Pilot, který přežil ozáření v Černobylu, v 86 letech stále létá

  • 99
Po výbuchu černobylské elektrárny letěl s helikoptérou do nejrizikovější zóny. Vystavení radiaci na ukrajinském pilotovi Mykolovi Volkozubovi naštěstí žádné následky nezanechalo. Díky tomu dnes 86letý pamětník největší jaderné havárie, od které ve čtvrtek uplynulo 32 let, létá i nadále.

Pod tíhou olověné vesty, která ho měla před radiací ochránit, se Volkozub skoro nemohl pohnout, když se chystal na svůj první let nad černobylským reaktorem po katastrofě v roce 1986. Vzpomínky na nehodu mu i po letech vhání slzy do očí, napsala agentura Reuters.

Volkozub byl součástí čtyřčlenného týmu sestávajícího ze dvou pilotů, technika a vědce. Po havárii je vyslali na místo měřit teplotu a složení plynů. Letos před blížícím se výročím události ji pilot označil za „tragédii planetárních rozměrů“. 

Také si připomenul, jak s účastí na misi souhlasil s vědomím, že ohrozí jeho život. „Z nějakého důvodu bych se cítil špatně, kdyby se tam někomu něco stalo a já u toho nebyl. Proto jsem se rozhodl okamžitě,“ řekl. 

Po provedení tří letů, které trvaly celkem 19 minut a 40 sekund, byly jeho hodnoty radiace tak vysoké, že ji dozimetry měly problém změřit. 

Kvůli ozáření se Volkozub musel po akci vzdát své helikoptéry Mi-8. Pohřbili ji na tzv. hřbitově pro vyřazené vybavení. „Když jsem to místo opouštěl, byl jsem velmi smutný. Měl jsem pocit, že mě vrtulník nezklamal, a přesto jsem ho musel vyřadit,“ vzpomíná na neradostný zážitek.

OBRAZEM: Na lovu vlků u Černobylu. Místní zužitkují i jejich srdce

Vlci, Černobyl, lov

Hned po jeho třetím letu 10. května 1986 ho poslali do Moskvy na lékařské testy. Volkozub vzpomínal, jak k němu sestry strkaly jídlo dlouhou tyčí, protože se obávaly přímého kontaktu kvůli kontaminaci. 

Později obdržel za své činy ocenění Hrdina Ukrajiny. Přes riziko nemoci z ozáření se pilot dožil požehnaného věku a v současnosti dohlíží na testovací piloty pro leteckého konstruktéra Antonov.

Výbuch čtvrtého reaktoru při bezpečnostním testu jaderné elektrárny v Černobylu 26. dubna 1986 způsobil bezprostředně smrt tuctů lidí. Zároveň vypustil nad většinu Evropy radioaktivní mrak. Desítky tisíc lidí musely následně z místa uprchnout, počet lidí zasažených nemocemi spojenými s ozářením, například rakovinou, dodnes nelze určit přesně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video