Nejste připojení k internetu? Nevadí, NSA si vás najde pomocí rádia

aktualizováno 
Agentura NSA pomocí nenápadné štěnice na dálku odposlouchává až 100 tisíc počítačů. Tu do nich umístil agent, nebo dokonce nevědomky samotný sledovaný. Američané takto podle informací New York Times mohou sledovat i stroje odpojené od internetu. Stačí jim k tomu rádiové spojení s přenosnou stanicí.

Americká tajná služba NSA má podle uniklých dokumentů i důvěryhodných zdrojů přístup do desetitisíců počítačů i přes rádiovou štěnici. | foto: Profimedia.cz

Případ Snowden

TAJEMSTVÍ: Washington špehuje miliony Američanů

ODHALENÍ: Zprávu vynesl bývalý technik CIA

ÚTĚK: Snowden uprchl z USA do Hongkongu

Edward Snowden vynesl informace z NSA, protože nechtěl žít ve světě, kde nikdo...

Edward Snowden vynesl v květnu 2013 informace z NSA, protože "nechtěl žít ve světě, kde nikdo nemá žádné soukromí".

OBVINĚNÍ: Je to špion a zloděj, jdou po něm USA

POTVRZENÍBývalí agenti NSA podpořili Snowdena

SLEDOVÁNÍ: NSA sleduje prakticky vše, co děláte na internetu

SABOTÁŽ: NSA se aktivně podílela na oslabení šifer

ROZPOČET: Tajné služby mají rozpočet jako celá ČR

Po všech informacích, které Edward Snowden vynesl z NSA, už může veřejnost jen máloco překvapit. Během minulých měsíců vyšel najevo ohromný rozsah celosvětového sledování internetové komunikace a už nezbývá mnoho zákoutí, kam by zvědavost tajných služeb nedosáhla.

Pokud to ovšem někdo myslí s útokem vážně, jistě o odposlouchávání internetové komunikace ví a dá si na ni pozor. The New York Times nyní potvrdily, že NSA dosáhne i na zařízení, která nejsou připojena k celosvětové síti. Stačí k tomu drobná štěnice. Někdy ve formě nenápadně upraveného USB kabelu, který si nic netušící oběť koupí v obchodě, jindy je to cíleně implantované miniaturní zařízení, které do sledovaného notebooku musí vložit v nestřeženou chvíli agent.

Komunikace se zařízením může probíhat i rádiově, nezávisle na síťové kartě počítače (tedy bez wi-fi i bez LAN připojení). Technologie, kterou NSA využívá přinejmenším od roku 2008, umožňuje odposlouchávat a dokonce i na dálku ovládat takto napíchnutý počítač pomocí kufříkového rádiového zesilovače, umístěného v okruhu 12 km. V některých případech může odposlouchávací rádiové zařízení do počítače vložit přímo výrobce nebo distributor.

Schéma propojení napíchnutého zařízení s přenosnou kufříkovou stanicí

Schéma propojení napíchnutého zařízení s přenosnou kufříkovou stanicí: poté, co je počítač napíchnut, jej lze sledovat i ovládat pomocí kufříkové stanice. Ta může sloužit i jako zesilovač pro ovládaní např. z centrály NSA.

Podle informací, které si redaktoři New York Times ověřili i u představitelů NSA, je podobným způsobem odposloucháváno téměř 100 tisíc počítačů po celém světě. Dlouhodobě prý Američané monitorovali počítače čínské či ruské armády, drogových kartelů v Mexiku, ale i některých úřadů uvnitř Evropské unie nebo u asijských spojenců v boji proti terorismu.

Národní bezpečnost ano, obchodní tajemství ne

Zabránila NSA terorismu?

Podle nové analýzy je role odposlechů NSA při prevenci útoků (přinejmenším těch teroristckých) zatím sporná. Přestože se agentura oháněla "více než padesáti případy", kdy sledování pomohlo zastavit teroristy, bližší zkoumání zatím odhalilo spíše jednotky. Kvůli utajení nemohou být takováto porovnání zcela spolehlivá.

Agentura NSA nazvala tento program (krycí jméno Quantum) tzv. "aktivní obranou", tedy preventivním zásahem do soukromí, který má zajistit, že se Američané včas dozvědí například o plánovaném útoku. Oslovení bezpečnostní experti použili přirovnání k atomovým ponorkám za studené války, které se pod hladinou vzájemně sledovaly, a tak mohly velmoci předvídat pohyb protivníka.

