Prezident České republiky Miloš Zeman přiletěl do Číny na svoji již pátou...

Prezident České republiky Miloš Zeman přiletěl do Číny na svoji již pátou oficiální návštěvu (25. dubna 2019) | foto: Kancelář prezidenta republiky

Prezident Zeman zahájil návštěvu Číny. Číňané slíbili miliardové investice

  • 358
Prezident Miloš Zeman čtvrtečním příletem do Pekingu zahájil pátou návštěvu Číny. Česká hlava státu byla přítomna podepsání memorand o miliardových investicích v Česku i úvěrech pro české firmy.

Zástupci Bank of China a čínské společnosti CITIC podepsali memorandum o investicích v České republice. Podle Mynáře by se měly investice v dalších letech zvyšovat. Dohoda mezi Bank of China a společností CITIC bude podle něj „znamenat konkrétní investice ve prospěch České republiky ve výši asi jedné miliardy amerických dolarů (asi 23,1 miliardy korun)“. 

Bank of China bude podle něj garantovat finance umožňující investice prostřednictvím CITIC Europe v České republice. „Bude to fond, který bude společně spravován společností CITIC ve prospěch České republiky. Budou to peníze, které budou alokovány z Bank of China a částečně CITIC,“ řekl hradní kancléř.

Bank of China se podle něj zavazuje, že během dvou let prostřednictvím CITIC Europe investuje do významných projektů v České republice miliardu dolarů.

25.dubna 2019 v 10:27, příspěvek archivován: 25.dubna 2019 v 10:59

Peking. Pan prezident zavítal do Bank of China. Při té příležitosti byla podepsána memoranda o porozumění mezi Hospodářskou komorou ČR a Bank of China, mezi Sev.en Energy a Bank of China a mezi CITIC Europe a Bank of China. https://t.co/7uLJxm7xr7

Bank of China zároveň podepsala memorandum s českou Hospodářskou komorou. Podle Dlouhého je banka připravena v příštích dvou až třech letech poskytnout úvěrový rámec až dvou miliard dolarů. Předpokladem podle něj je, že na české straně budou k dispozici „dobré projekty, které splní bankovní parametry Bank of China“. 

Podmínkou projektů zároveň má být to, že budou mít dopad na česko-čínské vztahy. „Ať z hlediska česko-čínských investic k nám nebo naopak z hlediska potenciálních investic do Číny, případně na třetích trzích, anebo i z hlediska financování obchodu,“ poznamenal.

Dlouhý označil podepsaný dokument za deklaraci, protože nikdo nemůže banku donutit úvěry poskytovat. Záležet podle něj proto nyní bude na českých a čínských podnikatelích. Dlouhý zároveň poznamenal, že dosavadní čínské investice jsou pro něj trochu zklamáním.

„Přál bych si, aby čínské investice do České republiky přinesly vyspělé technologie, které Čínu charakterizují, aby přinesly společné podniky především v oblasti zpracovatelského průmyslu, abychom společně byli úspěšní na společných trzích kdekoli. A to se zatím děje v omezené míře,“ řekl novinářům.

V sídle Bank of China bylo podepsáno také memorandum o porozumění mezi bankou a českou firmou Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. „V partnerství se silnými čínskými bankami vidíme příležitost, jak do Evropy přivézt zajímavé investice do moderní energetiky,“ sdělil generální ředitel Sev.en Energy Luboš Pavlas.

Hlavním cílem cesty je konference k nové Hedvábné stezce

Český prezident je znám svým příklonem k ekonomické spolupráci s Čínou. V minulosti sliboval příliv čínských investic za více než 200 miliard korun, čínské firmy však v České republice investovaly výrazně méně peněz. Zejména opoziční politici proto poukazují na sporné přínosy sbližování některých českých politiků s Čínou. Ke kritikům se přidal i premiér Andrej Babiš

Čínský nezájem o Česko. Příliv investic byla jen velká iluze, říká odborník

Zklamání z výše investic vyjádřil minulý týden v rozhovoru s čínskou televizí CCTV i sám Zeman (podrobnosti v článku Nejsem spokojen, investujte v Česku víc, řekl Zeman čínské televizi). 

Ve čtvrtek večer se Zeman zúčastní recepce na české ambasádě, na které bude zahájena oslava 70. výročí navázání česko-čínských diplomatických styků. V neděli má na programu setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

První dáma hodila buly, Jágr přihlížel

Hlavním cílem jeho cesty je účast na páteční konferenci věnované projektu nové Hedvábné stezky, která by měla mimo jiné dopravně propojit Čínu s evropskými i asijskými zeměmi. 

V neděli se Zeman setká s čínským prezidentem. Podle Mynáře bude jedním z témat jednání podpora českých podnikatelů, kteří mají zájem o vstup na čínský trh. Schůzka prezidentů má podnikatelům otevřít „kratší, snazší a lepší cestu“ k čínským odběratelům. Do Číny již ve středu přiletěla česká podnikatelská delegace pořádaná Hospodářskou komorou, účastní se jí zástupci asi 60 firem. 

Součástí delegace českého prezidenta v Číně je i pět českých ministrů, a také Jaromír Jágr, který by se měl stát tváří turnaje v ledním hokeji na olympijských hrách pořádaných Pekingem v roce 2022. Společně s manželkou prezidenta Ivanou Zemanovou a českými představiteli hokeje se Jágr ve čtvrtek setká s čínskými hokejisty a hokejovými funkcionáři.

Na české ambasádě v Pekingu se ve čtvrtek uskuteční slavnostní recepce pro několik set lidí. Podepsáno během ní bude několik memorand. Jedno z nich by se mohlo týkat otevření pátého leteckého spojení mezi Českou republikou a Čínou. Linka by měla propojit Prahu s jihočínským Šen-čenem. 

Zeman se zde také krátce setká s Marošem Šefčovičem, neúspěšným kandidátem na slovenského prezidenta. Zeman ho před volbou podpořil. Šefčovič je v Pekingu z pozice místopředsedy Evropské komise.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video