Obama poprvé zamíří do Barmy. Musí však vyřešit, jak ji bude nazývat

  16:32aktualizováno  16:32
Barma, nebo Myanmar? Americký prezident Barack Obama se už v pondělí stane prvním úřadujícím šéfem Bílého domu, který navštíví tuto zemi. Chce tím vyjádřit podporu tamní demokratizaci, ať už je jakkoliv váhavá a stále ještě vratká. Má však problém, jak bude tuhle zemi v jihovýchodní Asii vlastně nazývat.

Americký prezdient Barack Obama | foto: AP

Barma je totiž tradiční název, který používali britští kolonizátoři a který už zemi zůstal, když v roce 1948 získala nezávislost. Na Myanmar, tedy oficiálně na Republiku Myanmarský svaz, zemi přejmenovala vládnoucí junta v roce 1989.

Vojáci se tehdy nikoho neptali, stejně jako se později neptali, zda mohou přenést hlavní město z Rangúnu do Neipyijta. Opozice přesto setrvala při starých pořádcích, vytrvale nazývala Barmu Barmou a za hlavní město dál považovala Rangún.

Tvrdá vojenská diktatura panovala v Barmě pět desetiletí. Předloni však nastoupila cestu postupného uvolňování poměrů. Což se mimo jiné projevilo i tím, že byla po mnoha letech z domácího vězení propuštěna snad nejznámější disidentka světa, barmská opoziční vůdkyně Su Ťij.

Žena, která v roce 1991 dostala na návrh Václava Havla Nobelovu cenu za mír, strávila za "domácími mřížemi" ve svém domě v Rangúnu patnáct z 21 let. Po propuštění nejdřív setrvávala v Barmě, hlavně ze strachu, že kdyby vycestovala, vláda by ji už (přes všechno to oteplování) nepustila zpátky.

Letos nastal další pokrok. Národní liga pro demokracii, tedy strana, v jejímž čele Su Ťij stojí, dostala povolení kandidovat v doplňovacích volbách, a ze samotné Su Ťij se stala poslankyně. Také vyrazila triumfální zahraniční turné, během něhož například v Norsku konečně převzala Nobelovu cenu za mír.

Není to žádná marginálie

Americká ministryně zahraničí večeří s disidentkou Su Ťij (1. prosince 2011)

Americká ministryně zahraničí večeří se Su Ťij (1. prosince 2011)

Žádný úřadující prezident USA ještě v Barmě nebyl. Barack Obama tam loni poslal svou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou a byla to nejvyšší americká návštěva v zemi za 56 let. Teď tedy přijíždí šéf Bílého domu osobně. A jak upozornila například agentura AP, rozlousknout oříšek názvosloví pro něj nebude jednoduché.

Má několik možností. Za prvé, nebude Barmě říkat vůbec nijak. Prostě zopakuje postup Hillary Clintonové, která při prosincové návštěvě většinou používala výraz "tato země".

Nebo bude používat oba názvy, třeba jako američtí senátoři, kteří do Barmy/Myanmaru jezdí. Anebo se bude striktně držet jednoho ze jmen, přičemž možnost, že by používal výhradně Myanmar, je krajně nepravděpodobná. V tomhle kontextu je ještě třeba dodat, že jak USA, tak třeba Velká Británie, Kanada nebo Nový Zéland používají v oficiální komunikaci pořád název Barma. A Bílý dům uvedl, že se též drží starého názvu.

"Můžete si myslet, že je to marginálie. Ale používání názvu Myanmar je otázkou národní integrity," řekl loni v květnu barmský ministr zahraničí Wanna Maung Lwin americkému vyslanci Josephu Yunovi. "Užívání správného jména ukazuje rovnost a vzájemný respekt," dodal výchovně.

Letos v létě úřady oficiálně varovaly i Su Ťij, která na své zahraniční cestě používala název Barma. Byla varována, že "Republika Myanmarský svaz" je jméno dané ústavou. "Každý se musí rozhodnout sám, jaký název používá," řekla během záříjového projevu ve Washingtonu.

Celá debata o názvu státu podle AP zaměstnává spíš politiky než samotné obyvatele. Třeba proto, že v Barmě žije obrovské množství etnik. "Anebo proto, že většina lidí chápe, že přejmenování bylo krokem politickým," řekl San San Hnin Tun, profesor barmštiny na Cornellově univerzitě ve státě New York.

Navíc přejmenování nezměnilo způsob, jakým zemi nazývají její vlastní obyvatelé ve svém vlastním jazyce, tedy barmštině. A mimochodem, Evropská unie většinou používá název Myanmar. I přesto, že Británie trvá na Barmě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Jak kongresové amazonky Trumpovi pomáhají s drážděním bílého muže

Americký prezident Donald Trump při projevu v Greenvillu (17. 7. 2019)

Do další volby amerického prezidenta zbývá rok a čtvrt. Demokraté doufají, že nejčerstvější konflikt Donalda Trumpa s...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Český turista v Tatrách utíkal před medvědem, zranil si kotník

Ilustrační snímek

Český turista si dnes odpoledne v Západních Tatrách na Slovensku způsobil poranění kotníku, když spolu s partnerkou...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz