Ortodoxní Izraelci už musí do armády stejně jako zbytek obyvatel země. Ilustrační foto

Ortodoxní Izraelci už musí do armády stejně jako zbytek obyvatel země. Ilustrační foto | foto: AP

Ortodoxní židy už mohou povolat do armády. Rozpoutáme válku, brání se

  • 308
Izrael už před časem zrušil výjimku, podle které nemuseli ortodoxní židé absolvovat vojenskou službu jinak povinnou pro všechny občany země. A protože se politické strany nebyly schopny shodnout na její slibované reformě, platí od srpna povinnost vojny skutečně pro všechny. Ortodoxní představitelé se bouří.

Izraelský ministr Ehud Barak už dal armádě měsíční lhůtu, do jejíhož konce má připravit podmínky pro odvod ortodoxních židů. V únoru letošního roku totiž nejvyšší soud v zemi prohlásil za protiústavní zákon, podle kterého mohou chlapci v semináři odložit vojenskou službu (čtěte zde).

Ač měl zákon v upravené formě znovu platit ke konci července, nestalo se tak, protože se politické strany na jeho znění nedokázaly dohodnout. Jak zmiňuje britská BBC, obyčejní Izraelci považují celý zákon za nespravedlivý.

Vzhledem k tomu, že zákon vylučující ortodoxní židy nyní přestal platit, jsou podle zákona z roku 1949 všichni Izraelci starší osmnácti let povinni narukovat do základní služby.

Šedesát tisíc oproštěných

To, co se před šedesáti lety zdálo jako výjimka pro pár stovek studentů teologie, postupně kvůli vysoké porodnosti nabobtnalo v absenci šedesát tisíc služby schopných mladých mužů, vypočítává agentura AP.

Ostatní, které výjimka nezahrnuje, museli kvůli povinné službě bez možnosti výběru odkládat studium na vysokých školách či brzdit rozjíždějící se kariéru. Avšak spolu s nárůstem počtu těch, kterých se služba netýká, rostl jejich nesouhlas s dlouholetou výjimkou.

Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly (IOS) se od většiny ostatních armád liší mimo jiné v povinné vojenské službě žen, struktuře a v úzkých stycích mezi pozemním vojskem, letectvem a námořnictvem. Od svého založení se IOS snažily být jedinečnou armádou přesně vyhovující specifickým izraelským podmínkám. IOS používají mnohé v Izraeli vyvinuté technologie, z nichž mnoho bylo vyrobeno právě pro specifické potřeby této armády. Patří mezi ně například hlavní bojový tank Merkava, vyspělé hi-tech zbrojní systémy, samopaly Uzi, poloautomatická pistole Desert Eagle, útočné pušky Galil či Tavor. IOS udržují úzké vojenské vztahy s USA, a to včetně spolupráce na vývoji zbraní a zbraňových systémů, jmenovitě například letoun F-15I, taktický laserový výkonový systém THEL či systém protiraketové obrany Arrow.

Zdroj: Wikipedia.org

Armáda se v Izraeli těší velké oblibě právě pro povinnou službu, kterou projde každý včetně žen. Během základní služby se setkávají občané Izraele napříč sociálními vrstvami i s rozdílným původem a zaměřením. Armáda má tak v zemi vysoký socializační potenciál a vztah tamních občanů k ní je úplně jiný než v kterémkoli jiném státě světa, píše AP. Muži musí v armádě odsloužit tři roky, ženy dva.

"Rozpoutáme občanskou válku!"

Jeden z představitelů ortodoxního směru Meir Porush se právě americké agentuře vyjádřil, že jakýkoli pokus povolat členy jeho komunity do armády rozpoutá občanskou válku. Zároveň však dodal, že nečeká, že by armáda měla zájem o rekruty z jeho řad.

"Izraelská armáda nebyla, není a nebude připravena přijímat ortodoxní židy do svých řad," řekl přímo. Je přitom pravda, že vzhledem k nárůstu využívání moderní techniky nepotřebuje izraelská armáda už tolik duší jako dříve. Zřejmě proto nebude vysloveně vyhledávat skryté rekruty mezi ortodoxními mladíky.

Netanjahu: Armáda si vybere...

Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua to však není žádný problém. "Žádné vakuum, žádné vakuum, jen zákon," nechal se slyšet v televizním vysílání. "Máme nový zákon o rovné službě pro všechny. Izraelská armáda si sama vybere, koho bude draftovat a kolik lidí bude draftovat. Má v tom moji plnou podporu."

Zrušení kontroverzního zákona se neobešlo ani bez otřesů na politické scéně. Centristická strana Kadima kvůli tomu opustila vládu, podobný krokem hrozí i religionistické strany Netanjahuovy koalice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video