Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

USA poslaly do Sýrie stovky mariňáků s houfnicemi, pomohou dobýt Rakká

  10:38aktualizováno  13:09
Americká armáda poslala asi 400 příslušníků námořní pěchoty na sever Sýrie, aby pomohli při ofenzivě proti Rakká. Informovala o tom agentura AP, podle níž Bílý dům navýšením pozemních jednotek dává generálům volnější ruce v boji proti Islámskému státu.
Americká vojenská vozidla u města Manbidž (7. března 2017)

Americká vojenská vozidla u města Manbidž (7. března 2017) | foto: AP

„Bavíme se o dalších asi 400 vojácích, kteří tam budou nasazeni dočasně,“ potvrdil dřívější informace o posílení americké přítomnosti na severu Sýrie plukovník John Dorrian.

Podle Dorrian jednotky přijely do Sýrie „v několika předchozích dnech“ a zahrnují dělostřelectvo námořní pěchoty a elitní jednotky Rangers. Americké houfnice by měly pomoci převážně kurdské koalici SDF při postupu na Rakká.

Podle pravidel přijatých za vlády Baracka Obamy mohou mít Američané v Sýrii maximálně 503 vojáků. Současné rozmístění jednotek je však koncipováno jako dočasné a omezení se na něj nevztahuje.

Krok podle AP ukazuje především na ochotu nového prezidenta USA Donalda Trumpa dát generálům větší volnost při rutinních bojových operacích proti džihádistům.

Spojené státy se podle AP rovněž chystají poslat stovky vojáků do Kuvajtu, kde by v případě potřeby měli být k dispozici k nasazení proti Islámskému státu. Šéfové Pentagonu minulý měsíc zaslali do Bílého domu nový plán boje proti teroristické organizaci. Strategie počítá s navýšením amerických jednotek v severní Sýrii, intenzivnějším výcvikem SDF, nasazením těžkého dělostřelectva a bojových helikoptér Apache.

Washington podporou Kurdů zlobí Turky

Pentagon také nedávno poslal desítky vojáků a obrněná vozidla k městu Manbidž, aby odradil milice napojené na Ankaru od výbojů na území osvobozená od Islámského státu syrskými Kurdy. Americká přítomnost v oblasti by měla zajistit, že Turci a SDF budou bojovat proti IS a nikoliv proti sobě.

Američané se proto postup v Sýrii snaží koordinovat s Turky a Rusy. V úterý se v Turecku sešel šéf sboru náčelníků štábů americké armády Joseph Dunford s turecký generálem Hulusim Akarem a náčelníkem generálního štábu ruské armády Valerijem Gerasimovem.

Turci vpadli do Sýrie loni v srpnu s cílem vytlačit od hranic bojovníky Islámského státu a zabránit Kurdům ve vytvoření jednolitého pásma území podél turecké hranice. Podstatnou část SDF tvoří kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristy napojené na kurdské separatisty v Turecku.

Bojovníci SDF severně od Rakká (8. března 2017)
Bojovník SDF u Eufratu (8. března 2017)
Bojovníci SDF u Eufratu (8. března 2017)

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu ve čtvrtek opět varoval, že turecká armáda proti Kurdům v Manbidži zasáhne. Vyjádřil znepokojení nad tím, že USA místo tureckých jednotek podporují kurdskou ofenzivu na Rakká.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno dal najevo, že syrské srdce chalífátu by měly osvobodit turecké síly (více zde). Poslední vývoj však tomu příliš nenahrává. „Náš plán je jasný, ale jednání stále probíhají. Konečné rozhodnutí, kdo a jak povede ofenzivu na Rakká, ještě nepadlo. Kurdští ozbrojenci se musí stáhnout ze syrského Manbidže na východní břeh Eufratu, jak nám bylo přislíbeno,“ prohlásil ve čtvrtek Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin.

Mosul? Skončilo to, tvrdí americký generál

Ofenzivu za znovudobytí Rakká zahájily SDF v listopadu. K městu postupují z několika směrů. V pondělí odřízly islamistům poslední pozemní únikovou silnici z města. USA odhadují, že v Rakce je ještě asi 4 000 džihádistů a na 200 000 obyvatel.

Situace na bojišti u Rakká. SDF - žlutá barva, IS - černá, syrská armáda - červená.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) ve čtvrtek oznámila, že při náletech nedaleko Rakká zemřelo 23 civilistů, včetně osmi dětí. Většina obětí pocházela z jedné rodiny z vesnice Matab jihovýchodně od města. SOHR předpokládá, že nálet provedly koalice vedená Spojenými státy.

Američané předpokládají, že boj o Rakká se bude do značné míry podobat ofenzivě v iráckém Mosulu, kde se nyní bojuje o historické centrum města. Autor knihy o Islámském státu Hišám Hášimí se domnívá, že více než polovina ze 6 000 bojovníků IS v Mosulu už byla zabita.

Bitva o Mosul

Američtí velitelé tvrdí, že bitva o Mosul už je rozhodnuta. „Skončilo to,“ řekl brigádní generál Matthew Isler. Podle něj se zahraniční bojovníci IS snaží z Mosulu uprchnout. Na místě zůstali hlavně iráčtí členové IS a ti bojují velmi tvrdě. Podle Islera už ale nejsou sjednocenou silou, protože při koaličních náletech byla rozrušena velitelská a kontrolní centra IS a zničeny skrýše zbraní. „Tuto bitvu prohráli a to, co sledujeme nyní, je jenom zdržovací taktika,“ řekl Isler.

Kde je Bagdádí?

Otazníky panují kolem osudu vůdce teroristické organizace abú Bakra Bagdádího. Americká ani irácká rozvědka sice nejsou schopny blíže určit místo, kde se Bagdádí ukrývá, ale o tom, že odešel z Mosulu, svědčí sporá komunikace mezi členy vedení IS. Objevit Bagdádího je problém, protože se vyhýbá sledovatelným komunikačním prostředkům a stále se přesunuje, a to i několikrát za den. Ti, kdo po něm pátrají, se domnívají, že se skryl v pouštních vesnicích.

Bagdádí je podle Hášimího v odlehlé, pouštní oblasti mezi městy Baádž a pohraničním Búkamálem. Žijí tam kmeny sunnitských Arabů. „Znají (IS) tamní lidi i terén. Je pro ně snadné obstarat si tam jídlo, vodu i benzín, snadno tam rozpoznají zvědy,“ řekl Hášimí.

I když US zřídily kvůli Bagdádímu speciální pátrací jednotku, Bagdádí se zřejmě poučil z chyb hledaných teroristů. Na rozdíl od Usámy bin Ládina, dopadeného v roce 2011, se nespoléhá na jednoho, ale na několik kurýrů. Když je v pohybu, přestupuje do různých aut.

Nejmenoval sice svého nástupce, ale za jeho tajemníka se považuje Ijád Ubajdí, který byl v bezpečnostních složkách bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Irácká tajná služba se domnívá, že i když bude Bagdádí zabit a IS v Mosulu poražen, skupina bude bojovat dál a objeví se jiní velitelé.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...