Prezidentem Afghánistánu se stal Karzáí, komise zrušila druhé kolo voleb

  12:32aktualizováno  17:12
Dosavadní prezident Afghánistánu Hamíd Karzáí obhájil post hlavy státu. Jeho zvolení oznámila volební komise s tím, že zrušila druhého kolo prezidentských voleb. O osudu volby rozhodovala poté, co z boje odstoupil jediný rival současného prezidenta Abdulláh Abdulláh.

Staronový afghánský prezident Hamíd Karzáí (2. listopadu 2009) | foto: AP

"Nezávislá volební komise vyhlašuje prezidentem Hamída Karzáího, protože je vítězem prvního kola a jediným kandidátem do kola druhého," odůvodnil rozhodnutí šéf komise Azizuláh Ludín.

Po včerejším odstoupení někdejšího ministra zahraničí Abdulláha se komise zabývala situací, pro kterou afghánská ústava nemá řešení. Zbyl totiž jediný kandidát - současný prezident Hamíd Karzáí.

Druhému kolu hrozili povstalci výhružkami

Analytici už před zasedáním komise usuzovali, že výhrůžky povstalců z hnutí Taliban a obtíže s organizací hlasování přimějí afghánské úřady k rychlému ukončení voleb. To se nakonec také stalo. Ludín navíc uvedl, že zrušením voleb ušetří afghánská vláda mnoho peněz.

První kolo, které se uskutečnilo 20. srpna, poznamenaly rozsáhlé podvody. Komise pro vyšetření volebních stížností, která pracuje pod patronací OSN, tak musela poškrtat desetitisíce hlasů.

Afghánský prezidentský kandidát Abdulláh Abdulláh

Afghánský prezidentský kandidát Abdulláh Abdulláh

Po jejich anulování klesl Karzáího volební zisk pod padesátiprocentní hranici nutnou pro zvolení prezidenta, Abdulláh si po přepočítání připsal 30,59 procenta.

Legitimita voleb v ohrožení

Komise proto rozhodla o konání druhého kola voleb. S pomocí amerického senátora Johna Kerryho, šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové nebo britského premiéra Gordona Browna s ním souhlasil i Karzáí a Afghánci měli k urnám vyrazit tuto sobotu.

Včera však Karzáího jediný soupeř Abdulláh Abdulláh oznámil, že na protest proti netransparentnosti voleb z druhého kole odstupuje. - více čtěte zde

Odborníci upozorňují, že zrušení druhého kola sice ušetří mnoho prolité krve v afghánských ulicích, ale může vážně ohrozit legitimitu voleb v očích mnoha Afghánců. Ti totiž skepticky hledí na rozsáhlé podvody, které provázely první kolo. Druhé kolo mělo volební proces v očích Afghánců vylepšit.

EU i USA zrušení voleb přivítaly

Do Afghánistánu dnes přiletěl na nečekanou návštěvu generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Afghánce ujišťoval, že OSN bude pokračovat ve svých operacích v zemi, přestože útoky povstaleckých skupin neustávají.

Zrušení druhého kola uvítala vláda amerického prezidenta Baracka Obamy, stejně jako Velká Británie, OSN či sousední Pákistán. "Blahopřejeme prezidentu Karzáímu k jeho vítězství v těchto historických volbách a těšíme se na spolupráci s ním" při podpoře reforem a zlepšení bezpečnosti, uvedlo v prohlášení americké velvyslanectví v Kábulu.

KDO JE HAMÍD KARZÁÍ

- Hamíd Karzáí se narodil 24. prosince 1957 v Kandaháru. Studoval politologii v Kábulu a poté v Indii, kde později působil na univerzitě v Simle. Když Sovětský svaz vpadl do Afghánistánu, emigroval do USA, kde úspěšně podnikal.

BOJ PROTI TALIBANU

- Po pádu prosovětského režimu se vrátil do vlasti a v letech 1992 až 1994 byl ve vládě mudžáhidů náměstkem ministra zahraničí. Z vlády odešel kvůli frakčním bojům a plenění Kábulu. Po nástupu Talibanu odmítl nabízenou diplomatickou funkci a s rodinou žil v Pákistánu, odkud s otcem vedl kampaň proti Talibanu.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí na vojenské přehlídce v Kábulu- V létě 2001 přicestoval tajně do Afghánistánu a snažil se získat podporu kmenových náčelníků pro vytvoření mnohonárodnostní vlády. Podílel se na řízení tajných operací proti hnutí Taliban, s nímž nakonec v prosinci 2001 dojednal kapitulaci hnutí. Karzáí je ženatý a údajně má jednoho syna.

- Člen jednoho z nejmocnějších paštunských kmenů Popalzaj se v době svého jmenování předsedou prozatímní vlády v prosinci 2001 těšil pověsti zkušeného a schopného politika, když uklidnil etnické boje. K jeho úspěchům lze přičíst prosazení některých dílčích reforem v oblasti školství a zdravotnictví.

VZTAH S USA

- USA Karzáího podporovaly od počátku jeho veřejného působení. Za éry bývalého prezidenta George Bushe byl Karzáí zvyklý na pravidelné týdenní videokonference s Washingtonem a Bílý dům jej považoval za symbol nového pořádku v Afghánistánu. S nástupem nové administrativy Baracka Obamy ale vztahy obou zemí ochladly.

George Bush a Hamíd Karzáí v Kábulu- Američanům, kteří mají v Afghánistánu jednoznačně největší kontingent vojáků bojujících proti radikálnímu islámskému hnutí Taliban, vadí zejména Karzáího nedůslednost, zkorumpovanost jeho vlády a jeho malá autorita v regionech.

- I když do hornaté země přitekly miliardy dolarů mezinárodní pomoci, úřadům se dosud nepodařilo splnit základní podmínky zahraničních dárců, tedy vymýtit korupční praktiky, v širším měřítku uplatňovat humanitární pomoc prostřednictvím neziskových organizací a snížit objem bujícího obchodu s drogami.      autor: ČTK

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Maduro označil Guaidóa za šaška a vyzval ho, ať vyhlásí volby

Nedaleko místa projevu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura explodovala...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi, kterého od 23. ledna uznala jako...

Najdete na iDNES.cz