O případu, který zaujal také ukrajinská média napsal polský list Gazeta Wyborcza na svém webu.
„Nikdy nezapomenu, jak se podíval ženě do očí, nezapomenu na výraz štěstí v jeho už zdravých očích. Byla to výjimečná chvíle,“ řekl profesor Edward Wylengala, který operaci v Katovicích vedl.
Díky profesorově týmu pětapadesátiletý Sydorenko znovu vidí, zrak se mu vrátil den po transplantaci americké umělé rohovky.
Ukrajinec přišel o zrak před 30 lety za okolností, o kterých dodnes nechce mluvit. Prozradil jen, že při výbuchu měl popálené oči a viděl jen stíny předmětů, lidí v pohybu či světlo. Snažil se žít co možná nejnormálněji.
Už po ztrátě zraku se seznámil s Tamarou, se kterou má dvě děti. Získal také dvě medaile v judo na paralympijských hrách v Sydney a Pekingu. Celou dobu hledal doktory, kteří by mu pomohli, ale na Ukrajině neuspěl.
Lékaři v Barceloně úspěšně voperovali bionické oči dvěma pacientům |
Vše změnila až válka, před kterou Sydorenkova rodina utekla do Polska. Dočasný domov našla v Katovicích, ležících nedaleko hranic s Českem a Slovenskem. Tamní lékaři, kteří od roku 2014 léčí ukrajinské vojáky s poškozeným zrakem, po vyšetření usoudili, že operace je možná.
Sydorenko hovoří o zázraku. Je vděčný za pomoc a říká, že díky lékařům dostal nový život. Se ztrátou zraku se nikdy nesmířil. O svém štěstí ale nechce moc mluvit, aby ho prý nezakřikl.