Indové pálí pákistánskou vlajku při protestech proti teroristickým útokům v Bombaji (6. prosince 2008)

Indové pálí pákistánskou vlajku při protestech proti teroristickým útokům v Bombaji (6. prosince 2008) | foto: Reuters

Pákistánci zadrželi údajného organizátora bombajského teroru

  • 97
Pákistánské bezpečnostní složky zatkly jednoho z údajných organizátorů nedávných teroristických útoků v indické Bombaji. Dopadly ho při zásahu v táboře radikálů v pákistánské části Kašmíru. Šlo o první konkrétní odpověď Islámábádu na atentáty, jež si předminulý týden vyžádaly přes 170 životů.

Pákistánské jednotky v neděli vtrhly do tábora islamistů z organizace Laškare tajjba, jíž připisují zodpovědnost za bombajský masakr. Mezi vojáky a militanty se strhla přestřelka, vládní jednotky podle svědků nasadily do akce i vrtulník.

Tábor leží nedaleko Muzaffarabádu, hlavního města pákistánské části Kašmíru, sporného území nárokovaného Indií, Pákistánem a částečně Čínou. Indie a Pákistán už kvůli Kašmíru v minulosti vedly několik válek a skupina Laškare tajjba vznikla v 80. letech minulého století právě za účelem boje proti indické přítomnosti v Kašmíru.

Úřady organizaci zakázaly v lednu 2002, krátce po útoku na indický parlament, kvůli němuž se mezi zeměmi málem rozhořela nová válka. Podíl na bombajském masakru organizace odmítla.

Vojáci prý zatkli mozek útoků

Vojáci prý během nedělní razie v táboře dopadli muže jménem Zakí Rahmán Lakhví. Toho prý jako jednoho z hlavních organizátorů bombajského útoku jmenoval atentátník, kterého se indické policii podařilo jako jediného dopadnout živého.

Spolu s ním Pákistánci v táboře zadrželi ještě dalších několik lidí. Agentura AP píše o nejméně dvanácti, Reuters o čtyřech až pěti. "Ano, Lakhví je mezi čtyřmi nebo pěti lidmi zatčenými při včerejší akci," citovala agentura Reuters představitele charitativní organizace napojené na skupinu Laškare tajjba.

Indové Lakhvího viní, že velel teroru, který na téměř tři dny paralyzoval Bombaj a vzal si přes 170 životů. Lakhví byl podle vyšetřovatelů po celou dobu masakru v kontaktu s atentátníky, mluvil s nimi prostřednictvím mobilního a satelitního telefonu.

Riceová: O pákistánské stopě není pochyb

Razie byla první konkrétní akcí Islámábádu od útoků, při nichž teroristé udeřili koordinovaně na desítce míst včetně dvou luxusních hotelů, nemocnice a hlavního nádraží. Indická policie a armáda se s nimi potýkaly skoro tři dny. - přečtěte si Je po všem, ohlásila po třech dnech bojů indická policie

Policisté pak oznámili, že vyšetřování ukazuje do Pákistánu, což prudce zvýšilo napětí mezi oběma zeměmi. Indické zdroje uvedly, že jediný přeživší z údajně deseti útočníků je Pákistánec. Při výslechu prý řekl, že skupina prošla v Pákistánu několikaměsíčním výcvikem.

Indická vláda také požádala Islámábád o vydání dvaceti podezřelých teroristů, pákistánský prezident Asíf Alí Zardárí to ale odmítl. A zpochybnil i tvrzení o pákistánské národnosti přeživšího teroristy.

Pákistánce vyzvala ke spolupráci americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která minulý týden obě země navštívila a při schůzkách s politiky se snažila "tlumit vášně". O víkendu prohlásila, že není pochyb o tom, že byl teror naplánován v Pákistánu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video