Portrét Ježíše Krista na Turínském plátně.

Portrét Ježíše Krista na Turínském plátně. | foto: AP

Papež po letech ukázal Turínské plátno s údajným otiskem Ježíšova těla

  • 60
Na Bílou sobotu vystavili duchovní v italské kapli Turínské plátno s otiskem postavy, která podle katolíků patří mrtvému Kristovi. Na nekončící debaty o tom, jestli je to skutečně otisk Ježíše, nebo středověký podvrh, papež nereagoval. Vyzval však, aby lidé plátno vnímali jako poselství a připomínku utrpení ve válkách a ve složitých životních situacích.

Papež ve svém projevu nazval sporné roucho ikonou bičovaného a ukřižovaného muže, ale nezmínil se o relikvii, což je podle agentury AP důležitý rozdíl. Neřekl ani to, že by na Turínském plátně byl zobrazen Ježíš, jak se traduje. Podle jedné z teorií mělo být do plátna krátce po ukřižování zabaleno Ježíšovo tělo. Na látce je vidět otisk mužské postavy.

Turínské plátno

Turínské plátno, <STRONG>lněná rouška o rozměrech 4,36 krát 1,1 metru, do níž se podle tradice otisklo tělo umučeného Krista. Bylo objeveno v polovině 14. století v chrámu Notre-Dame ve francouzském městě Lirey. Od roku 1578 je relikvie uložena v Turíně, v kapli katedrály Jana Křtitele. Proto se plátnu také říká turínské.

"Jak to, že nás pohled na obraz mučeného a ukřižovaného muže na plátně nutí k zamyšlení? Je to proto, že tato mužská silueta vyzývá k myšlence na Ježíše Nazaretského," řekl papež František v projevu, který odvysílala veřejnoprávní televize Rai Uno. Informoval o tom server telegraph.co.uk.

"Postava na plátně má oči zavřené. Je to obraz mrtvého člověka, který nás v mysteriózním duchu pozoruje a v tichosti k nám promlouvá," uvedl s odkazem na to, že obraz tváře pokroucené bolestí a utrpěním symbolizuje také oběti novodobých válek a ozbrojených konfliktů.

Naslouchejme tomu obrazu a neztrácejme naději

"Tento znetvořený obličej připomíná všechny ty tváře žen a mužů, jejichž životy zmařilo podkopávání důstojnosti, války a násilí," prohlásil František. Zároveň však podle něj symbolizuje určitý mír a majestátnost. "Vyzařuje z něj obrovská energie, která jako by nám chtěla řict: Neztrácejme naději, boží láska vše překoná."

Papež už krátce po svém zvolení volal po ochraně slabých, zranitelných a nemajetných lidí ve společnosti. "Naslouchejme tomuto obrazu. Nemusíme na něj koukat očima, ale naslouchejme mu srdcem," dodal a na závěr svého projevu se pomodlil. 

Relikvie se uchovává v Turínském chrámu ve speciálním boxu s upravenou teplotou. Vystavení plátna si přál emeritní papež Benedikt XVI. Naposledy ho lidé mohli vidět před třemi lety. Teprve podruhé ve své historii se objevilo i v televizi, na obrazovce ho diváci mohli spatřit před 40 lety.

Nespočet vědců už se snažilo dokázat, zda je plátno skutečným otiskem Ježíšova těla, nebo je to přesvědčivé falzum. O jeho pravosti se stále vedou spory. Papež se ve svém sobotním projevu nezmínil, jestli je podle něj roucho skutečně pravé. Dal najevo, že to není podstatné a vyzval věřící, aby ho vnímali jako poselství o důležitosti víry.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video