První dáma Gruzie je z Nizozemska. Po boku manžela čelila opozici i Rusům

  18:35aktualizováno  18:35
Ať už gruzínský prezident Michail Saakašvili válčí s Ruskem nebo opozicí, po jeho boku vždy stojí jeho půvabná žena Sandra. Původem Nizozemka si srdce Gruzínců získala skromností, přirozeností a bezchybnou gruzínštinou. Server iDNES.cz vám přináší poslední díl seriálu První dámy.

První dáma Gruzie Sandra Elisabeth Roelofsová s manželem Michailem Saakashvilim. | foto: Profimedia.cz

Sandra Elisabeth Roelofsová se narodila v roce 1968 v nizozemské obci Terneuzen. Ve třiadvaceti letech zakončila červeným diplomem studia překladatelství a přihlásila se na kurz zaměřený na lidská práva v Štrasburku. Plánovala, že odjede s humanitární organizací pomáhat do Somálska. Její plány však vzaly brzy za své.

Na kurzu potkala pohledného černookého mládence jménem Michail Saakašvili a zamilovala se do něho.Výmluvný a vášnivý Gruzínec ji přemluvil, aby s ním odjela do New Yorku, kam se dostal na prestižní Columbia University. Sandra si v USA našla práci pro právní firmu a temperamentního Saakašviliho si vzala.

První dáma Gruzie Sandra Elisabeth Roelofsová.

V roce 1996 se manželé přestěhovali do Gruzie a Sandřin muž se zapojil do politiky. Sandra se v novém bydlišti nenudila. Pracovala pro Červený kříž a nizozemský konzulát, později začala radit firmám ze své rodné země, které chtěly v zemi na Kavkaze investovat. Vše se změnilo v roce 2003.

Revoluce růží

Vláda bývalého ministra zahraničí SSSR Eduarda Ševarnadze dlouhodobě selhávala v boji s korupcí a chudobou a Gruzínci ji v nekrvavé "revoluci růží" svrhli. O rok později byl Saakašvili zvolen prezidentem. Během kampaně byla Sandra vždy po jeho boku, zdravila se s občany na vesnici i v Tbilisi. Gruzínci jí dokonce mohli vidět, jak v televizi hraje na varhany. (o volební kampani více zde)

Při oslavách volebního vítězství ji šestatřicetiletý Saakašvili pozval na pódium. Sandra si okamžitě získala srdce místních novinářů tím, že manželovým příznivcům poděkovala plynnou gruzínštinou. Kromě jazyka své nové vlasti ovládá také angličtinu, němčinu, ruštinu a francouzštinu, kterou několik let vyučovala na univerzitě v Tbilisi.

První dáma Gruzie Sandra Elisabeth Roelofsová s manželem Michailem Saakashvilim a synem Nikolozem při volbách v roce 2006.

"Jsem velmi šťastná, že se nám tento sen splnil. Miša je připravený, plný energie a naděje. Vytvoří nový svět," řekla tehdy šťastná manželka nového prezidenta. Před Saakašvilim ale byly náročné úkoly. Kromě korupce a chudoby to byl především problém separatistických území.

Válka s Ruskem

Zatímco rebely v Adžárii u hranic s Tureckem se mu podařilo zkrotit, problémy v Jižní Osetii a Abcházii, kde má silný vliv Rusko, eskalovaly. A novopečená první dáma nezůstala stranou. Vyrazila do gruzínské vesnice v Jižní Osetii, ale jednotky separatistů její automobil vrátily. Nevzdala se, nasedla do helikoptéry a vydala se na území rebelů. Výlet odhodlané Sandry tak zvýšil napětí mezi separatisty a centrální vládou.

V srpnu 2008 Saakašvilimu s odbojným regionem došla trpělivost a do Jižní Osetie poslal vojáky. Rusové nečekali s odpovědí dlouho. Gruzie byla v následné válce rychle poražena. "Rusové invazi připravovali. Proč by si malá země jako Gruzie začínala? Kdyby nezasáhla EU a USA, vládli by nyní v Tbilisi ruští generálové," hájila Sandra politiku svého manžela. (více o Sandřině reakci zde)

Válka v GruziiVálka v Gruzii

Když utichly zbraně, zaměřila se Sandra na pomoc 20 tisícům válečných uprchlíků. Její charitativní organizace SOCO, která se původně orientovala na starobince a sirotčince, rozdávala deky a oblečení. První dáma také založila rozhlasovou stanici vysílající klasickou hudbu. Věří, že Mozart a Bach uprchlíky aspoň trochu utěší.

Tradice silných gruzínských vůdců

Po konci války také vyšli do ulic prezidentovi odpůrci. Saakašvilimu vyčítali nejen prohranou válku, ale i uzurpaci moci, potlačování opozice a nedemokratické vládnutí.

"Tyto obvinění proti němu používají jako zbraň, ale pro takové řeči není mnoho důvodů. V situaci, v jaké se Gruzie nachází, samozřejmě potřebujeme vládu pevné ruky. Je třeba mít zemi pod kontrolou," hájí Sandra svého manžela. Po nástupu svého manžela do funkce dokonce prohlásila, že Saakašvili pokračuje v tradici silných gruzínských vůdců, jako byli Stalin a Berija.

Prezident Saakašvili mává v centru Tbilisi tisícům demonstrujících Gruzínců.Demonstrace gruzínské opozice v Tbilisi

Sandra dal svému manželovi dva syny. V gruzínské společnosti tradičně orientované na rodinu se jí daří udržovat duch nizozemského liberalismu a mezi obyvateli kavkazské země platí za celebritu. Gruzínky pozorně sledují, v čem se první dáma objeví na veřejnosti.

Pro mnoho Gruzínců je jejich nizozemská první dáma jako mýtická postava Matky Kartlis, jejíž socha se tyčí nad Tbilisi. Monumentální socha vítá pohárem vína ty, kteří přichází v míru. Ve druhé ruce svírá meč, kterým hrozí nepřátelům Gruzie.

Gruzie

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Babiš s Junckerem o auditech kolem střetu zájmů nemluvil, jednal o EU

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš při čtvrteční schůzce s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nemluvil o auditech...

Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v...

Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních...

OSN: Za vraždou Chášukdžího stál saúdský korunní princ, chceme vyšetřování

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, podezřelý z odpovědnosti za vraždu...

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová doporučila, aby se zahájilo vyšetřování saúdského...

Najdete na iDNES.cz