Žluté vesty se přidaly ke klimatickému protestu, policie použila slzný plyn

  • 39
V Paříži se v sobotu opět protestovalo. Kromě dalšího protestu hnutí takzvaných žlutých vest se ve městě odehrály i demonstrace odborů nespokojených s návrhem důchodové reformy a ekologických aktivistů. V davu byli přítomní i radikálové, kteří vyvolávali střety s policií, stavěli barikády a zapalovali odpadkové koše i motorky.

Poničeny byly dva obchody i zastávky městské dopravy. Policie vyzvala pokojné protestující, aby se od násilníků distancovali. Ekologické sdružení Greenpeace pak účastníkům ekologického protestu vzkázalo, aby pochod raději kvůli násilnostem opustili. Podle nezávislého institutu Occurence se klimatického protestu v Paříži zúčastnilo 15 200 lidí, organizátoři hovoří o 38 000.

Demonstrace byly původně oddělené, ke klimatickému protestu se však později připojila asi tisícovka radikálů z řad krajní levice, lidí patřících k hnutí žlutých vest či anarchisté z radikální skupiny Černý blok.

„Mezi účastníky klimatického pochodu se vytváří černý blok,“ uvedla policie na adresu maskovaných radikálů.

„Prosím, distancujte se od násilných skupin a nechte policii, aby mohla zasáhnout,“ napsala pařížská policie na twitteru a varovala, že při svém zásahu použije slzný plyn.

K večeru policie oznámila, že zadržela 163 lidí, 99 z nich je ve vazbě. Téměř 400 lidí pak dostalo pokutu 135 eur (asi 3 500 korun) za protest v zakázané oblasti. Kvůli demonstracím bylo v Paříži nasazeno přes 7 500 policistů. Uzavřeno bylo rovněž 30 stanic metra, informovala agentura Reuters.

Francouzská pobočka hnutí Greenpeace vyzvala protestující, aby raději demonstraci opustili. Odsoudila rovněž použití granátů se slzným plynem proti demonstrantům a rodinám, kteří protestovali pokojně. „Podmínka, že půjde o nenásilný pochod, nebyla splněna,“ uvedla nevládní organizace na twitteru.

Ve francouzské metropoli se přitom tento víkend konají Dny evropského dědictví, kdy se otevírají jindy nepřístupné památky a vládní budovy. Řada institucí však vzhledem k protestům svoje dveře neotevře, výjimečně jsou naopak uzavřena některá muzea. Ochromena je také hromadná doprava, úřady uzavřely řadu stanic metra a příměstských vlaků

Demonstrace žlutých vest

První demonstranti prvního z protestů se sešli na náměstí kolem deváté hodiny. Přestože se jedná o demonstraci hnutí žlutých vest, většina účastníků si je tentokrát nevzala. Zúčastnilo se několik stovek lidí. 

Policie je vzhledem k zákazu shromažďování okamžitě začala vyzývat k odchodu. Na svém twitterovém účtu přitom zveřejnila obrázky zabavených předmětů, mezi nimiž bylo i několik benzinových kanystrů či autobaterie.

Demonstranti se po zásahu policie, při kterém použila i slzný plyn, rozutekli do okolních ulic a do budovy nádraží Saint-Lazare, odkud se je pořádkové síly následně snažily vyhnat. Malé skupinky demonstrantů se poté snažily dostat na třídu Champs-Élysées, jež vede k Vítěznému oblouku. Tam ovšem v sobotu rovněž platí zákaz demonstrací, policisté proto protestující ze třídy vyháněli.

Kolem jedné hodiny se začala řada příslušníků žlutých vest přesouvat na druhou stranu Seiny na plánovanou a povolenou manifestaci za ochranu klimatu. Řada z nich byla podle lidí na místě rozčilená, že jim policie neumožnila dopoledne demonstrovat. Jeden z pořadatelů pochodu za klima je přivítal, ale připomněl, že si přeje nenásilný pochod.

Podle deníku Le Parisien však nepovolené demonstrace žlutých vest v okolí Vítězného oblouku pokračovaly a zasáhla proti nim policie.

Ministerstvo vnitra se obává opakování násilností a ničení majetku. Manifestace se proto nesmějí konat na třídě Champs-Élysées, v okolí parlamentu a sídla prezidenta, Eiffelovy věže a u chrámu Notre-Dame a ve Vincenneském a Bouloňském lesíku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video