Obama v Anglii navštívil královnu i Camerona. Zůstaňte v EU, vyzval Brity

  15:21aktualizováno  18:45
Americký prezident Barack Obama poobědval na hradě Windsor s Alžbětou II. Britská královna ve čtvrtek oslavila devadesáté narozeniny. Obama během své poslední oficiální návštěvy Velké Británie vyzval občany, aby hlasovali pro setrvání v EU. Odpoledne navštívil premiéra Davida Camerona.

Obamu, jeho manželku Michelle a královský pár čekal v pátek na windsorském hradě soukromý oběd na oslavu Alžbětiných devadesátin. Britské panovnici věnoval album s fotografiemi z jejích návštěv USA.

Bez EU bude Británie stát na konci fronty, hrozil Obama

Americký prezident na podvečerní tiskové konferenci zopakoval, že by Spojené království mělo zůstat členem EU.

„Členství v Evropské unii umocňuje sílu Velké Británie, neoslabuje ji,“ prohlásil. Vyvrátil také argument některých zastánců brexitu, podle nichž by si Londýn mohl sám vyjednat obchodní dohodu s USA.

„V blízké budoucnosti by se to nestalo. Spojené státy teď upínají své síly na obchodní dohodu s EU. Spojené království by stálo na konci fronty,“ varoval prezident.

Obama zdůraznil, že rozhodnutí je na samotných Britech. „K přátelství ovšem patří upřímnost. A upřímně řečeno, o důsledky tohoto rozhodnutí se hluboce zajímají i Spojené státy. Ovlivňuje to i naši budoucnost,“ uvedl.

Velká Británie je na tom podle Obamy nejlépe, když pomáhá celou Evropu vést.

První snímek pochází z roku 1951, kdy se jako 25letá princezna setkala s prezidentem Harrym S. Trumanem. Jako královna navštívila Alžběta II. USA poprvé o šest let později, kdy ji přivítal prezident Dwight D. Eisenhower.

Po rozloučení s panovnicí a princem Philipem zamířil prezident USA do premiérovy rezidence na slavné londýnské adrese Downing Street 10. V Kensingtonském paláci večer Obama povečeří s princem Williamem, jeho ženou Kate a princem Harrym.

Obama do země přiletěl už ve čtvrtek. Krátce po svém příjezdu publikoval v populárním deníku The Daily Telegraph obsáhlý článek určený všem britským občanům.

Vyzval je, aby v červnovém referendu o vystoupení z Evropské unie hlasovali pro to, aby Spojené království zůstalo členem osmadvacítky.

„Nechte mne podotknout, že s Evropskou unií je Británie ještě větší,“ zní titulek novinového článku, v němž se Obama označil za „přítele“ všech Britů.

Připomněl několik historických milníků, poválečný Marshallův plán a mezinárodní organizace jako OSN, NATO nebo právě EU. Právě díky nim podle něj v Evropě už 70 let vládne mír, otevřený trh a právo.

Fotogalerie

Přátelé musí držet spolu, káže před referendem Obama

„Až budete jako občané Spojeného království hodnotit svůj vztah k Evropské unii, měli byste být hrdí na to, že Evropská unie pomohla šířit britské hodnoty a zkušenosti,“ uvedl Obama.

Jako člen EU bude podle něj království moci efektivněji bojovat s terorismem, který pro mírumilovnou a prosperující společnost znamená těžkou zkoušku. Připomněl také transatlantickou obchodní dohodu TTIP, která by měla mezi USA a Evropou otevřít volný obchod.

„Tento druh spolupráce - od sdílení informací tajných služeb a boje proti terorismu až po ukování dohod, které zajistí tvorbu pracovních míst a hospodářský růst - bude mnohem efektivnější, pokud se rozšíří po celé Evropě. Přišel čas, aby přátelé a spojenci táhli za jeden provaz,“ uzavřel prezident svůj vzkaz britským občanům.

Barack Obama navštívil v Londýně britského premiéra Davida Camerona (22. dubna ...
Setkání amerického prezidenta Baracka Obamy s britským premiérem Davidem...

Po návštěvě britské královny se Obama setkal s premiérem Davidem Cameronem.

Američané by sami žádnou EU nechtěli, tvrdí starosta Londýna

Starosta Londýna a zastánce odchodu Británie z EU Johnson v deníku The Sun napsal, že Američané by ve svém regionu o něčem jako je EU ani neuvažovali. „Proč si tedy myslí, že pro nás je to správné,“ uvedl Johnson.

V podobném duchu se vyslovil také bývalý konzervativní ministr Ian Duncan Smith, podle nějž by Obama takový svazek doma nedoporučil. „Neumím si za žádných okolností představit, že by lobboval za to, aby byl americký nejvyšší soud vázán rozsudky cizího soudu,“ uvedl politik.

Královna Alžběta II. oslavila devadesáté narozeniny:

Konzervativní poslanec Dominic Raab zase řekl, že Obama používá „absurdní argumenty“ a jedná v sobeckém národním zájmu. Brown naproti tomu uvedl, že kampaň za setrvání Británie v EU by měla být pozitivnější a více vlastenecká, jinak se voliči labouristů a liberálů přikloní k brexitu.

Podle severoamerického zpravodaje BBC Johna Sopela odráží Obamův článek hluboké obavy, které v USA případný brexit vzbuzuje. Podle politické redaktorky BBC Laury Kuenssbergové zdůrazňují britští ministři podporující brexit, že Obamovo stanovisko není ve Spojených státech široce sdíleno. S Obamou prý v tomto nesouhlasí republikáni a mezi politiky panuje znepokojení ohledně Obamova „do očí bijícího vměšování se“ do britských záležitostí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Kandidáti na hlavu Istanbulu se střetli v debatě, poprvé od nástupu Erdogana

Turci sledují debatu kandidátů o post istanbulského primátora. Usiluje o něj...

Dva kandidáti na istanbulského starostu se v neděli střetli v historickém televizním duelu. Favorit opozice Ekrem...

Vrah v Polsku podřízl hrdlo desetileté dívce, o pedofila však patrně nešlo

Polská policie

Polskem otřásla brutální vražda desetileté dívky Kristiny, kterou rodina pohřešovala od čtvrtka. Nakonec ji našli šest...

Úřady ignorují volání o pomoc, migranty loví tuniští rybáři místo sardinek

Na pláži u španělského města Tarifa přistál čluna s asi 30 migranty (27....

Když tuniský rybář Šamsaddín Burasin spatřil na moři loď v nesnázích se 69 migranty, zavolal pomoc a lovil dál. Po dvou...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz