Palestinští lídři při společné modlitbě - Rozhádaní palestinští lídři při...

Palestinští lídři při společné modlitbě - Rozhádaní palestinští lídři při společné modlitbě v Mekce. Zleva exilový šéf Hamasu Chalid Mišal, prezident Mahmúd Abbás a premiér Ismáíl Haníja. (8. února 2007) | foto: Reuters

Palestinci vytvoří koaliční vládu, násilí by mohlo ustat

  • 28
V Mekce, nejposvátnějším místě islámu, se zrodil smír mezi znesvářenými Palestinci. Zástupci hnutí Fatah a Hamas se dohodli na vytvoření vlády národní jednoty. Premiérem zůstane Ismáíl Haníja z Hamasu, ale klíčové resorty obsadí nezávislí politici.

Konečnou dohodu podepsali zástupci znesvářených stran ve čtvrtek večer, informovala televize Al-Džazíra. Je to poměrně velký úspěch, protože nynější jednání v Saúdské Arábii byla pokládána za poslední šanci, jak odvrátit hrozící občanskou válku na palestinských územích.

Podepsaný dokument přečetl médiím představitel Fatahu Nabíl Amr. Premiérem má zůstat Ismáíl Haníja z Hamasu, vicepremiéra mu vybere prezident Mahmúd Abbás, šéf Fatahu.

Tři klíčové resorty - finance, zahraničí a vnitro - by měli ovládnout nezávislí politici. V případě prvních dvou už padla i konkrétní jména, ministra vnitra budou vyjednavači ještě hledat.

Ani nový smír však neznamená definitivní vyřešení problémů. Prezident Abbás sice při jednáních trval na tom, aby Hamas uznal existenci Izraele, radikálové to však znovu odmítli. Přitom uznání židovského státu je základní podmínkou Západu, aby obnovil finanční pomoc pro Palestince.

Jasný cíl
Rozhovorů se zúčastnil kromě Abbáse a Haníji i exilový šéf Hamasu Chálid Mišal. Všichni přijeli do Mekky s jasným cílem: zažehnat nepřátelství, ukončit násilí a vytvořit koaliční vládu.

Kdyby znovu odešli od stolu s nepořízenou a Palestincům by dál vládl kabinet tvořený výhradně členy radikálního Hamasu, prezident by vyhlásil předčasné volby a násilí by se vystupňovalo.

V minulosti už řada pokusů o vytvoření jednotného kabinetu ztroskotala. Jenže tentokrát byla výchozí situace přece jen poněkud vážnější. Na palestinskou politickou reprezentaci už netlačil jen Západ, ale i neutěšená situace v pásmu Gazy.

Při násilnostech tam od prosince zemřelo už devadesát lidí. Uzavřená příměří většinou nevydržela ani pár hodin. Radikálové na obou stranách ne a ne udělat vstřícný krok.

Boj přitom rozděluje i rodiny. Agentura Reuters nedávno napsala o bratrech Mudajríových, z nichž každý stojí na opačné straně barikády. Bydlí v jednom domě, stýkají se, jejich děti si spolu hrají. V politice se však neshodnou.

Patová situace
Začarovaný kruh se začal kolem Palestinců ovíjet loni v lednu, kdy radikální Hamas vyhrál parlamentní volby. Vytvořil vládu, odmítl spolupráci s Fatahem. Západ reagoval zmíněnou blokádou. Peníze uvolníme, až uznáte Izrael a vzdáte se násilí, vzkázalo Hamasu mezinárodní společenství.

O předčasných volbách začal prezident Abbás hovořit loni koncem roku, když dospěl k závěru, že se s Hamasem na ničem nedohodne. Radikálové ihned prohlásili, že na nic takového nemá právo a že případné hlasování hodlají zcela bojkotovat.

Iniciátorem nynějších rozhovorů se stala Saúdská Arábie. Symbolicky pozvala rozhádané Palestince právě do Mekky. Ovšem za symbolikou jsou pochopitelně i osobní zájmy Rijádu. Ten se totiž obává rostoucího vlivu Íránu v regionu. Saúdové, klíčoví spojenci Američanů, by se sami rádi chopili otěží na Blízkém východě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video