Migranti jsou moc vybíraví, v EU o azyl žádat nemají, udeřili činitelé OSN

  20:24aktualizováno  20:24
Migranti si nepřípustně vybírají, kde požádají o azyl. Ten by se přitom měli pokusit získat už v bezpečných sousedních státech a ne plout do Evropy. Uvedl to mluvčí úřadu OSN pro uprchlíky Charlie Yaxley, který podpořil podobný názor kolegy vyslance Vincenta Cochetela. Akademičtí právníci ale jejich výklad odmítli.

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku migrantů. (10. srpna 2018) | foto: Reuters

Yaxley působí u Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), jehož je mluvčím pro Afriku, Středomoří a Libyi. Stanici Euronews sdělil, že přibývá lidí, kteří chtějí žádat o azyl pouze v Evropě. Jiní Afričané ale žádají v sousedních zemích, což je podle něj správně. 

Fotogalerie

„Lidé prchající z konfliktů ve východoafrických a západoafrických zemích obvykle žádají o azyl v sousedních státech. Azylový systém existující od Úmluvy o uprchlících z roku 1951 vyžaduje, abyste se o azyl ucházeli v zemi, v níž se nacházíte,“ poznamenal. „Žadatelé o azyl nemají na výběr, kde žádat,“ dodal. 

„Lidé mají žádat o azyl na území, kde jsou. Nemůžete pozdržet vaši žádost v naději, že jinde dostanete lepší nabídku,“ míní. 

Řada odborníků však namítá, že Yaxleyho interpretace je sporná, ne-li zcela chybná. „Na základě čeho obviňuje UNHCR své vlastní klienty – lidi potřebující mezinárodní ochranu – že chtějí více, než na co mají právní nárok?“ zeptal se Omer Shatz z Pařížského institutu politických věd. 

„Podle mezinárodního práva není nikdo povinen zažádat o azyl v první zemi příjezdu nebo tranzitu. Cochetelova politická prohlášení protiřečí základním principům, na kterých UNHCR vznikla. Hodí se více pro (italského ministra vnitra) Salviniho a (další) krajně pravicové politiky,“ doplnil.

„Mezinárodní právo neobsahuje žádnou povinnost uprchlíků, pokud jde o to, kde by měli či museli zažádat o azyl,“ přitakal Adel-Naim Reyhani z vídeňského Ludwig Boltzmannova institutu lidských práv. 

Azylové právo drhne, Afričané migrují kvůli přelidnění, zuří německý soudce

„Jednotlivci mohou cestovat do jakéhokoli státu, ve kterém chtějí vznést nárok (na azyl),“ napsal James Hathaway z americké Michigan Law School. 

Euronews připomněla, že některým Afričanům nevadí žádat o azyl i v Libyi, kde stále není bezpečno. V Libyi nyní pobývá přes 40 000 uprchlíků a žadatelů o azyl. Ti, kteří odmítají požádat o azyl v Libyi, se často pokouší doplout do Evropy. Tato snaha však nemá oporu v Ženevské úmluvě o uprchlících, soudí Matteo Villa z Italského institutu pro mezinárodní politická studia. 

„Migranti radikalizují požadavky“

Yaxley reagoval na kontroverze, které vyvolal zvláštní vyslanec UNHCR pro Středomoří Cochetel. Ten v pondělí na Twitteru komentoval případ lodi španělské nevládní organizace Open Arms, která vezla téměř sto migrantů zachráněných u Libye. 

Třetina Afričanů chce emigrovat. Každý desátý do Evropy, to je 120 milionů

Plavidlo se dva týdny nacházelo u italského ostrova Lampedusa, ale vláda v Římě jej nenechala přistát. Španělsko následně k vyložení migrantů nabídlo svůj ostrov Mallorca. 

Open Arms však pomoc Madridu nepřijala, protože cesta k Mallorce by prý zhoršila již tak špatnou zdravotní i emoční situaci na palubě, z níž se někteří migranti vrhali do moře. Ve středu Lampedusa svůj přístav otevřela, když to nařídil sicilský prokurátor

Cochetel napsal, že obtížnost situace na lodi chápe. Dodal však, že jej „velmi znepokojuje radikalizace migračních snů a požadavků některých migrantů a uprchlíků v Libyi a sousedních zemích“.

Poradce pro komunikaci Lékařů bez hranic Alessandro Siclari neskrýval nad slovy překvapení. Podle něj Cochetel vyjádřil osobní názor, jenž nepředstavuje stanovisko UNHCR. Lékaři bez hranic spoluprovozují loď Ocean Viking, která v pátek vyložila na Maltě 356 migrantů.  

Italům a Čechům natruc. Německá města se paktují, chtějí přijímat migranty

Villa připustil, že Cochetelova poznámka není vhodně formulovaná ani načasovaná. „UNHCR, která vznikla na ochranu žadatelů o azyl, se mohla vyhnout komentáři k aspiracím migrantů,“ podotkl. 

„Říci, že migranti na lodi mají nedosažitelné sny, neodráží složitost problému, bez ohledu na mezinárodní právo. Pro takovýto komentář nebyla správná chvíle,“ doplnil. 

Cochetel se později bránil dalším tweetem: „Není žádná kontroverze, je prostě nenormální, že někteří uprchlíci odmítají jazykové a profesní kurzy a pracovní umístění v některých zemích, protože tvrdí, že chtějí jít pouze do EU a že UNHCR má povinnost je (tam) přesídlit!“ 

Přes deset migrantů vyskočilo u Lampedusy z lodi nevládní organizace: 

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz