Pákistánská al-Kajda: Bhuttovou jsme nezabili my, ale vláda

  11:52aktualizováno  12:29
Pákistánská al-Kajda, kterou vláda obvinila ze čtvrteční vraždy opoziční političky Bénazír Bhuttové, podíl na atentátu odmítla. "Zásadně to popíráme. Naši lidé dodržují určité zvyklosti. Na ženy neútočíme. Je to spiknutí, za nímž stojí vláda, armáda a tajná služba," řekl její mluvčí.

Páteční pohřeb Bénazír Bhuttové. | foto: Reuters

Zároveň zdůraznil, že jeho skupina bojuje výhradně proti USA a nepovažuje pákistánské politiky za nepřátele. Sama Bhuttová nicméně v měsících před smrtí opakovala, že se atentátu ze strany al-Kajdy a jiných teroristických skupin bojí.

Pákistánská vláda tvrdí, že vinu al-Kajdy nelze zpochybnit. Tajným službám se údajně podařilo zaznamenat telefonát, v němž vůdce teroristů Bajtulláh Mahsúd chválí vykonavatele útoku. "Byla to úžasná práce. Ti hoši, co ji zabili, byli odvážní," řekl prý Mahsúd.

Jenže al-Kajda to odmítá a ani příznivci Bhuttové vládě nevěří. Tvrdí, že jde o spiknutí zorganizované prezidentem Mušarafem, tajnými službami a armádou. Bhuttová byla Mušarafovou hlavní oponentkou a v nadcházejících volbách měla podle průzkumů reálnou šanci na vítězství. Potřetí by se tak stala premiérkou a z této pozice by mohla Mušarafovi znepříjemňovat politický život.

Předvolební průzkumy jí přisuzovaly zhruba třicet procent hlasů a jejímu nynějšímu spojenci, rovněž expremiéru Šarífovi, asi 25 procent. Šaríf po atentátu prohlásil, že v současné situaci volby nemají cenu a jeho tábor je bude bojkotovat. - více zde

Zda hlasování 8. ledna opravdu proběhne, zatím není jisté. Pákistánský premiér sice včera tvrdil, že s jejich zrušením nepočítá, dnes ale volební komise oznámila, že jsou ohroženy. Bezpečnostní i právní situace v Pákistánu se po vraždě Bhuttové velmi zhoršila, uvedla komise v prohlášení.

Násilnosti už si vyžádaly tři desítky životů a srážky stpupenců Bhuttové s policií pokračují i dnes. Komise se proto v pondělí sejde na mimořádném jednání. "Jsou vážně narušeny všechny aktivity související s přípravou voleb, včetně tisku volebních lístků, logistické přípravy i školení personálu, který měl být ve volebních místnostech," stojí v prohlášení.

Od čtvrtka bylo podle něj zničeno osm volebních místností i voličské seznamy v okresech jihopákistánské provincie Sindh, odkud Bhuttová pocházela a v níž
měla nejvíc příznivců. V celé zemi panuje mimořádné napětí. V Láhauru se na protivládní demonstraci sešlo 10 tisíc lidí, Karáčí je úplně ochromeno.

Jak vlastně zemřela?
Bénazír Bhuttová zahynula ve čtvrtek v Rávalpindí, když nastupovala do auta a chystala se opustit předvolební shromáždění svých stoupenců. Atentátník po ní střílel, načež odpálil bombu připevněnou na svém těle a zabil dalších nejméně šestnáct lidí. - více zde

Bénazír BhuttováČtyřiapadesátiletá Bhuttová pak v nemocnici podlehla těžkým zraněním. Podle původních zpráv ji střelec zasáhl do krku a hrudníku. Včera ale vláda s odvoláním na lékařskou zprávu upřesnila, že politička utrpěla vážné zranění hlavy, když se pokoušela ve chvíli útoku sednout do auta a přiklopit jeho posuvnou střechu. Žádné kulky se prý v jejím těle nenašly.

To ale lidé z okruhu Bhuttové odmítli. Viděli jsme její tělo a je jasné, že ji zasáhla střela, říkají. "Viděla jsem zranění střelnou zbraní na zadní části její hlavy a další ránu z druhé strany, kudy kulka vyšla. Byla jsem mezi lidmi, kteří její tělo omývali před pohřbem. Nemohli jsme ji vlastně ani řádně omýt, protože rána stále trochu prosakovala. Ztratila velké množství krve," řekla mluvčí Bénazír Bhuttové Sherry Rehmanová.

A obvinila vládu, že zatajuje okolnosti vraždy. "Přinutili nemocnici změnit prohlášení. Nemocnice nikdy nevydala správnou zprávu. Ministerstvo vnitra tvrdí, že zemřela kvůli jakémusi nárazu proti zatahovací střeše auta. To je směšné, je to nebezpečný nesmysl, protože toto tvrzení zastírá to, co se opravdu stalo." Televize CNN uvedla, že tělo Bhuttové by mohlo být kvůli sporu i exhumováno.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz