Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. srpna 2021 Dominik

Ramzan Kadyrov: ruský satrapa na Kavkazu, který pokouší Putinovy nervy

  19:54
Býval rebelem, který stejně jako jeho otec bojoval proti Rusku, nyní je však Ramzan Kadyrov hlavní oporou Kremlu v Čečensku. Výměnou za to, že se mu daří držet povstalce na uzdě, mu Moskva nechává prakticky neomezenou moc a neřeší jeho kontroverzní výroky ani „odklánění“ peněz ze státního rozpočtu.

Ramzan Kadyrov, prezident Čečenska | foto: koláž iDNES.cz

Pro ruský režim je Ramzan Kadyrov hlavním stavebním kamenem jeho „čečenské politiky“, říká bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd z Masarykovy univerzity, který se Čečenskem dlouhodobě zabývá. 

„Kadyrov se stal jakýmsi údělným knížetem neofeudálního typu, kdy za poskytnutí léna zachovává loajalitu svému leníkovi - Putinovi. A zaručuje mu, že navenek udrží ‚brand‘ jednotné a teritoriálně nedělitelné Ruské federace,“ uvedl pro iDNES.cz.

Ramzana Kadyrova kritizují obhájci lidských práv i ruské ozbrojené složky. V lásce ho nemá ani ruská veřejnost, která je rozčarovaná zprávami o tom, jak nakládá s penězi z federálního rozpočtu.

Vladimir Putin však přes veškerou kontroverzi zjevně na Kadyrova nedá dopustit. „Řada mých zdrojů z oblasti tvrdí, že v tom vztahu je skutečně něco silně osobního,“ říká Šmíd. „Navíc Putin s Kadyrovem spojil svoji čečenskou politiku, která ho do značné míry vynesla k moci - popularitu získal díky svému tvrdému a nemilosrdnému postupu v druhé čečenské válce.“

Z povstalce až k Putinovi

Ramzan Kadyrov tvrdí, že poprvé velel, když mu bylo „patnáct nebo šestnáct“, tedy zhruba v době, kdy čečenští separatisté vyhlásili samostatnou republiku Ičkeria. Jeho otec Achmat byl jedním z klíčových velitelů první čečenské války a stal se i čečenským muftím, tedy nejvyšším duchovním vůdcem. Ramzan v té době velel jeho osobní stráži, ze které se postupně vyvinuly milice nazývané dnes Kadyrovci

Kadyrovci

Polovojenské jednotky, které vznikly jako ochranka Kadyrova staršího, existují dodnes. Čítají několik desítek tisíc mužů, kteří přísahají věrnost přímo Kadyrovovi, v jehož jménu se podle lidskoprávních organizací dopouštěli (a stále dopouštějí) mučení, únosů a znásilňování.

Po nástupu Vladimira Putina do premiérské funkce v roce 1999 vpadli Rusové do Čečenska podruhé a otec i syn Kadyrovovi přeběhli na jejich stranu. Podle některých odborníků za tím nebyly jen osobní ambice, čečenský muftí byl údajně také čím dál víc znepokojen rostoucím vlivem wahhábistů mezi povstalci. Ať už byla jeho motivace jakákoliv, Achmat Kadyrov byl posléze za své přeběhlictví odměněn postem čečenského prezidenta.

V roce 2004 však podlehl bombovému atentátu. Během vojenské přehlídky na stadionu Dinama Groznyj ho roztrhala bomba nastražená v pilíři tribuny. Jen několik hodin po jeho smrti ruská televize odvysílala záběry Ramzana po boku Vladimira Putina. Prezidentem se však ihned stát nemohl - nebylo mu totiž ještě třicet a tudíž nemohl kandidovat.

Prezidentem být nechci, tvrdil Kadyrov

Kadyrov, který má pouze středoškolské vzdělání a v ruštině dělá gramatické chyby podpořené znatelným čečenským přízvukem, byl aspoň jmenován čečenským vicepremiérem a s podporou Kremlu začal v neklidném regionu pod Kavkazem fakticky vládnout.

Třicetiny oslavil v říjnu 2006. Ještě na začátku února následujícího roku prohlašoval, že prezidentské ambice nemá, ale již o dva týdny později Putin odvolal dosavadní hlavu Čečenska Alu Alchanova a Kadyrova jmenoval prozatímním prezidentem. Oficiální nominaci parlamentu předložil vzápětí.

Výměnou za likvidaci rebelů Moskva Kadyrovovi nechala v Čečensku prakticky volnou ruku - a také neomezené finanční zdroje. Kadyrov díky nim na troskách Grozného vybudoval takřka nové město včetně údajně „největší mešity v Evropě“, pěti mrakodrapů a prezidentského paláce, který zahrnuje i pětihvězdičkový hotel a rekreační středisko.

Fotogalerie

„V oblasti došlo k poválečné rekonstrukci, hlavně co se zničené zástavby a základní infrastruktury týče,“ říká Tomáš Šmíd. „Tento úkol Kadyrov za pomoci federálních peněz a různého ‚neformálního’ zdaňování čečenské populace splnil, byť řada projektů není nic jiného než potěmkinovské vesnice,“ vysvětluje.

Kreml přitom přivírá oči nad tím, že část veřejných peněz Kadyrov používá na své soukromé účely. Financuje z nich například svou dostihovou stáj, jeho hnědák Aldar mimochodem v květnu vyhrál Velkou jarní cenu v pražské Chuchli.

Bezpečnostní situace v Čečensku však není tak ideální, jak ji Kadyrov vykresluje. K zatím poslednímu většímu útoku radikálů z organizace Kavkazský emirát došlo letos v prosinci. Zemřelo deset policistů a patnáct ozbrojenců. Kadyrov po útoku veřejně vyzval k potrestání rodin útočníků s tím, že ho názor „takzvaných ochránců lidských práv“ nezajímá.

Čečensko jsem já

Na první pohled Kreml nemá oddanějšího vazala. Kadyrov například prohlašuje, že Putin by měl být prezidentem doživotně. „Čečensko mu dluží všechno, položil bych za něj život,“ napsal nedávno na Instagram. Podobnými výroky si před pár lety dokonce zajistil titul „patolízala roku,“ o němž v anketě hlasují čtenáři Kommersantu (více zde).

Nechal se slyšet, že za jeho vlády odtržení Čečenska nehrozí, neboť je integrální součástí Ruska a jako samostatný stát by nepřežilo. Ropa, která je jediným nerostným bohatstvím regionu, navíc jednou dojde. „Co bych pak (sic) jako samostatný stát dělal?“ citovalo jej Rádio Svobodná Evropa.

Tento přeřek do jisté míry symbolizuje důležitost, jakou sám sobě přisuzuje. „Kdybych nebyl Ramzan Kadyrov, nikdo by tu neudělal pořádek,“ prohlásil.

Ramzan Kadyrov na přehlídce v Grozném (9. května 2015).

Ramzan Kadyrov na přehlídce v Grozném (9. května 2015).

Spiknutí a separatisté

Čečenský vládce využije každé příležitosti k tomu, aby se zviditelnil. Na jeho zmiňovaném instagramovém účtu se denně objeví několik příspěvků - Kadyrov zveřejňuje momentky ze svého osobního života, fotografie ze sportovních akcí  i výroky k politickým a společenským událostem.

Téměř milion lidí, kteří jeho profil sledují, se tak už dozvědělo například to, že za atentátem na bostonském maratonu nestojí Čečenec Džochar Carnajev. Ve skutečnosti prý jde o spiknutí tajných služeb.

Konspirace podle něj byla i příčinou obou čečenských válek, ve kterých se „mezinárodní terorismus“ snažil oslabit a rozbít Ruskou federaci. Kadyrov rozhodl také o likvidaci uprchlických táborů na území Čečenska - podle něj byly plné cizích agentů, kteří se prý snažili o rozdmýchání konfliktu mezi Čečenskem a Ruskem. „Likvidace uprchlických táborů nám umožní odhalit špiony, kteří pracují pro zahraniční tajné služby,“ prohlásil Kadyrov.

Nedávno mu k vlastní propagaci posloužila i ukrajinská krize. V prosinci prohlásil, že složí funkci a půjde bojovat do Donbasu po boku separatistů (více zde). Dle očekávání nakonec na Ukrajinu neodjel, jeho nepřítomnost však vynahrazuje batalion Smrt, který tvoří vesměs bývalí Kadyrovci (více zde).

Putinovi muži

Kdo jsou muži, kteří rozhodují o směřování Ruska a uvádějí do reality rozhodnutí Vladimira Putina? Každý víkend vám iDNES.cz nabízí profil jednoho z představitelů ruské mocenské elity - ať už jde o muže, kteří šéfují bezpečnostnímu aparátu, velí šikům ruských vojáků, řídí hospodářství či propagandu ruského režimu.

Sám Kadyrov sice popřel, že by své lidi do Donbasu vyslal. Potvrdili to však jak Čečenci bojující v Donbasu, tak bývalý gubernátor samozvané Doněcké lidové republiky Pavel Gubarev. Ten se nechal slyšet, že Kadyrov separatistům „poskytuje obrovský objem pomoci, vojenské i jiné“.

Kadyrov, ochránce ruských muslimů

Kadyrov často vystupuje jako obránce islámu, který je v Čečensku dominantním náboženstvím. Kromě výstavby mešit se zasadil o zavádění prvků islámského práva šaría do čečenských zákonů - platí zde například zákaz alkoholu a hazardu.

