Íránský prezident Ahmadínežád ukazuje na model rakety Simurgh

Íránský prezident Ahmadínežád ukazuje na model rakety Simurgh | foto: AP

OSN potrestá Írán za jádro novými sankcemi, shodly se mocnosti

  • 30
Klíčoví členové Rady bezpečnosti OSN se shodli na nových sankcích proti Íránu kvůli jeho jadernému programu. S odvoláním na diplomatické zdroje to oznámila agentura Reuters. O návrhu by se prý mohlo hlasovat už ve středu.

Sankce podporuje všech pět stálých členů Rady bezpečnosti (RB) OSN s právem veta, tedy Spojené státy, Rusko, Čína, Británie a Francie. Naopak se očekává, že rezoluci nepodpoří Turecko, Brazílie a Libanon. Turecko a Brazílie zprostředkovaly dohodu, že Teherán vyveze část mírně obohaceného uranu do Turecka a výměnou dostane palivo pro výzkumný reaktor.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád varoval, že jestli RB OSN sankce přijme, Teherán od dohody odstoupí a o svém jaderném programu přestane vyjednávat. "Americká administrativa a její spojenci se pletou, když si myslí, že na nás mohou vzít hůl rezoluce a potom s námi zasednout k jednáním," řekl Ahmadínežád.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na konferenci v Istanbulu (8. června 2010)Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na konferenci v Istanbulu (8. června 2010)

Sankce vyzývají k tvrdším krokům s cílem omezit íránské vojenské, finanční a dopravní aktivity. Umožňují zmrazit aktiva 44 společností, které pracují s jadernými materiály a mají vazby na íránské revoluční gardy. Sankce rovněž vyzývají členské státy OSN, aby neposkytovaly palivo nebo přístavní služby plavidlům, která přepravují zakázaný náklad do islámské republiky.

Západní státy podezírají Írán, že jeho jaderný program směřuje k sestrojení atomové zbraně. Teherán podobný výklad odmítá a tvrdí, že jaderný program má sloužit výhradně k mírovým účelům.

Dosavadní sankce OSN proti Íránu

23. prosince 2006 Zákaz dodávat Íránu materiály či technologie použitelné při procesu obohacování uranu, zpracovávání vyhořelého paliva a budování těžkovodních reaktorů, stejně jako součástí systémů balistických střel. Rezoluce se nevztahovala na lehkovodní reaktor, který buduje Írán s pomocí Ruska v Búšehru.
24. března 2007 Zákaz íránského vývozu konvenčních zbraní a zákaz nákupu íránských zbraní dalšími zeměmi.
3. března 2008 Zpřísnění režimu ekonomických a obchodních sankcí z předchozích rezolucí. Zákaz cestování pro pět osob, jež se podílely na obohacování uranu v Íránu. Vůbec poprvé rezoluce obsahovala i zákaz obchodu s Íránem se zbožím určeným nejen k vojenským, ale i k civilním účelům.

Sankce zmrazily zahraniční fondy a finanční aktiva dohromady 35 organizacím a 40 osobám, které jsou spojeny s íránským jaderným či raketovým programem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video