Ohryzané kosti vydaly svědectví o mamutech a praturech na Vysočině

  14:12aktualizováno  14:12
Archeologové hlásí výjimečný nález. V okolí Třebíče dusali mamuti a proháněla se tu další pravěká zvěř doby ledové. Možná se tu rozpínala tundra nebo step a sídlily tlupy pravěkých lovců mamutů. Pod Ptáčovem, což je část Třebíče, objevili odborníci desítky tisíc let staré pozůstatky zvířeny.
Výzkum prokázal, že zvířata žila u Třebíče před 15 až 30 tisíci lety. Ilustrační foto

Výzkum prokázal, že zvířata žila u Třebíče před 15 až 30 tisíci lety. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Nejpěknější byl kousek mamuta. Pak byly v lokalitě kosti soba, divokého stepního koně a pratura. Což byl předchůdce dnešního tura domácího, ale obrovský. Dnešní turové jsou proti němu pápěrky," prozradil Milan Vokáč, archeolog muzea Vysočiny v Jihlavě.

Nález zkoumá Archeologický ústav Akademie věd České republiky v Brně. "Výzkum stoprocentně určil, že jde o kosti mamuta, soba, stepního koně a pratura. Jsou to velké kosti z končetin,“ konstatovala Miriam Nývltová Fišáková, která se dotyčnými pozůstatky zaobírá.

Výzkum nalezených kostí zatím prokázal, že tato zvířena žila u Třebíče 15 až 30 tisíc let před naším letopočtem. "Je to naprosto unikátní nález pro okolí Třebíče a zřejmě i pro celou Vysočinu. Poslední podobný nález byl v kraji někdy před padesáti lety," podotkl Vokáč.

Tisíce let staré stopy okousání

Kosti zůstávají na další rozbor v archeologickém ústavu. "Použijeme další metody. Pomocí radioaktivního uhlíku se pokusíme o přesnou dataci období, z kterého nálezy pocházejí. Zkoumání potrvá určitě dva až tři roky. Po celou dobu zůstanou kosti u nás v ústavu," zmínila se Miriam Nývltová Fišáková.

"Může se jednat o nejstarší nález fosilních kostí v kraji," nastínil Vokáč. Zajímavé je, že některé nalezené kosti někdo před tisíci let okousal.

"Nesou stopy ohryzu od vlků. Výzkum by nám mohl ještě ukázat, jak ta zvěř uhynula. Jedna možnost je, že uhynula přirozenou cestou v souvislosti s přírodními podmínkami a na místo je natahala divoká zvěř," zamyslel se Vokáč, pro něhož je lákavější jiná úvaha.

Nález z doby ledové je unikátní

"Mohlo by se jednat o skládku kostí. Ta by ukazovala na blízkost pravěkých lidí. Kdybychom v lokalitě ještě našli artefakty pravěkých lovců ze shodného období, bylo by to úžasné," přemítá Vokáč.

Nejstarší nález prokazující život lovců na Třebíčsku je totiž z doby 6 až 10 tisíc let před naším letopočtem. Kost z mamuta je přitom mnohem starší. Pro samotného Milana Vokáče byl objev pozůstatků mamuta a další zvěře z doby ledové unikátem.

"Fosilní kosti z této doby jsem nalezl vůbec poprvé. Na nález nás upozornil amatérský archeolog. Byl to neskutečný pohled, když jsem stál před kusem hliněného břehu a z něho trčela holenní kost koně divokého. To zaplesá srdce každého archeologa," svěřil se Vokáč.

Kosti skončí v muzeu

Lokalita u Ptáčova je podle Vokáče výjimečná a odborníci ji nadále budou mít v hledáčku. "Podle skladby zvěře by se dalo také určit, jak vypadala krajina. Zda tu byla tundra nebo step," zadumal se Vokáč.

A co bude s kostmi pravěkých tvorů od Ptáčova? "Po výzkumu skončí v muzeu Vysočiny v Třebíči," vzkázal Vokáč.

mamut a pratur

Mamut je vyhynulý rod z čeledi slonovitých a řádu chobotnatců. Byl podobný dnešním slonům. Měl dlouhé zahnuté kly a severské druhy dlouhé chlupy. V době ledové obývali mamuti severní oblasti Evropy a Severní Ameriky a severní Asii. Největší z nich dosahoval výšky nejméně čtyři metry a vážil 6 až 8 tun. Poslední mamuti vyhynuli až okolo roku dva tisíce před naším letopočtem.

Pratur je vyhynulý zástupce rodu Bos. Bylo to mohutné zvíře dosahující výšky dva metry a váhy 800 až 1000 kilogramů. Býci měli krátkou černou srst s šedivým či nažloutlým pruhem přes celý hřbet, krávy hnědočervenou. Pratur je předkem tura domácího.

Mapa - Ptáčov

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

USA chtějí další základny. V Polsku, i na ostrově, kde umírají uprchlíci

Radar, který je součástí systému protiraketové obrany USA. Podobný měl být...

Spojené státy zvažují postavit či udržet své vojenské základny v dalších nejméně třech zemích. Kromě Polska a Iráku i v...

Írán je sponzor terorismu. Postavme se mu, vyzval spojence Pence

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Přišel čas, aby evropští spojenci Spojených států vypověděli dohodu o íránském jaderném programu, a aby stáli za...

Pompeje vydaly další poklad, archeologové objevili fresku Narcise

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře...

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře zachovalou fresku bájného Narcise, který...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz