Počítáme s vaší spoluprací, vzkázal Trump Evropě přes viceprezidenta

  13:16aktualizováno  18:42
K intenzivnější spolupráci v boji s islámským terorismem vyzval v pondělí v Bruselu evropské společenství americký viceprezident Mike Pence. Po jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem zmínil například lepší koordinaci a sdílení zpravodajských informací mezi členskými zeměmi EU a mezi Unií a NATO.

Americký viceprezident Mike Pence v Bruselu. (20.2. 2017) | foto: Reuters

Spojené státy a Evropská unie sdílejí stejné hodnoty a stávajícím hrozbám pro bezpečnost a stabilitu musí čelit společně. V Bruselu to prohlásil americký viceprezident Mike Pence po setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Pence podle svých slov tlumočil poselství nového prezidenta USA Donalda Trumpa, když prohlásil, že USA nadále počítají se spoluprací a partnerstvím s EU.

Fotogalerie

Přes všechny rozdíly mají podle amerického viceprezidenta obě strany společné hodnoty i dědictví.

„A především stejný smysl - podporovat mír a prosperitu, svobodu, demokracii a vládu práva. A těmto cílům zůstáváme věrni,“ poznamenal Pence.

Americký viceprezident o tom evropské politiky ubezpečuje už několik dní, například na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Hlavní města v Evropě zneklidněla po některých Trumpových vyjádřeních, kdy nový šéf americké administrativy například NATO označil za zastaralé, zpochybnil závazky vůči evropským spojencům, kteří vydávají na obranu jen málo peněz, a naznačil snahu o přátelské vztahy s Ruskem Vladimira Putina.

Žádný „postzápadní“ svět nenastává, míní Tusk

Podle šéfa unijních summitů Tuska byla pondělní schůzka potřebná. Poslední měsíce podle něj přinesly tolik překvapivých vyjádření ohledně vzájemných vztahů, že nebylo možné tvářit se, že je vše jako dřív. Od amerického viceprezidenta prý ale slyšel jednoznačné „ano“ na tři základní otázky, které ho zajímaly.

Trump v čele USA

První se týkala odhodlání USA spoléhat se dál společně s Evropou na mezinárodní řád založený na vládě práva, kde není vše řešeno hrubou silou a egoismem.

Druhá otázka se týkala amerického vnímání NATO jako základu bezpečnosti na obou stranách Atlantiku a třetí americké podpory myšlence sjednocené Evropy.

„Americká podpora Evropské unii je pevná a trvalá. Prezident Trump a já se těšíme na další spolupráci s EU, na prohlubování našeho politického a hospodářského partnerství. Dělí nás oceán, ale spojuje nás společné dědictví a společné závazky vůči svobodě, demokracii a vládě práva,“ prohlásil před novináři Pence.

Tusk podotkl, že po tak jednoznačném prohlášení musí Evropané i Američané pouze postoupit od slov k činům. Úvahy o nástupu nějakého „postzápadního“ světového řádu a konci Západu jsou podle něj velmi přehnané a každý si musí být vědom odhodlání západních zemí k obraně.

Pence připomněl sílu obou ekonomik i význam obchodu přes Atlantik. „Udržení a rozvoj naší ekonomické vitality bude vyžadovat tvrdé, ale nutné volby. Obnovený růst znamená mír a prosperitu pro všechny,“ podotkl viceprezident nové americké administrativy. Washington zatím nedal jasně najevo svůj pohled na budoucnost jednání mezi EU a USA o rozsáhlé obchodní a investiční smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTP).

Někdejší polský premiér, který nyní řídí schůzky šéfů států a vlád evropského bloku, po jednání s Pencem připomněl bývalé prezidenty ČR a Polska Václava Havla a Lecha Walesu. Ti podle něj jednoznačně věřili ve smysl spolupráce a solidarity mezi EU a USA. „Nemůžeme dopustit, aby jejich snažení bylo zbytečné. Po dnešním rozhovoru je pro mne snazší věřit, že tento úkol splníme,“ uzavřel Tusk.

Většina členů NATO neplní své závazky

Podle amerického viceprezidenta přikládají Spojené státy značný význam transatlantickým vztahům. Pence to uvedl v bruselském sídle NATO. Evropští spojenci však podle něj musejí pro chod aliance dělat víc. Už letos od nich očekává vyšší výdaje na armádu. „Spojené státy splní svůj díl, avšak evropská obrana vyžaduje stejné evropské povinnosti jako naše. Prezident očekává skutečný pokrok do konce roku 2017,“ zdůraznil Pence na společné tiskové konferenci s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Donald Trump počítá s tím, že spojenci do konce roku pokročí v otázce zvyšování výdajů na obranu směrem k minimální hranici dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). Osmadvacet členských zemí NATO se v roce 2014 zavázalo, že své vojenské rozpočty do roku 2024 zvýší na minimální úroveň dvou procent HDP. Zatím toho ale vedle Spojených států dosáhly jen čtyři státy. Trump to kritizuje a tlačí evropské spojence k urychlení tohoto závazku.

100 dnů Donalda Trumpa

Za Pence se k výzvě zvýšit výdaje na obranu připojil i Stoltenberg, který v minulosti jako další činitelé NATO na nerovnováhu opakovaně upozorňoval. „Schopnost aliance plnit své povinnosti závisí na tom, aby každý člen nesl spravedlivou část zátěže,“ řekl o víkendu na bezpečnostní konferenci v Mnichově Stoltenberg s tím, že členské země sice postupně na armádu vyčleňují více peněz, ale že tempo je to pomalé.

Pence také novinářům řekl, že podporuje Trumpovo nedávné rozhodnutí odvolat bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna (více zde). Vysvětlil, že ho nepříjemně překvapilo zjištění, že Flynn ho oklamal ohledně svých kontaktů s Ruskem.

Pence, který je pravou rukou prezidenta Trumpa, v sídle NATO také na tiskové konferenci ujistil, že prezident USA i on sám podporují svobodná a nezávislá média. Trump v předvolební kampani, ale i později už ve funkci prezidenta, často kritizoval a obviňoval ze zaujatosti některé deníky a televizní stanice.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Další z rubriky

Němci ocenili dceru Hitlerova architekta Speera za podporu židovských žen

Hilde Schrammová v Berlíně převzala cenu za podporu židovských žen v umění a...

Dcera dvorního architekta Adolfa Hitlera a někdejšího říšského ministra zbrojní výroby Alberta Speera Hilde Schrammová...

Migranti nešíří nemoci, jejich zdraví se zhoršuje až v Evropě, tvrdí WHO

Lékařská prohlídka migrantů na pobřeží Středozemního moře (21. ledna 2019)

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila zprávu, která se zabývá zdravím migrantů přicházejícím do Evropy....

Pár miliardářů vlastní tolik co půlka planety. Kvůli daním, varuje Oxfam

Ilustrační snímek

Propast mezi chudými a bohatými se prohlubuje. Pouhých dvacet šest nejbohatších miliardářů teď vlastní stejný majetek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz