosmické stanici jedenapůlmetrový jeřáb. Tamara Jerniganová a Daniel Barry splnili tento úkol bez jakýchkoliv problémů a po osmi hodinách se vrátili do raketoplánu. Operace proběhla ve výšce 385 kilometrů nad Zemí.

Tamara Jerniganová a Dan Barry opustili Discovery v půl páté středoevropského letního času a poté nejprve upevnili na americký modul Unity jeřáb, který váží přibližně 100 kilogramů a bude sloužit k upevňování dalších prvků k stanici, jež má být hotova v roce 2005 a má vážit 500 tun.
Podobnou operaci poté zopakovali s prvními částmi druhého jeřábu, který je ruské výroby a bude upevněn na ruském modulu Zarja.

Astronauti Jerninganová a Barry instalovali na oba moduly, které zatím tvoří zárodek ISS, kromě jeřábů bedny s nářadím. Jejich výstup trval o 90 minut déle, než se předpokládalo, protože stavební prvky ruského jeřábu byly k nákladnímu prostoru raketoplánu přimontovány příliš pevně.
Při operaci ve výšce 385 kilometrů nad Zemí jim pomáhala teleskopická ruka, kterou z raketoplánu vedl jeden z jejich kolegů.

Výstup Jerninganové a Barryho do vesmírného prostoru trval sedm hodin a 55 minut a byl druhým nejdelším v historii raketoplánů; ještě déle - osm hodin a 29 minut byli astronauti v kosmu při zachraňování satelitu Intelsat  IV v roce 1992.

Raketoplán má zůstat spojen se stanicí do čtvrtka. Do té doby jeho sedmičlenná posádka přemístí na stanici asi 2000 kilogramů zařízení a zásob.

Start Discovery
Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ve čtvrtek, krátce před před sedmou hodinou ranní místního času, úspěšně odstartoval americký raketoplán Discovery se sedmičlennou posádkou. Start přenášela v přímém přenosu televizní stanice CNN.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánoval start raketoplánu na 20.května, ale vzhledem k poškození raketoplánu mohutným krupobitím vzlet odložil. Krupobití vytlouklo do pěnové izolace vnější nádrže kolem 150 prohlubní a byla nutná oprava.
Cílem desetidenní mise raketoplánu je doletět k zárodku mezinárodní orbitální stanici ISS. Zde by měl být umístěn další materiál o hmotnosti 2000 kilogramů, především přenosné počítače, oblečení a voda, který budou využívat tři první obyvatelé stanice - dva Rusové a jeden Američan - na jaře 2000.

Raketoplán Discovery startuje za východu Slunce

Odlesk startu raketoplánu Discovery na vodní hladině

Raketoplán Discovery vteřinu po startu

Posádka Discovery v Kennedyho vesmírném středisku před startem

Posádka Discovery odchází k raketoplánu připravit se na start

Astronauti Tamara Jerniganová a Daniel Barry ve volném vesmíru instalují na budoucí Mezinárodní kosmické stanici jedenapůlmetrový jeřáb. V pozadí je planeta Země vzdálená 385 kilometrů.

Astronauti Tamara Jerniganová a Daniel Barry instalují ve volném vesmíru jeřáb na budoucí Mezinárodní kosmickou stanici

Atronauti Tamara Jerniganová a Daniel Barry upevňují na povrch budoucí Mezinárodní kosmické stanice malý jeřáb

Astronauti Tamara Jerniganová a Daniel Barry instalují na povrch budoucí Mezinárodní kosmické stanice jedenapůlmetrový jeřáb

Astronaut Daniel Barry instaluje na povrch budoucí Mezinárodní kosmické stanice jedenapůlmetrový jeřáb. V pozadí jsou vidět zasněžené vrcholky Alp na Zemi.

Atronauti Tamara Jerniganová a Daniel Barry instalují na budoucí Mezinárodní kosmické stanici jedenapůlmetrový jeřáb. V pozadí je vidět planeta Země.

Raketoplán Discovery po přistání v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě

Raketoplán Discovery přistává v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě

Raketoplán Discovery přistává v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě

Raketoplán Discovery

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Doba míru je pryč, říká poradce premiéra Pojar

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Chceme osvobodit Haiti, říká šéf gangu. Je na seznamu nejhledanějších lidí FBI

30. dubna 2024  20:16

Stíhá jej haitská policie, je na seznamu deseti nejhledanějších lidí americké FBI a OSN na něj...

Hackeři nabourali web běloruské KGB. Zveřejnili udání a nabídky, i z Česka

30. dubna 2024  20:16

Hackeři sympatizující s opozicí proti autoritářskému režimu běloruského prezidenta Alexandra...

Antivax fanatik rozhodne. Kennedy je klíčem k volbám, uškodit může všem

30. dubna 2024

Premium Robert F. Kennedy Jr. je přehlíženým kandidátem v boji o Bílý dům. Syn někdejšího senátora a...

I na čarodějnice padaly rekordy. Nejtepleji bylo severně od Prahy

30. dubna 2024  18:41,  aktualizováno  19:46

V poslední den měsíce dubna se na řadě míst koná tradiční pálení čarodějnic. Středočeský kraj však...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...