Barack Obama

Barack Obama | foto: AP

Obamovu reformu zdravotnictví odsouhlasil klíčový výbor Senátu

  • 3
Klíčový výbor amerického Senátu souhlasil s návrhem reformy amerického zdravotnictví. Změna, již prosazuje prezident Barack Obama, překonala další překážku a blíží se závěrečnému projednávání v obou komorách Kongresu. Reforma by měla výrazně rozšířit počet pojištěných Američanů a snížit výdaje USA na zdravotnictví.

Schválený návrh je dílem předsedy výboru Maxe Baucuse, který na začátku dnešního jednání chystané hlasování označil za historické. Obsahuje řadu kompromisů, přesto jej opoziční republikáni kritizovali.

Podle republikánů zvýší daně a zhorší zdravotní péči. Návrh z nich podpořila jen vlivná senátorka Olympia Snoweová s tím, že k zákonu má své výhrady: "Ale americké zdravotnictví reformu potřebuje, a na normě je tak potřeba dále pracovat."

proč reforma?

Hlavním cílem reformy je podle Obamy přinést zdravotní pojištění několika desítkám milionů Američanů, kteří jej nyní nemají, převážně proto, že si jej nemohou dovolit. V roce 2006 mělo podle údajů z tehdejšího sčítání lidu zdravotní pojištění 84 procent Američanů.

Demokraté mají ve výboru většinu hlasů, a proto hlasy republikánů nepotřebovali. Podpora Snoweové, na niž se dnes upínala velká pozornost, je ale pro ně důležitá. Nelze totiž říci, že by reforma byla jenom dílem jedné strany. Demokraté se na ní proto zprvu pokoušeli s republikány dohodnout, narazili ale na jejich odmítavý postoj.

Nejspornější Obamův bod reforma zatím neobsahuje

Návrh neobsahuje nejspornější bod zdravotní reformy, s nímž původně přišel Obama, a to státní konkurenci pro soukromé zdravotní pojišťovny. Podle zastánců této úpravy by se tak snížily náklady na zdravotní pojištění, jež si nyní řada chudších Američanů nemůže dovolit. Podle jejích kritiků by ale o zdraví občanů začal rozhodovat stát, což považují za nepřípustné.

Zda nakonec tento návrh bude součástí předkládaného zákona, záleží na šéfovi demokratické většiny v Senátu Harrym Reidovi, který bude reformu předkládat k projednání do Kongresu. Tam by se měla spojit s návrhem předkládaným Sněmovnou reprezentantů. Z debaty nad oběma návrhy pak vzejde konečná podoba reformy. Očekává se, že jednání v Kongresu nebude jednoduché.

Celá reforma, která by podle odhadů měla během následujících deseti let stát 829 miliard dolarů, má výrazný skluz. Původně Obama chtěl, aby ji obě komory Kongresu schválily na začátku srpna. Na podzim už pak chtěl mít zákon podepsaný.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video