Papež Jan Pavel II. je na prahu smrti

  • 1316
Papež Jan Pavel II. je v kritickém stavu, již nemá naději. V pátek večer se mu dramaticky přitížilo, upadl do bezvědomí. Italská média už dokonce oznámila jeho smrt, Vatikán ale takovou zprávu dementoval. Mozek a srdce Svatého Otce prý dosud fungují. UVNITŘ GRAFIKA

INFOGRAFIKA:
ŽIVOT JANA PAVLA II. - ZDE

DÁLE ČTĚTE:
Odborníci: Příští papež bude Ital - zde

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se shromáždilo na třicet tisíc věřících, turistů i vysokých církevních hodnostářů, aby se modlili a sledovali svítící okna papežova soukromého apartmá.

"Dnes večer nebo tuto noc Kristus otevře papežovi dveře," řekl večer na začátku modlitby vatikánský hodnostář Angelo Comastri. 

Agentura ANSA citovala lékařské zdroje, podle kterých již Jan Pavel nemá naději. Už vpodvečer byla podle italské státní televize uzavřena bronzová vrata Svatopetrského chrámu, což symbolizuje smrt hlavy katolické církve.

Papež si přál čtení z Bible
Ještě na odpoledním briefingu prohlásil mluvčí Vatikánu Joaquín Navarro-Valls, že Jan Pavel II. je při vědomí a byl informován o závažnosti svého zdravotního stavu. Dementoval tím informace italských médií o tom, že Jan Pavel II. upadl dopoledne do kómatu.

"Jan Pavel II. zůstává při vědomí a je neobyčejně klidný," řekl vatikánský mluvčí novinářům. Má však nestabilní krevní tlak a dýchací potíže, dodal. Podle agentury Reuters musel mluvčí spolknout slzy, když říkal, že "něco takového neviděl za celých 26 let pontifikátu".

Papež si prý přál, aby mu někdo přečetl biblické kapitoly o posledních hodinách života Ježíše Krista. Během toho prý udělal rukou znamení kříže. "Papež je jasnozřivý a neobyčejně klidný," dodal Navarro-Valls.

Papežův život vyhasíná
Život Jana Pavla II. vyhasíná, sdělil už dopoledne jeho blízký přítel, polský kardinál Deskur. Do Vatikánu už také dorazil kardinál Camillo Ruini, pověřený oznámením případného papežova skonu. - více o proceduře oficiálního oznámení smrti papeže čtěte zde 

Zdravotní stav Jana Pavla II. se velmi rychle zhoršuje, potvrdil potom Konrad Heimo, který se ve Vatikánu stará o polské poutníky.

Co je septický šok

Podle odborníků se jedná o závažnou komplikaci. Infekce ze zánětu močového měchýře se rozšířila krevním řečištěm do celého organismu. Při septickém šoku je tělo zaplaveno toxiny a srdce nepumpuje dostatek krve, takže nedokáže udržet její dostatečný průtok životně důležitými orgány. Nemocnému papežovi hrozí také zánět srdeční nitroblány, což bývá smrtelné. Septický šok má vysokou míru úmrtnosti, která přesahuje 50 procent. Závisí to na typu infekce, která šok způsobila, a na celkovém stavu organismu. Septický šok může vyústit v kóma.

Zdroj: ČTK

Papeže sužoval zánět močových cest a vysoké horečky, doktoři mu předepsali antibiotika. V noci prodělal septický šok a kardiovaskulární selhání, uvedl ráno vatikánský mluvčí Joaquín Navarro-Valls. "O Svatého otce nyní v jeho soukromém apartmá pečuje lékařský tým," dodal mluvčí.

U nemocného byl jeho osobní lékař Renato Buzzonetti, dva anesteziologové, kardiolog, odborník na krční onemocnění a dvě zdravotní sestry.

Papež vyjádřil přání zůstat ve svém pokoji. Italský list La Repubblica napsal, že nechce být převážen do nemocnice a hodlá "zemřít důstojně jako nejvyšší představitel katolické církve ve svém vatikánském pokoji nad Svatopetrským náměstím".

Jan Pavel II. už dostal poslední pomazání
Papež v pátek ráno podle mluvčího ještě koncelebroval mši. Mluvčí Navarro-Valls potvrdil, že 84letý Jan Pavel II. přijal ve čtvrtek večer svátost pomazání nemocných a současně viatikum, tedy přijímání určené umírajícím. Svátost, které se dříve říkalo poslední pomazání, má být posilou při utrpení.

Zprávy o zhoršení zdraví Jana Pavla II. vyvolaly velké obavy u katolíků na celém světě. Stovky věřících se shromažďovaly na Svatopetrské náměstí a modlily se pod papežovými okny. Italské politické strany předčasně ukončily své kampaně před regionálními volbami, které se budou konat v neděli a v pondělí. Vyzval je k tomu premiér Silvio Berlusconi.

Biskupové v papežově rodném Polsku vyzvali věřící k modlitbám, na mnoha místech se konaly mimořádné bohoslužby. Mladí i staří lidé proudili do kostelů v Krakově, kde byl nynější papež arcibiskupem.

Za Jana Pavla II. se modlili katolíci mimo jiné ve Francii, v Británii či na Filipínách, které jsou jedinou převážně katolickou zemí v Asii.

Věřící zapaluje svíčky a modlí se v římském kostele za papeže. Jeho zdravotní stav se zhoršuje. (1. dubna 2005)

Jeptiška se modlí v římském kostele svatého Stanislawa za papeže Jana Pavla II., jeho zdravotní stav se velmi zhoršil. (1. dubna 2005)

Veřící na Filipínách se modlí v manilském kostele za papeže Jana Pavla II., jeho zdarví se zhoršuje. (1. dubna 2005)

Desítky svíček zapálili za uzdravení papeže věřící v kostele v Mnichově. (1. dubna 2005)

Na tváři papežova mluvčího Joaquína Navarra-Vallse se zračilo dojetí, když seznamoval novináře s aktuálními informacemi o zdravotním stavu Jana Pavla II. (1. dubna 2005)

Za uzdravení Jana Pavla II. se modlí i katolické jeptišky v indické Kalkatě. (1. dubna 2005)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video