Papež Benedikt XVI. už není hlavou největší církve na světě. Křesťanů obecně je ale stále nejvíc.

Papež Benedikt XVI. už není hlavou největší církve na světě. Křesťanů obecně je ale stále nejvíc. | foto: AP, ČTK

Počet muslimů předčil katolíky, oznámil poprvé Vatikán

  • 55
Náboženské poměry ve světě se mění. Vatikán oznámil, že muslimů je poprvé víc než římských katolíků. K islámu se podle nejnovějších údajů hlásí asi 19,2 procenta světové populace, k římskokatolické církvi 17,4 procenta obyvatel planety. Křesťanů obecně je ale stále nejvíc.

Statistickou ročenku s údaji o počtu přívrženců jednotlivých světových církví představil její autor, kněz Vittorio Formenti.

"Poprvé v dějinách už nejsme na špici: předběhli nás muslimové," řekl Formenti v rozhovoru pro sobotní vydání vatikánského listu L'Osservatore Romano.

Ročenka je sestavená na základě čísel z roku 2006 a má přes 2500 stran.

Podle Formentiho ale stále platí, že rozšířenějším náboženstvím je i nadále křesťanství. Pokud se totiž sečtou počty přívrženců všech křesťanských církví, tedy nejen katolíků, ale i anglikánů či pravoslavných křesťanů, pak vychází, že se ke křesťanství hlásí 33 procent světové populace, tedy asi dvě miliardy lidí.

Údaje Vatikánu hovoří o tom, že na celém světě je nyní 1,13 miliardy katolíků a 1,3 miliardy muslimů. Zatímco počet katolíků zůstává v posledních letech stále zhruba stejný, počet muslimů se zvětšuje.

Podle Formentiho je to dáno hlavně demografickými trendy - v muslimských zemích je totiž daleko vyšší porodnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video