Papež Benedikt XVI. navštívil USA a setkal se s prezidentem Georgem W. Bushem

Papež Benedikt XVI. navštívil USA a setkal se s prezidentem Georgem W. Bushem | foto: Jim BourgReuters

Papež slaví u Bushe, Bílý dům provoní bavorské speciality

  • 69
Papež Benedikt XVI. pokračuje ve své šestidenní návštěvě Spojených států. Během ní ho čekají hned dvě výročí. Dnes se hlava katolické církve dožívá jednaosmdesáti let, v sobotu oslaví tři roky v papežském úřadu.

Papežský letoun, jemuž americký tisk přezdívá Shepherd One (Pastýř jedna), dosedl na washingtonské letiště v úterý večer středoevropského času.

Benediktovi XVI. se dostalo nečekaně vřelého přijetí. Hned na přistávací dráze ho totiž vítal americký prezident George W. Bush. Bylo to vůbec poprvé, kdy šéf Bílého domu osobně na letišti očekával zahraničního hosta. - o papežově příletu se více dočtete zde

Není to ale jediná pocta, které se nejvyšší představitel Vatikánu dočká. Papež dnes totiž slaví 81. narozeniny. Nejprve byl slavnostně přivítán na jižním trávníku Bílého domu, ceremoniálu přihlíželo devět tisíc lidí.

Bush během projevu vyzdvihl roli víry v životě obyvatel USA. "Bůh žehnej Americe," prohlásil Benedikt XVI., který ho u řečnického pultíku vystřídal. Ve své řeči odkazoval na Deklaraci nezávislosti i prvního prezidenta Spojených států George Washingtona.

Bůh žehnej Americe
Oba následně usedli k soukromému rozhovoru. Americká média už dříve předpokládala, že hlavními tématy budou lidská práva ve světě, odsouzení náboženského extremismu, ale i palčivý problém americké politiky - imigrace. Řeč se velmi pravděpodobně stočí i na skandál s pedofilními kněžími, který za Atlantikem vypukl před několika lety.

Poté Bush pro papeže připravil podle serveru BBC opulentní oběd, při němž se budou podávat bavorské speciality. Právě z této německé spolkové země totiž Joseph Ratzinger, jak zní papežovo občanské jméno, pochází. Kromě narozenin se bude slavit i nadcházející tříleté výročí Benediktova pontifikátu. Agentura ČTK ale uvedla, že není jisté, zda se papež zúčastní. Podobným akcím se totiž obvykle vyhýbá.

Prezidenti USA se s papeži setkávají poměrně často, Benedikt XVI. ale bude teprve druhým papežem, který navštíví Bílý dům. Před ním tak učinil pouze Jan Pavel II., který do sídla amerických prezidentů zavítal v roce 1979. Tehdy ho tam přijal Jimmy Carter.

Mimořádná bezpečnostní opatření
Návštěvu provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Hlavním důvodem je podle serveru CNN nedávno zveřejněné audio, na němž Usáma bin Ládin obvinil Vatikán z klíčové role v "nové křižácké válce". - o hrozbách šéfa Al-Kajdy čtěte zde

FBI sice nemá žádné konkrétní indicie o možném útoku, přesto neponechává nic náhodě. V centru Washingtonu se proto včera takřka zastavila doprava. Na papežovu bezpečnost dohlížejí příslušníci všech amerických bezpečnostních sborů. Střežit ho budou ze vzduchu, souše i vody.

"Bojím se teroristického útoku," řekla CNN Lynda LeCroneová z pobřežní stráže. "Pokud to bude nutné, použijeme sílu," varovala potenciální útočníky. Řeku Anacostia, která protéká washingtonským federálním distriktem D. C., budou brázdit čluny s připevněnými kulomety.

Stovky vojáků budou střežit i trasu plánované okružní jízdy Washingtonem. Papamobil, speciálně upravený Mercedes Benz, dorazil do Spojených států už minulý týden. Za jeho volant usednou agenti tajné služby, kteří museli projít speciálním výcvikem. "Vyzkoušeli jsme si všechny možné scénáře, abychom věděli, jak v jednotlivých situacích zareagovat," prohlásil zvláštní agent Renee Triplett, který na školení dohlížel.

Důkladné osobní prohlídky čekají i šestačtyřicet tisíc návštěvníků čtvrteční mše, kterou bude papež sloužit na novém baseballovém stadionu National Park. Každý z nich bude muset projít detekčními rámy, tajné služby budou podle médií kontrolovat i jejich případné napojení na teroristické organizace.

Policie preventivně uzavře všechny silnice i mosty v okolí. Během mše nebudou moci nad oblastí létat letadla.

. Kdo je Benedikt XVI.

Joseph Ratzinger se narodil 16. dubna 1927 v bavorském Marktl am Inn. Už jako dítě ho rodiče poslali do semináře. Právě s tou dobou souvisí jedna z nejčernějších kapitol jeho života. Jako všichni chlapci totiž musel vstoupit do Hitlerjugend, což mu bylo v pozdější době vyčítáno.
Kněžské svěcení přijal 29. června 1951. Ve 26 letech se dal na vědeckou dráhu. Nejprve působil jako učitel dogmatiky a fundamentální teologie ve Freisingu, poté byl profesorem v Bonnu, v Münsteru, v Tübingen a v Řezně.
V březnu 1977 byl jmenován arcibiskupem metropolitou v Mnichově a Freisingu. Krátce nato byl povolán do kardinálského kolegia. V listopadu 1981 ho Jan Pavel II. pověřil vedením Kongregace pro nauku víry. S tímto úřadem se automaticky pojí předsednictví Papežské biblické komise a Mezinárodní teologické komise.
Navzdory závazkům, které souvisely s jeho úřadem, se kardinál Ratzinger nadále účastnil teologického dialogu, vydal řadu knih a článků. Říkalo se mu "vatikánský hlídací pes pro doktrínu víry". Je velmi konzervativní. Blízký poradce Jana Pavla II. byl od roku 2002 děkanem kardinálského kolegia.
Jako papež si zvolil jméno Benedikt XVI. po Benediktu XV., který vedl katolickou církev od 3. září 1914 do 22. ledna 1922.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video