ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Akhtar Soomro, Reuters

Pákistánec znásilnil neslyšící ženu. Ta otěhotněla a teď si muže musí vzít

  • 83
Pákistánský soud po intervenci rady starších propustil muže, kterého předtím odsoudil na doživotí za znásilnění. Na svobodu ho dostal fakt, že si vezme svou oběť. Na sňatku se pětadvacetiletý násilník Davlat Chán dohodl s rodinou mladé neslyšící ženy. Ta také porodila jeho dítě. Rozhodnutí budí pohoršení u organizací na ochranu lidských práv.

Chána v květnu okresní soud v provincii Chajbar Pachtunchvá odsoudil na doživotí. Po intervenci místní rady starších (džirgy) však rodina a usvědčený násilník uzavřeli dohodu a tu následně posvětil vrchní soud v Péšávaru. Chán byl poté propuštěn na svobodu, píše list The Guardian.

„Strany záležitost urovnaly zásahem příbuzného a staršího člena rodiny, což je v nejlepším zájmu stran. Kompromis byl dosažen v nejlepším zájmu dítěte a jeho matky, která je zvláštní osobou,“ uvádí se v soudním dokumentu.

Rada v Pákistánu nařídila znásilnění dívky odplatou za čin jejího bratra

Rozhodnutí pobouřilo skupiny hájící lidská práva a aktivisty, podle nichž legitimizuje sexuální násilí na ženách v zemi, kde se většina případů znásilnění nehlásí. I v případě nahlášení je stíhání komplikované a odsouzeny jsou jen asi tři procenta sexuálních násilníků, uvádí nevládní organizace War Against Rape se sídlem v pákistánském Karáčí.

Vyhrožování a nátlak ze strany rodiny a společnosti jsou v případech znásilnění běžné a oběti a rodina obvykle řeší záležitost mimosoudní cestou v obavě ze stigmatizace.

Pákistánská aktivistka za lidská práva Tahira Abdulláhová považuje nucení ženy ke sňatku s mužem, který ji znásilnil, za nelidské. „Pákistánské zákony se musí změnit tak, aby znásilnění bylo trestným činem proti státu a ne proti soukromé osobě,“ říká Abdulláhová.

Pákistánci zuří po znásilnění matky u dálnice. Její vina, uvedla policie

Bohatí a mocní si totiž vynucují finanční vyrovnání nebo „odpuštění“ u chudých. Pokud by pachatele za znásilnění žaloval stát, dohoda a finanční vyrovnání by nebyly možné, vysvětluje aktivistka.

„Soud dal nejen přednost rozhodnutí džirgy před rozhodnutím soudu, ale také před zákony a pákistánskou ústavou. Pákistánské zákony na ochranu žen se sice v posledních dvou desetiletích zlepšily, ale myšlení soudců, kteří tyto zákony uplatňují, zůstává středověké. Toto rozhodnutí je nejen fackou do tváře ženám v celé zemi, ale také hendikepovaným lidem, a dává najevo, že jejich tělo si lze koupit za určitou cenu,“ míní právník zabývající se lidskými právy Usáma Malik.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video