Německo soudí stařičkého účetního z Osvětimi, kterého tíží svědomí

  14:09aktualizováno  20:00
Za velkého zájmu médií začal na severu Německa proces s třiadevadesátiletým Oskarem Gröningem, který za války pracoval v Osvětimi. Je obžalován z podílu na smrti 300 tisíc Židů. Třiadevadesátiletý muž na úvod uznal morální odpovědnost, o kriminální vině podle něj ale musí rozhodnout soud, píše agentura DPA.

Úvodní slyšení v Lüneburgu začalo dopoledne s asi půlhodinovým zpožděním. Gröning do jednacího sálu přišel s pomocí chodítka, v chůzi mu pomáhali i jeho právníci.

Fotogalerie

„Nepochybuji o tom, že nesu morální spoluodpovědnost,“ řekl Gröning soudu s tím, že v roce 1942 hned po příjezdu do Osvětimi se dozvěděl o zabíjení Židů plynem. „Prosím o odpuštění. V otázce trestní viny musíte rozhodnout vy,“ prohlásil křehce působící muž, který podle agentury DPA při své výpovědi chvílemi mluvil tak, jak tomu bylo zvykem v hitlerovské éře. Cílem tažení proti Polsku ze září 1939 tak podle něho bylo „zpráskat Poláky“.

Gröning, který byl dobrovolníkem jednotek SS, v Osvětimi působil do roku 1944. Obžaloba se ale soustředí na období května až července 1944, na takzvanou maďarskou akci. Při ní nacisté do vyhlazovacího tábora transportovali přes 420 tisíc maďarských Židů. Právě z podílu na smrti většiny z nich se Gröning zodpovídá.

„Viděl jsem plynové komory, viděl jsem spalovací pece“

Podle státního zástupce se Gröning neúčastnil přímo násilností, pracoval prý pouze na odklízení zavazadel deportovaných vězňů a v evidenci. Média ho proto označují za osvětimského účetního. Podle obžaloby však svou prací podporoval systematické vyvražďování, proto čelí obviněním z napomáhání k trestnému činu. Také přispěl k tomu, že nacistické Německo mělo z masového vraždění ekonomický prospěch, uvedl státní zástupce Jens Lehmann.

K žalující straně se připojilo více než 60 lidí, kteří přežili holokaust a příbuzné obětí z Maďarska, USA a Kanady. „Neskončilo to s pádem Hitlera,“ řekla o psychické bolesti, jakou v souvislosti s Osvětimí pociťuje, Eva Mozesová Korová. Ta soud sledovala přímo v Lüneburgu. Na Evě a její sestře-dvojčeti dělal lékařské pokusy Josef Mengele. „Nejde jen stisknout tlačítko a začít nový život,“ citovala tuto jednaosmdesátiletou ženu agentura Reuters.

V případě odsouzení hrozí Gröningovi minimálně tři roky vězení. Soud by ale musel rozhodnout, zda jeho zdravotní stav odpykání trestu umožňuje.

Gröning již dříve novinářům řekl, že se o své minulosti rozhodl veřejně promluvit poté, co se v poslední době setkal s popíráním holokaustu. „Viděl jsem plynové komory. Viděl jsem spalovací pece,“ prohlásil před deseti lety v rozhovoru pro BBC. Opakovaně trvá na tom, že on sám se žádného zločinu nedopustil.

Proces, který je považován za jeden z posledních velkých soudů s činiteli nacistické éry, je naplánován do 29. července. V procesu jde i o zásadní otázku, zda trestní odpovědnost nesou i lidé, kteří se aktivně na vyvražďování Židů nepodíleli.

Vyšetřovatelé v minulosti v případě Gröninga a dalších lidí pracujících ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi došli k závěru, že jejich tehdejší jednání nijak nesouviselo s vražděním, jež se dělo kolem nich. To se změnilo s případem Johna Demjanjuka, který byl v roce 2011 nepravomocně odsouzen za napomáhání k masovým vraždám Židů, i když chyběly důkazy, že by se nějaké vraždy coby strážce v koncentračním táboře Sobibór dopustil.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Kandidáti na hlavu Istanbulu se střetli v debatě, poprvé od nástupu Erdogana

Turci sledují debatu kandidátů o post istanbulského primátora. Usiluje o něj...

Dva kandidáti na istanbulského starostu se v neděli střetli v historickém televizním duelu. Favorit opozice Ekrem...

Egyptský exprezident Mursí zkolaboval a zemřel u soudu v Káhiře

Egyptský exprezident Muhammad Mursí u soudu (8. května 2014)

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí v pondělí zemřel u soudu v Káhiře. S odvoláním na egyptskou státní televizi o...

Vrah v Polsku podřízl hrdlo desetileté dívce, o pedofila však patrně nešlo

Polská policie

Polskem otřásla brutální vražda desetileté dívky Kristiny, kterou rodina pohřešovala od čtvrtka. Nakonec ji našli šest...

Najdete na iDNES.cz