Ženy by podle něj měly nosit na hlavě šátek a jsou majetkem manžela. Movitější muže otevřeně vyzval, aby si pořídili více manželek, což odporuje federální ruským zákonům. Nedávno podpořil svazek již ženatého čečenského velitele policie se sedmnáctiletou dívkou, která byla navíc k sňatku pravděpodobně donucena (čtěte zde).

Už v roce 2011 Kadyrov prohlásil, že sám druhou ženu hledá, dosud se mu však nepodařilo najít žádnou, která by byla dostatečně krásná. Spekuluje se nicméně, že se k jeho první manželce Medni, s níž má osm dětí, již připojila někdejší čečenská královna krásy.

Obranu islámu promítá i do aktuálních událostí. Autory dánských karikatur proroka Mohameda, které v roce 2005 vyvolaly bouře v muslimském světě, označil za špiony a zastánce terorismu, kteří by si zasloužili být pohřbeni zaživa. Dánům dokonce zakázal vstup na území Čečenska, toto opatření však moskevský soud zrušil.

Ramzan Kadyrov je velký fanoušek boxu.

Ramzan Kadyrov je velký fanoušek boxu.

Kauza Němcov

Velkou pozornost nedávno vzbudil svou obhajobou Zaura Dadajeva, který se přiznal k únorovému atentátu na ruského opozičního politika Borise Němcova, posléze však svou vinu popřel. Kadyrov na obranu Dadajeva prohlásil, že je to skutečný ruský vlastenec, kterého pouze šokovaly Mohamedovy karikatury ve francouzském magazínu Charlie Hebdo. Němcov se humoristů zastal, zatímco Kadyrov v Grozném uspořádal pochod na podporu islámu, jehož se zúčastnily statisíce lidí.

V souvislosti s Němcovovou vraždou se také naplno ukázala nevraživost mezi Kadyrovem a tzv. „siloviky“ z bezpečnostních složek, o níž se dosud jen šuškalo. „Všechny ruské bezpečnostní agentury včetně FSB, Vyšetřovacího oddělení a Ministerstva vnitra se se shodují, že Kadyrov by měl být ve funkci nahrazen,“ řekl serveru Daily Beast přední moskevský kremlolog Stanislav Bělkovskij.

„Nejlepší důkaz toho, že Kremlu dochází trpělivost, jsou všechny ty materiály o Němcovově vyšetřování, které se dostaly do médií. To se před Němcovovou vraždou nikdy nestalo,“ soudí Bělkovskij. 

Fanoušek boxu

Ramzan Kadyrov má s Vladimirem Putinem společnou i zálibu v bojových sportech, narozdíl od ruského prezidenta však holduje především boxu. 

Obdivuje například Mika Tysona, který v roce 2005 přijal pozvání do Čečenska.

Kadyrov se ovšem boxu věnuje i aktivně. Nedávno při jednom z tréninků utrpěl dvojitou zlomeninu žebra. „Údery byly dobré a přesné,” napsal na Instagram.

Na veřejnost se totiž dostaly údajné materiály z vyšetřování FSB, které mají dokazovat, že se na plánování vraždy podíleli lidé z Kadyrovova nejbližšího okolí. Podobným nařčením ostatně Kadyrov již dříve čelil v případě zavražděných novinářek Anny Politkovské a Natálie Estěmirovové.

„Není vůbec vyloučeno, že jeho lidé vraždu zorganizovali a provedli,“ míní Tomáš Šmíd. Svědčit o tom podle něj může fakt, že Kadyrov se za obviněného Dadajeva postavil, je však prakticky nemožné získat konkrétnější důkazy. 

„Motivů může být více - snaha ukázat, že jsem natolik sebevědomým a nezávislým elementem ruské politiky, že si něco podobného mohu dovolit. Mohla to být také snaha ukázat svoji sílu svým konkurentům z jiných federálních struktur, ale také se opravdu mohlo jednat o vyplnění zakázky, na které se shodly širší vlivové skupiny ruské politiky,“ dodává Šmíd.

Podle něj se nedá vyloučit, že k vraždě došlo bez Kadyrovova vědomí, pak by ji ovšem musel organizovat někdo, kdo má v rámci mocenských struktur stejnou váhu. „To místo, kde byla vražda provedena, tam ji mohli provést pouze mimořádně sebevědomí a profesionální vykonavatelé,“ vysvětluje Šmíd s odkazem na fakt, že Němcov byl zastřelen nedaleko Kremlu.

Kadyrova chrání sám Putin

Vztahy mezi Kadyrovem a moskevskými siloviky se po vraždě Němcova vyhrotily. Když ruské policejní komando v Grozném zastřelilo Čečence hledaného v souvislosti s vraždou Němcova, Kadyrov čečenským jednotkám nakázal střelbu po ruských vojácích a policistech.

„Oficiálně prohlašuji, že pokud se bez vašeho vědomí objeví na vašem území kdokoliv, ať už z Moskvy, nebo ze Stavropolu, zahájíte cílenou palbu. Musejí s námi počítat,“ řekl svým podřízeným podle ruských médií. 

Ministerstvo vnitra označilo tento výrok za nepřijatelný, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však pouze sdělil, že vláda o sporu ví, odmítá jej však komentovat. Kadyrov se nakonec omluvil s tím, že se nechal unést emocemi. Zdá se, že Putin se Kadyrova zatím zbavit nehodlá, což demonstroval i tím, že jej jen několik dní po vraždě Němcova vyznamenal Řádem cti (více čtěte zde).

Kauza zavražděného vůdce ruské opozice však není jedinou, které Kadyrov v poslední době čelí. Nadace Otevřené Rusko Michaila Chodorkovského na internetu zveřejnila film Semja (Rodina), který pojednává o Kadyrovových prohřešcích. Ruskou veřejnost pohoršily zejména informace o rozkrádání veřejných prostředků.

Kdo nepochopil, pochopí

Podle dokumentu Semja Čečenci musejí část svých výdělků odvádět přímo do Fondu Achmata Kadyrova, který jeho syn spravuje. Státní zaměstnanci odvádějí desátek, zaměstnanci v soukromém sektoru třetinu platu a podnikatelé až polovinu svého výdělku. Učitelé, lékaři a policisté serveru Kavkazkij uzel potvrdili, že do fondu skutečně odvádějí deset procent z platu.

Kadyrov na kritiku reagoval zveřejněním upoutávky na film, v němž prý hraje. Jmenuje se „Kdo nepochopil, pochopí“ a Kadyrov v traileru vystupuje coby akční hrdina s lehkým kulometem v ruce. 

„Není pochyb o tom, že klip na objednávku Ramzana Kadyrova je snůškou nepřímých hrozeb tvůrcům filmu Rodina,“ píše web Otevřené Rusko. „Zjevně žádný hollywoodský film neexistuje a klip znamená jediné: kdokoli nepochopil, že je lepší si se mnou, Ramzanem, nezahrávat, to pochopí brzy.“

Přes veškerá silácká gesta se však objevují signály, že i Kadyrov se má čeho bát - konkrétně toho, že nakonec přijde i u Putinovu podporu. „Například události, kdy složky ministerstva vnitra z jiných regionů Ruska provádějí v Čečensku operace bez Kadyrovova souhlasu, to je něco dříve nevídaného. Lze spekulovat, že kadyrovovský avanturismus a snaha o co nejnezávislejší politiku narazila na Putinův nesouhlas,“ míní Šmíd.

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Jako k Rusku se nechovalo Česko ani k nacistickému Německu, říká Bašta

  • Nejčtenější

Při střetu vlaků u Domažlic zemřeli oba strojvůdci a jedna cestující

U obce Milavče na Domažlicku se ráno čelně střetly osobní vlak se Západním expresem mířícím z Německa. Strojvůdci obou...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

Nakažení seděli vzadu. Hygienici prozradili detaily ze skandálního letu do Tokia

Pražští hygienici v pondělí vůbec poprvé detailně popsali, co doteď zjistili při vyšetřování letu české olympijské...

Volno pro očkované státní zaměstnance schválila vláda. Nemocní odloží roušku

V 7 hodin zasedla vláda, které premiér Andrej Babiš předložil návrh o dvou dnech placeného volna za očkování, a to všem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neměl jsem pařit. Většina nakažených v americkém městě byla plně očkována

I když jsou lidé plně očkovaní, přesto mohou v sobě nosit stejné množství viru jako neočkovaní. Vyplývá to ze studie...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Roste nesouhlas s konáním ZOH v Pekingu. Hovoří se o diplomatickém bojkotu

Za půl roku začnou v Pekingu další, tentokrát zimní olympijské hry. V západních zemích, ale výběr místa vyvolal...

Běloruským disidentům zajistí Ukrajina ochranu. Reaguje na smrt aktivisty

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu nařídil tajné službě SBU a ministerstvu vnitra vyhodnotit možná...

OBRAZEM: Bejrút rok po explozi. Jak se zničená čtvrť staví opět na nohy

Osm minut po osmnácté hodině místního času došlo v bejrútském přístavu k jedné z nejsilnějších náhodných nenukleárních...

Mířil na demonstranty samopalem, ona pistolí. Manželé dostali milost

Guvernér amerického státu Missouri Mike Parson omilostnil pár z města St. Louis, který loni mířil zbraněmi na...

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...