Integrace cizinců je správná, ale příliš se nedaří, myslí si Němci

  21:58aktualizováno  21:58
Většina Němců považuje integraci přistěhovalců za správnou věc, jen málo jich má však dojem, že se tento proces v Německu ubírá správným směrem. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění institutu INSA.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Podle aktuálního průzkumu považuje 57 procent dotázaných integraci cizinců za správnou věc. Jen dvě procenta z nich má však za to, že pokračuje velmi dobře. O něco více lidí (16 procent) ji hodnotí jako spíše dobrou.

Bezmála polovina respondentů (45 procent) uvedla, že se integraci daří provádět spíše špatně. Celých 30 procent pak odpovědělo, že se věci v této oblasti ubírají velmi špatným směrem.

Z průzkumu také vyplývá, že obyvatelé západních spolkových zemí pojem integrace vnímají častěji pozitivně než lidé z bývalé NDR (59 ku 50 procentům). Nejpozitivněji vnímají pojem integrace voliči Zelených (76 procent), nejméně naopak přívrženci protiimigrační strany AfD (23 procent).

Stoupenci AfD také nejčastěji ze všech německých politických subjektů souhlasí s migrační a integrační politikou strany, kterou volí (77 procent). Méně je tomu v případě CDU/CSU (61 procent), Zelených (49 procent), Levice a SPD (45 procent) a FDP (39 procent).

Součástí ankety byla také otázka spojená s chystaným zákonem o imigraci kvalifikované síly, který má byrokraticky usnadnit příchod a integraci vzdělaných pracovníků do Německa.

EU se stále neshodla na migraci, podle Babiše se musí řešit mimo Evropu

 Přibližně třetina dotazovaných uvedla, že přistěhovalectví působí pozitivně na hospodářský růst. Že má na něj integrace ve výsledku negativní dopady, se naopak domnívá 28 procent respondentů. Téměř třetina (31 procent) jich pak sdělila, že na přistěhovalectví nevidí pro ekonomiku ani nic pozitivního, ani nic negativního.

Podle průzkumu institutu INSA je 44 procent občanů přesvědčeno, že pro proces integrace je nezbytná znalost němčiny. Na druhém místě je zprostředkování a přijetí německé kultury, hodnot a zákonů (20 procent), následováno prací a povoláním (11 procent) a otevřeností většinové společnosti (10 procent).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Za videem, kvůli kterému padla rakouská vláda, stojí právník z Vídně

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ

K videu z Ibizy, na kterém bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache domlouval spolupráci s Ruskem, se...

Jako agent jsem znal pozlátko Západu, kasá se falešný Putin v pořadu BBC

BBC rozjela Show s Vladimirem Putinem

Na tenký led se pustila britská televize BBC, když ve středu představila svůj nový pořad. Tím je Show s Vladimirem...

Kanada si po výhrůžkách Filipín vezme zpět své odpadky. V Manile tlely roky

Ilustrační snímek

Kanadská vláda se ve středu zavázala, že na vlastní náklady odveze tuny odpadu, který je už od roku 2013 nelegálně na...

Najdete na iDNES.cz