Zatímco pod hladinou se Spojené státy honily se Sovětským svazem, na kybernetickém poli jsou hlavním protivníkem Číňané. Mezi nejčastější cíle programu Quantum patřilo totiž čínské vojsko, které Washington obviňoval z opakovaných kybernetických špionáží. Přitom právě Čínu prezident Obama výslovně kritizoval za podobné odposlouchávací praktiky, když se ukázalo, že Číňané napíchli zařízení The Times nebo Pentagonu.

Podle NSA je však mezi těmito odposlechy zásadní rozdíl. "Aktivity NSA se zaměřují výhradně na ověřené zahraniční osoby, a to s cílem získat informace nutné pro rozvědku," řekla pro The New York Times mluvčí Vanee Vinesová. "Nevyužíváme těchto kanálů ke krádeži obchodních tajemství cizích společností, a to ani jménem amerických společností, ani v jejich prospěch." Naráží tak na opakovaná podezření, že Čína data získaná pomocí své mezinárodní rozvědky a kyberútoků využívá k získání hospodářské převahy.

Jak zkrotit NSA? Odborníci navrhli prezidentovi řešení

Skandál, který se kolem NSA rozpoutal v květnu 2013, zatím směřuje k důležitému předělu. Americký prezident Obama ustanovil koncem roku 2013 panel, který má za úkol posoudit závažnost odposlechů v USA. V prosinci Obama obdržel 300stránkovou zprávu se 46 návrhy. Jedním z motivů je omezení hromadného sběru dat a větší omezení a dohled nad NSA.

Barack Obama představil změny fungování NSA.

Barack Obama slíbil částečnou reformu praktik NSA, jejíž zásady chce přiblížit již tento týden. Představí závěry odborného panelu a navržená omezení.

V pátek 17. ledna vystoupí prezident Obama, aby odhalil svůj plán na omezení a kontrolu tajných služeb. Podle odborníků oslovených deníkem The Guardian lze očekávat, že se prezident bude řídit doporučeními panelu odborníků.

Mezi důležité spory patří například to, co by měla NSA udělat s dosud nasbíranými daty. Z pohledu Evropanů je také důležité, jak se Obama postaví k ochraně práv na soukromí cizinců. Dosud totiž oficiální vyjádření zdůrazňují právo USA na prakticky neomezené odposlechy v zahraničí v zájmu národní bezpečnosti. Odborníci i počítačové firmy ovšem upozorňují, že některými kroky může Amerika podkopat důvěru v počítačové technologie amerických firem, a tím výrazně snížit jejich šanci na úspěch ve světě.

Jak pro The New York Times podotkl Richard Clarke, jeden z odborníků v Obamově bezpečnostním panelu: "Je důležitější, abychom ochránili sebe, než abychom útočili na ostatní. Úmyslně děravé zabezpečení a šifrování nám přinese více škody než užitku. Pokud o zranitelnosti víme my, budou o ní vědět i jiní."

Měly by tajné služby mít možnost napíchnout cizí počítač a odposlouchávat jeho komunikaci?

celkem hlasů: 3964

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. ledna 2014. Anketa je uzavřena.

Ne, nelze udělit obecné povolení, sledování lze povolit jednotlivě a výjimečně 2786
Ano, ale pouze v případě, že jde o národní bezpečnost 528
Ne, takové sledování je vždy nepřípustné 369
Ano, kdykoli je to nutné pro jejich operace 262
Ano, ale odposlouchávat by měly pouze cizince 19
Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

Šéf Facebooku varuje, že je síť slabá v boji proti ruským dezinformacím

Mark Zuckerberg na konferenci Aspen Ideas Festival

Americká vláda by měla mnohem více tlačit na Rusko, aby přestalo s dezinformačními kampaněmi. Facebook podle jeho...

Tipy na weby: interaktivní mapa poštovních schránek či situace v dopravě

Schránky.nastojte.cz

Najít poštovní schránky České pošty pomůže mapa na webu Schránky.nastojte.cz. Vytvořit a zkompletovat vzpomínky o svém...

První obří pokuta dle GDPR: Aerolinky mají zaplatit miliardy za únik dat

British Airways

Britský úřad pro ochranu osobních údajů udělil nejvyšší pokutu ve své historii. Firmě British Airways uložil peněžitý...

Najdete na iDNES.cz