Papež odletěl do Turecka. V Istanbulu se demonstruje, ale méně, než se čekalo

Papež odletěl do Turecka. V Istanbulu se demonstruje, ale méně, než se čekalo | foto: Reuters

Papeže vítá v Turecku hněv muslimů a chlad politiků

  • 481
Papež Benedikt XVI. přistál v Turecku. V muslimské zemi je poprvé. Sám mluví o "cestě smíření", ale turecká půda je horká. Čtyřdenní cesta bude nabitá emocemi. V místních muslimech ještě zdaleka neutichl hněv za papežův projev v Řezně. Demonstrovali už v neděli, další protesty chystají.

Letadlo s papežem přistálo v Ankaře krátce před polednem.

Přímo na ploše přivítal papeže premiér Recep Tajip Erdogan, ale oba se spíš minuli ve dveřích. Erdogan za několik minut odlétal na summit NATO v Lotyšsku. Původně schůzku s papežem odmítal úplně.

Po setkání premiér uvedl, že papež podporuje vstup Turecka do Evropské unie. Sám Benedikt prohlásil, že Turecko je "skutečný most" mezi náboženstvími a že "má tuto kulturu rád".

"Doufám, že cesta do Turecka napomůže míru a porozumění mezi křesťany a muslimy," prohlásil papež už před odletem z Říma. "Je to cesta dialogu, bratrství a smíření," dodal.

Turecká média vidí cestu o poznání živěji. "Takový napínavý týden země nezažila od té doby, co sultán Mehmed Dobyvatel vpochodoval do Istanbulu," napsal list Sabah.

Benedikt je v muslimské zemi poprvé. Přilétá na pozvání Bartoloměje I., hlavy ortodoxních křesťanů. Společná oslava svátku svatého Ondřeje a společné prohlášení obou duchovních má přispět k překonání církevního schizmatu z roku 1054.

Demonstrace menší, než se čekalo
Papežovu návštěvu provází přísná bezpečnostní opatření. A je k nim důvod. Papež rozlítil turecké muslimy v polovině září. Tehdy v projevu na řezenské univerzitě citoval slova byzantského císaře Manuela II. Palaiologa, podle kterého z Mohamedova učení povstávají pouze špatné a nelidské věci (více zde). Ještě jako Jospeh Ratzinger se postavil proti vstupu Turecka do Evropské unie.

Turečtí muslimové na papežova slova nezapomněli. Už v neděli prošly Istanbulem tisíce Turků, kteří protestovali proti Benediktově návštěvě. "Tady není Konstantinopol, tady je Istanbul," skandovali.

List Süddeutsche Zeitung označil demonstrace za blamáž. Místo očekávaného milionu se vydalo do ulic "jen" dvacet až třicet tisíc lidí. Největší demonstrace se plánují na čtvrtek, kdy mají Benedikt s Bartolomějem sloužit společnou mši.

Před volbami hlavu do písku
Benedikt se během čtyřdenní cesty setká s některými tureckými představiteli. Většina z nich ale vyklízí pozice a list Hürriyet je vypodobnil jako námořníky opouštějící loď.

Nikdo se před blížícími volbami nechce kompromitovat tím, že si s papežem potřese pravicí. Premiér Erdogan a ministr zahraničí úplně opouštějí zem, z dosahu papeže mizí i primátor Istanbulu. Noviny varují před mezinárodní ostudou.

Papež během dneška promluví s prezidentem Ahmetem Necdetem Sezerem a šéfem úřadu pro náboženství Alim Bardakogluem. Ten Benedikta silně kritizoval za jeho řezenský projev.

Benedikt navštíví i muzeum prvního tureckého prezidenta Kemala Atatürka, který je vedle genocidy Arménů znám nedůvěrou k jakémukoli náboženství.

Papež v mešitě
Ve středu se papež přesune z Ankary do Izmiru a Efesu, kde je v plánu jediná mše pod širým nebem. Vrchol cesty představuje čtvrteční liturgický katolicko-ortodoxní obřad v istanbulském ortodoxním chrámu svatého Jiří.

Během turecké cesty papež poprvé vstoupí do mešity. V Istanbulu navštíví takzvanou Modrou mešitu a prohlédne si i chrám Hagia Sofia, který se už ale nevyužívá k náboženským účelům.

V tomto směru jde po stopách svého předchůdce Jana Pavla II., který v roce 2001 vstoupil do muslimské svatyně v Damašku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video