Obama omezil tajné služby. Zatrhl špehování hlav spřátelených států

  17:48aktualizováno  21:13
Americký prezident Barack Obama zakázal špehování desítek zahraničních spojenců USA. V rámci reformy špionážních praktik amerických tajných služeb se v budoucnosti data o telefonních hovorech Američanů budou shromažďovat mimo NSA. Za předchozí odposlechy politiků se však Obama odmítl omluvit.

Barack Obama představil změny fungování NSA. | foto: AP

"Dal jsem zpravodajským službám najevo, že - nebude-li k tomu naléhavý národně bezpečnostní důvod - nebudeme sledovat komunikaci hlav států a vlád blízkých přátel a spojenců," prohlásil Obama.

Šéf Bílého domu to pronesl na tiskové konferenci, která se symbolicky konala na ministerstvu spravedlnosti. Podle analytiků vycházel Obama z doporučení komise zpravodajských expertů vytvořené Bílým domem. Ta mu v polovině prosince doporučila posílení dohledu nad činností americké Národní agentura pro bezpečnost (NSA) i právě zákaz skladování dat Američanů.

Případ Snowden

TAJEMSTVÍ: Washington špehuje miliony Američanů

ODHALENÍ: Zprávu vynesl bývalý technik CIA

ÚTĚK: Snowden uprchl z USA do Hongkongu

Edward Snowden vynesl informace z NSA, protože nechtěl žít ve světě, kde nikdo...

Edward Snowden vynesl v květnu 2013 informace z NSA, protože "nechtěl žít ve světě, kde nikdo nemá žádné soukromí".

OBVINĚNÍ: Je to špion a zloděj, jdou po něm USA

POTVRZENÍBývalí agenti NSA podpořili Snowdena

SLEDOVÁNÍ: NSA sleduje prakticky vše, co děláte na internetu

SABOTÁŽ: NSA se aktivně podílela na oslabení šifer

ROZPOČET: Tajné služby mají rozpočet jako celá ČR

Obama prý programy odposlechů během svého působení v Bílém domě reguloval, ale nezastavil. Nezastavil je prý proto, že nic v záznamech, které dostal, neukazovalo na porušování zákonů.

"Naopak, viděl jsem, že agenti ve velkém dodržují zákony a pravidla a snaží se napravovat chyby, kterých se dopustili. Muži a ženy v NSA vědí, že kdyby došlo k dalšímu 11. září, bude na nich břímě odpovědnosti, Kongres se jich bude ptát, proč to nedokázali předvídat," obhajoval Obama pracovníky NSA.

Špehování politiků neskončí

I přes nový zákaz špehování zahraničních spojenců USA americké tajné služby zcela nepřestanou s odposlechy v politických sférách. "Chci však ujasnit, že naše rozvědka bude nadále sledovat zájmy a úmysly cizích vlád. To dělají všechny země. Nebudeme se omlouvat jen proto, že to děláme lépe a efektivněji. Ale musíme to dělat tak, aby nás spojenci brali jako partnery a věděli, že je respektujeme," prohlásil Obama.

USA mají podle Obamy jedinečnou zodpovědnost chránit nejen samy sebe, ale i své spojence. "Ale k tomu, aby to fungovalo, musejí mít naši spojenci důvěru v Ameriku. Spojenci musejí vědět, že mi mohou zavolat a ne, že já jejich telefon sleduji," uvedl Obama.

Připustil také, že sběr dat může být za určitých okolností zneužit. "Stejné technologické postupy, které nám umožnily odhalit teroristickou skupinu v Jemenu, zároveň znamenají, že máme na dosah ruky naprosto běžnou komunikaci naprosto běžných lidí z celého světa. Je to mocný nástroj, ale je to také možnost pro vládu tato data zneužít," vysvětlil Obama.

K uchovávání metadat bude potřeba povolení soudu

Podle nového nařízení bude NSA potřebovat ke sběru takzvaných metadat soudní povolení.  Metadata jsou informace o uskutečněných telefonních hovorech v jakémsi surovém stavu, tedy bez prozrazení totožnosti zákazníků velkých amerických telefonních operátorů, kteří zachycují všechny hovory těchto klientů na čísla v USA a v zámoří.

I v budoucnu se budou metadata shromažďovat, ale budou se uchovávat mimo NSA, jak je tomu dosud. Jak se to konkrétně provede v praxi, by měl rozhodnout Kongres ve spolupráci s tajnými službami. Jednou z variant je, že metadata budou uchovávat operátoři, kteří však dosud vůči tomu vyjadřovali odpor.

Aféra rozpoutaná bývalým spolupracovníkem tajných služeb Snowdenem vyvolala v USA i v zahraničí velké pobouření, protože podle zveřejněných informací Američané nesledovali jen telefonickou komunikaci svých občanů, ale i řady cizinců a zahraničních politiků, včetně německé kancléřky Angely Merkelové (více o odposleších politiků čtěte zde). Obamou navržená reforma má uklidnit veřejné mínění a obnovit důvěru Američanů v to, že tajné služby nezneužívají své pravomoci.

Během pátečního vystoupení se Obama okrajově zmínil i o Snowdenovi. "Vzhledem k vyšetřování nebudu mluvit o panu Snowdenovi a jeho akcích. Řeknu ale, že když někdo vezme tajné informace a učiní je veřejně dostupnými, ohrožuje naši bezpečnost," prohlásil Obama.

Změny jsou příliš malé, tvrdí zakladatel WikiLeaks

Projev vyvolal ve světě různorodé reakce. Evropská komise například uvedla, že jde o "začátek důležitého procesu, který se zabývá obavami Evropské unie". "Mnoho otázek zůstává otevřených a bude zapotřebí se jimi podrobně zabývat," uvádí prohlášení EK.

"Kromě slov amerického prezidenta celý svět chce konkrétní kroky vyjadřující respekt k suverenitě jednotlivých států," řekla brazilská senátorka Vanessa Grazziotinová, která vede výbor vyšetřující špehování brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové.

"Právo na soukromí zůstává zde doma i ve světě vážně ohroženo," uvedl ředitel americké odbočky organizace Amnesty International Steven Hawkins Šéf amerických výzvědných služeb James Clapper uvedl, že oznámené reformy mají "vyvažovat potřebu zachování nástrojů pro zpravodajskou činnost a současně co největší možnou transparentnost a zajištění toho, že nebudou porušovány občanské svobody a soukromí nevinných Američanů".

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange televizi CNN řekl, že navržené změny jsou příliš malé. "Je trapné, že hlava státu mluví celých 45 minut a neřekne skoro nic," řekl Assange.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

V Hongkongu protestovaly statisíce lidí, policie je rozháněla slzným plynem

V Hongkongu protestují statisíce lidí proti vládě. (21. července 2019)

Policie se v neděli snažila slzným plynem a střelbou gumovými projektily rozehnat další z protivládních protestů v...

Letadlo z Moskvy do Prahy nedoletělo, kvůli požáru v zavazadlovém prostoru

ilustrační snímek

Kvůli signalizaci požáru v zavazadlovém prostoru se v neděli vrátil na moskevské letiště Vnukovo letoun ruských...

Na východě Ukrajiny zatím dodržují příměří, přesto zemřeli dva lidé

Ukrajinský voják při obchůzce ve městě Zaitseve. (23. února 2019)

Na východě Ukrajiny začalo v noci na neděli platit další časově neomezené příměří a obě strany zatím uvádějí, že je...

Najdete na iDNES.cz