Falcon 50Letoun Dassault Falcon 50 je menší třímotorové francouzské letadlo, které využívají k přepravě cestujících hlavně velké firmy a bohatí soukromníci - typický „bussines jet“. Podle konfigurace sedadel může pojmout až devět cestujících. Je 18,5 metru dlouhé a rozpětí má asi 19 metrů. Cestovní rychlost je téměř 900 km/hod a dolet 6 500 km. |
„V noci havarovalo letadlo, které se srazilo se strojem na odklízení sněhu. Zemřeli tři členové posádky a pasažér,“ řekla agentuře Reuters mluvčí letiště Jelena Krylovová.
Řidiči sněžného pluhu se při nehodě nic nestalo a skončil v cele předběžného zadržení. Tam může strávit až 48 hodin, dokud soud nerozhodne, zde řidiče pošle do vazby. Podle vyšetřovatelů pracoval pod vlivem alkoholu. Jeho právník to podle agentury RIA Novosti rezolutně popírá, řidič pluhu je prý kvůli srdeční chorobě přísný abstinent.
„Přijmeme potřebná opatření, abychom postavili mimo službu několik zaměstnanců letiště, kteří by mohli brzdit vyšetřování. Je jasné, že během vyšetřování bude právně posouzena i činnost - a nečinnost - výše postavených manažerů letecké společnosti,“ řekl agentuře TASS mluvčí ruského vyšetřovacího výboru Vladimir Markin.
Náraz letadlo vymrštil do vzduchu, po dopadu shořelo
Vedení letiště může čelit obvinění z nedbalostního trestného činu, v policejních celách však kromě řidiče pluhu zatím nikdo neskončil.
Šéf Totalu dokázal i provokovat |
Srážka s letištním strojem zničila francouzské letadlo typu Dassault Falcon 50. Vyšetřovatelé na místě vyslechli svědky havárie, zajistili černé skříňky a vyžádali si také záznamy z bezpečnostních kamer. Do Ruska také míří tři francouzští experti, kteří se chtějí na vyšetřování podílet.
Stroje se na ranveji srazily tři minuty před půlnocí místního času, viditelnost v areálu byla podle mluvčích zhruba na vzdálenost 350 metrů. Podle agentury RIA Novosti letadlo do pluhu narazilo předním podvozkem, převrátilo se a po výbuchu úplně shořelo. Televize LifeNews ovšem píše, že letadlo o pluh zavadilo levým křídlem, když se piloti na pokyn řídicí věže chystali vzlétnout. Náraz údajně letadlo vystřelil do vzduchu, stoj se poté zřítil na ranvej podvozkem vzhůru a shořel.
Soukromé letadlo s šéfem ropné společnosti Total se v Moskvě srazilo se sněžným pluhem.
Na palubě soukromého letadla byl Christophe de Margerie, šéf francouzské ropné společnosti Total. „Myšlenky našeho vedení i zaměstnanců jsou s manželkou, dětmi a milovanými Christopha de Margerieho a s rodinami ostatních obětí,“ uvedla firma v tiskové zprávě.
Total se potýkal se sankcemiDe Margerie vedl Total v nelehkém období. Firmu musel mimo jiné bránit proti nařčení z korupce, které se měla dopustit v Iráku během programu OSN Ropa za potraviny. Letos v září Total informoval, že bude v Rusku pokračovat ve výstavbě závodu na zkapalňování zemního plynu v Jamalu, navzdory platným sankcím USA i EU. Ty zakazují zejména právě jakékoliv technologické dodávky do ropného a energetického průmyslu. Na projektu Total spolupracuje s ruskou společností Novatek a čínskou ropnou společností CNPC V květnu Total podepsal dohodu s ruským Lukoilem na průzkum nalezišť břidlicového plynu na západní Sibiři. De Margerie však minulý měsíc pro deník Financial Times připustil, že tento projekt byl kvůli západním sankcím zastaven. nev |
Třiašedesátiletý manažer strávil u francouzské firmy prakticky celou svou profesní kariéru, pracoval pro ni od roku 1974. Z řadového zaměstnance finančního oddělení se přes pozici šéfa strategického rozvoje vypracoval až do čela celé firmy. Výkonným ředitelem Totalu byl od roku 2007.
„Francie přichází o výjimečného obchodního lídra, který z Totalu udělal světového giganta,“ prohlásil podle BBC francouzský premiér Manuel Valls.
Prostřednictvím svého mluvčího zaslal v úterý kondolenci i ruský prezident Vladimir Putin. Ocenil zejména Margerieho zásluhy o rozvoj rusko-francouzských vztahů.
Manažer ropné společnosti byl jediným cestujícím na palubě, v troskách letadla však zemřeli dva piloti a stevardka. Všichni tři členové posádky byli Francouzi.
Ruské úřady tragickou nehodu vyšetřují: