Obama přepisuje historii: volil 12 dní předem a vybral miliardu dolarů

  7:21aktualizováno  9:14
Letošní souboj o Bílý dům bude nejdražší v dějinách USA. Barack Obama jako první prezidentský kandidát v historii vybral na volební kampaň miliardu dolarů. Jeho republikánský soupeř Mitt Romney se zhruba 950 miliony dolarů nezůstává příliš pozadu. Obama už ve čtvrtek odvolil v Chicagu.

Obama a jeho spojenci nashromáždili miliardu dolarů (asi 19 miliard korun) od začátku roku do 17. října. Poslední "kapkou" pro překonání mety bylo 90,5 milionu dolarů, které kampaň zatím získala v tomto měsíci. O říjnové částce informoval Obamův štáb na svém účtu na sociální síti Twitter.

Mašina na peníze

Přímé dary v maximální výši 2 500 dolarů v letošních prezidentských volbách doplňují peníze plynoucí skrze politické výbory nazývané SuperPacs, jejichž vznik Nejvyšší soud posvětil teprve před dvěma lety. Oficiálně to jsou nezávislé výbory, skrze které společnosti, odbory nebo bohatí jednotlivci finančně podporují své prezidentské kandidáty.

Ve skutečnosti fungují jako stínové volební štáby. Na rozdíl od těch oficiálních jim však zákon neomezuje výši příspěvků a nemusí také vykazovat původ vybraných peněz. Do předvolební kampaně pumpují daleko více peněz než dříve, a proto se letos v USA mluví o nejdražších volbách v historii.

Obamův volební štáb se informacím o rekordní částce bránil. Podle něj měl Obama nashromáždit "jen" 988 milionů dolarů, protože opětovnou kandidaturu oficiálně oznámil až v dubnu 2011. Politico ale upozorňuje na to, že demokraté na kampaň použili i peníze vybrané před tímto datem.

Obama již lámal rekordy v minulé předvolební kampani, kdy získal 750 milionů dolarů. Jeho republikánský soupeř John McCain tehdy obdržel jen 368 milionů dolarů. Celková suma vynaložená oběma kandidáty na volby tak mírně přesáhla miliardu dolarů.

Ještě v roce 2004 přitom demokrat John Kerry a republikán George Bush na volby dohromady vybrali 718 milionů dolarů, tedy méně než současný šéf Bílého domu v roce 2008.

Wall Street hlasuje pro Romneyho

Zdroje Obamových a Romneyho peněz se značně liší. Romney je oblíbenější u dárců z Wall Streetu, kterým slíbil, že zruší Obamovy regulace finančního sektoru. Více mu také dávají pojišťovny, účetní a realitní firmy i doktoři a právníci, kteří Obamu podporují mnohem méně než před čtyřmi lety.

Obamu nicméně mnohem více než v minulých volbách podporují například technologické firmy ze Silicon Valley. Prezident také výrazně staví na drobných dárcích, kteří na kampaň přispívají jen několik dolarů. Dosud jich bylo 4,2 milionu, což je zhruba o milion více než před volbami v roce 2008.

Celkem u Obamy pod hranicí 200 dolarů bylo 55 procent všech darů. Jenom 13 procent zaslaných částek pak činilo 2 500 dolarů, což je limit pro dar od jednoho člověka. Romney naopak dostává peníze například od boháčů, kteří se chtějí zbavit Obamy. Jenom 22 procent jeho peněz pochází od drobných dárců a 45 procent představují šeky na 2 500 dolarů.

Prezidentské volby se ve Spojených státech uskuteční 6. listopadu. Podle průzkumů veřejného mínění jsou sice těsné, ale větší šanci na vítězství díky větší podpoře v klíčových státech má Obama.

Obama hlasoval dříve

Obama ve čtvrtek večer jako vůbec první úřadující americký prezident odvolil dříve. V domovském Chicagu tak učinil 12 dní před oficiálním termínem prezidentských voleb. Obamova kampaň chce využít skutečnosti, že stále více Američanů využívá možnosti volit dříve a dostat k volebním urnám více prezidentových příznivců.

Fotogalerie

Ve volební místnosti žertoval, že je rád, že si obnovil řidičský průkaz a že může volit. "Nevšímejte si toho, že na obrázku (na průkazu) nemám šedivé vlasy," řekl pak volební komisařce. Američanům pak přiblížil výhody předčasného volení. Podle prezidenta mezi ně patří třeba to, že si lidé nemusejí brát volno v práci anebo že jim v cestě k volební urně nezabrání špatné počasí.

Obamův štáb ve čtvrtek zároveň zveřejnil nový předvolební spot, ve kterém demokratickým voličům připomíná těsné volby z roku 2000. Republikán George Bush je tehdy po přepočítání výsledků vyhrál díky 537 hlasům na Floridě.

"Pokud si letos myslíte, že váš hlas nemá váhu, že na něm nezáleží, pak vězte, že tehdy pravděpodobně bylo 537 lidí, kteří si mysleli totéž. Nenechte svůj hlas zapadnout," říká se v reklamě.

Možnost časnějšího hlasování se v posledních letech ve Spojených státech stále více rozšiřuje. Nyní je neumožňuje jen 16 států z 50. Při minulých prezidentských volbách v roce 2008 hlasy odevzdané přede dnem voleb pomohly Obamovi.

Obama si pohoršil u bílých voličů

Celostátní průzkumy zatím naznačují, že souboj je velmi vyrovnaný. Větší šanci na vítězství má zatím Barack Obama, a to díky podpoře v klíčových státech. Zajímavý je poslední průzkum televize ABC News a listu The Washington Post, ve kterém Mitt Romney dosáhl hranice padesáti procent.

Republikána by volilo 50 procent dotázaných, současného demokratického prezidenta Obamu 47 procent. Na celostátní úrovni je to Romneyho zatím nejlepší výsledek s největším náskokem na Baracka Obamu, byť je stále v rámci statistické chyby.

Průzkum také ukázal, že letošní volby budou asi nejvíce rasově polarizované za poslední desítky let, píše The Washington Post s tím, že Obamova popularita mezi bílými voliči oproti volbám v roce 2008 prudce klesla.

Touto dobou před čtyřmi lety vedl tehdejší vyzyvatel Obamy John McCain nad současným prezidentem mezi bílými voliči o sedm procent. Během samotných výsledků se pak na základě exit polls ukázalo, že McCaina volilo o 12 procent bělochů více než Obamu.

Letos však Obama ztrácí na Romneyho mezi bílými voliči 23 procent. Zatímco Romnymu by dalo hlas 60 procent bílých Američanů, Obamovi jen 37 procent. Obama tak bude muset získat více hlasů mezi ženami a ostatními rasami v americké společnosti, které jsou ovšem tradičně důležitou částí voličské základny demokratů.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Zaplavené rychlovlaky, očistný rituál a španělské protesty

Slavné japonské rychlovlaky Šinkansen neunikly záplavám, které způsobil ničivý tajfun Hagibis. V Barceloně se odehrály...

Střelba Kurdů. Na syrsko-turecké hranici padl turecký voják, další je zraněn

Na syrsko-turecké hranici padl při střelbě syrských Kurdů turecký voják a další byl zraněn, oznámilo turecké...

Premium

Japonsko korunuje nového císaře Naruhita. Čeká na něj magický rituál

Císař je Japonsko a Japonsko je císař. To platí už přes dva tisíce let. Je to jinde nevídaná kontinuita. Absolutně...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Najdete na iDNES.cz