Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Migranti jsou moc vybíraví, v EU o azyl žádat nemají, udeřili činitelé OSN

  20:24
Migranti si nepřípustně vybírají, kde požádají o azyl. Ten by se přitom měli pokusit získat už v bezpečných sousedních státech a ne plout do Evropy. Uvedl to mluvčí úřadu OSN pro uprchlíky Charlie Yaxley, který podpořil podobný názor kolegy vyslance Vincenta Cochetela. Akademičtí právníci ale jejich výklad odmítli.

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku migrantů. (10. srpna 2018) | foto: Reuters

Yaxley působí u Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), jehož je mluvčím pro Afriku, Středomoří a Libyi. Stanici Euronews sdělil, že přibývá lidí, kteří chtějí žádat o azyl pouze v Evropě. Jiní Afričané ale žádají v sousedních zemích, což je podle něj správně. 

Fotogalerie

„Lidé prchající z konfliktů ve východoafrických a západoafrických zemích obvykle žádají o azyl v sousedních státech. Azylový systém existující od Úmluvy o uprchlících z roku 1951 vyžaduje, abyste se o azyl ucházeli v zemi, v níž se nacházíte,“ poznamenal. „Žadatelé o azyl nemají na výběr, kde žádat,“ dodal. 

„Lidé mají žádat o azyl na území, kde jsou. Nemůžete pozdržet vaši žádost v naději, že jinde dostanete lepší nabídku,“ míní. 

Řada odborníků však namítá, že Yaxleyho interpretace je sporná, ne-li zcela chybná. „Na základě čeho obviňuje UNHCR své vlastní klienty – lidi potřebující mezinárodní ochranu – že chtějí více, než na co mají právní nárok?“ zeptal se Omer Shatz z Pařížského institutu politických věd. 

„Podle mezinárodního práva není nikdo povinen zažádat o azyl v první zemi příjezdu nebo tranzitu. Cochetelova politická prohlášení protiřečí základním principům, na kterých UNHCR vznikla. Hodí se více pro (italského ministra vnitra) Salviniho a (další) krajně pravicové politiky,“ doplnil.

„Mezinárodní právo neobsahuje žádnou povinnost uprchlíků, pokud jde o to, kde by měli či museli zažádat o azyl,“ přitakal Adel-Naim Reyhani z vídeňského Ludwig Boltzmannova institutu lidských práv. 

Azylové právo drhne, Afričané migrují kvůli přelidnění, zuří německý soudce

„Jednotlivci mohou cestovat do jakéhokoli státu, ve kterém chtějí vznést nárok (na azyl),“ napsal James Hathaway z americké Michigan Law School. 

Euronews připomněla, že některým Afričanům nevadí žádat o azyl i v Libyi, kde stále není bezpečno. V Libyi nyní pobývá přes 40 000 uprchlíků a žadatelů o azyl. Ti, kteří odmítají požádat o azyl v Libyi, se často pokouší doplout do Evropy. Tato snaha však nemá oporu v Ženevské úmluvě o uprchlících, soudí Matteo Villa z Italského institutu pro mezinárodní politická studia. 

„Migranti radikalizují požadavky“

Yaxley reagoval na kontroverze, které vyvolal zvláštní vyslanec UNHCR pro Středomoří Cochetel. Ten v pondělí na Twitteru komentoval případ lodi španělské nevládní organizace Open Arms, která vezla téměř sto migrantů zachráněných u Libye. 

Třetina Afričanů chce emigrovat. Každý desátý do Evropy, to je 120 milionů

Plavidlo se dva týdny nacházelo u italského ostrova Lampedusa, ale vláda v Římě jej nenechala přistát. Španělsko následně k vyložení migrantů nabídlo svůj ostrov Mallorca. 

Open Arms však pomoc Madridu nepřijala, protože cesta k Mallorce by prý zhoršila již tak špatnou zdravotní i emoční situaci na palubě, z níž se někteří migranti vrhali do moře. Ve středu Lampedusa svůj přístav otevřela, když to nařídil sicilský prokurátor

Cochetel napsal, že obtížnost situace na lodi chápe. Dodal však, že jej „velmi znepokojuje radikalizace migračních snů a požadavků některých migrantů a uprchlíků v Libyi a sousedních zemích“.

Poradce pro komunikaci Lékařů bez hranic Alessandro Siclari neskrýval nad slovy překvapení. Podle něj Cochetel vyjádřil osobní názor, jenž nepředstavuje stanovisko UNHCR. Lékaři bez hranic spoluprovozují loď Ocean Viking, která v pátek vyložila na Maltě 356 migrantů.  

Italům a Čechům natruc. Německá města se paktují, chtějí přijímat migranty

Villa připustil, že Cochetelova poznámka není vhodně formulovaná ani načasovaná. „UNHCR, která vznikla na ochranu žadatelů o azyl, se mohla vyhnout komentáři k aspiracím migrantů,“ podotkl. 

„Říci, že migranti na lodi mají nedosažitelné sny, neodráží složitost problému, bez ohledu na mezinárodní právo. Pro takovýto komentář nebyla správná chvíle,“ doplnil. 

Cochetel se později bránil dalším tweetem: „Není žádná kontroverze, je prostě nenormální, že někteří uprchlíci odmítají jazykové a profesní kurzy a pracovní umístění v některých zemích, protože tvrdí, že chtějí jít pouze do EU a že UNHCR má povinnost je (tam) přesídlit!“ 

Přes deset migrantů vyskočilo u Lampedusy z lodi nevládní organizace: 

Autor:
  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Opusťte NATO. Trudeaua napálila falešná Greta, ruští komici opět udeřili

Kanadského premiéra Justina Trudeaua napálila dvojice komiků z Ruska, kteří se v telefonním rozhovoru vydávali za...

Prezident Trump naposledy v úřadu omilostnil svátečního krocana Kukuřici

Americký prezident Donald Trump ve středu v Bílém domě omilostnil krocana, který ve čtvrtek na Den díkůvzdání ve...

Tajný hovor Kaczynských může osvětlit pád letadla. Rusové chtějí záznam

Ruské úřady požádaly Polsko o záznam a přepis rozhovoru, který vedli přes satelitní spojení tehdejší prezident Lech...

Skotsko poskytne jako první na světě menstruační potřeby zdarma

Skotsko je první zemí, která bude poskytovat všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...