Letoun AC-130 může díky citlivým senzorům útočit i v noci. Ilustrační foto.

Letoun AC-130 může díky citlivým senzorům útočit i v noci. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nový cíl USA: s teroristy teď bojují i v Somálsku

  • 521
Amerika poprvé od invaze do Iráku útočí na území suverénního státu. Podniká nálety na cíle v Somálsku. USA operace zdůvodňují bojem proti Al-Kajdě. Podle mluvčího somálské vlády si útoky vyžádaly mnoho obětí.

Američané zaútočili na cíle v jižním Somálsku už v neděli, potvrdil mluvčí Pentagonu Bryan Whitman. Akce se podle něj zakládala na věrohodných informacích od tajných služeb. Od té doby nálety pokračují.

Původně to vypadalo, že se Američané soustředili jen na vesnici Badel, ale cílů je víc. Podle stanice CBS byl do akce nasazen minimálně jeden letoun AC-130. Údajně startoval ze sousedního Džibutska.

Informací náletech je poskrovnu. Zda jsou "úspěšné", neřekl ani mluvčí Pentagonu Whitman. CBS v úterý informovala o mnoha obětech. "Je tam hodně mrtvých, ale nevíme, kdo to je," sdělil vládní mluvčí Abdirahman Dinari.

Jdeme po teroristech, tvrdí USA
Američané zdůvodňují nálety bojem proti terorismu. V Somálsku se podle nich ukrývají tři významní muži Al-Kajdy, kteří mají podíl na osm let starém bombovém útoku na americké ambasády v Keni a v Tanzánii.

Nejvýznamnější z nich je al-Súdání, ale USA se prý podařilo zabít jiného teroristu - Fazula Abduláha Mohameda. "Dostal jsem dopis od americké strany. Jedním z bodů je, že Mohamed je mrtvý," sdělil šéf prezidentské kanceláře Abdirizak Hassan.

Především na jihu Somálska prý probíhá i zvýšené rekrutování a výcvik teroristů. "Chtějí rozšířit svou působnost za hranice Somálska," řekl listu Washington Post Richard Hunt z americké armády.

Abdirizak Hassan uvedl, že prozatímní (a proamerická) vláda útoky posvětila. "Dali jsme jim povolení vymýtit tyto lidi, ať už to znamená cokoli," citoval Washington Post úředníka. Nálety schválil i prezident Abduláh Jusuf.

Somálská vláda také požádala Ameriku, aby poslala i pozemní jednotky.

Poprvé od Iráku, poprvé od Mogadiša
Přímá akce Američanů vzbudila překvapení. "Je to poprvé od invaze do Iráku, co USA provádějí útok na území suverénního státu," potvrdil iDNES.cz Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů.

Američané mají se Somálskem i historicky špatnou zkušenost. Dobře si pamatují vojenskou akci v Mogadišu, při které v roce 1993 ztratili osmnáct vojáků speciálních sil. Tehdejší prezident Clinton poté jednotky ze Somálska stáhnul úplně.

Vyhnat islamisty do pralesa
Zapojení Američanů překvapuje i z toho důvodu, že dosud dokázali prosazovat své zájmy v oblasti i jinak. Se Svazem islámských soudů, který postupně převzal vládu nad Somálskem, ale odmítali diskutovat. Naopak proti němu podporovali jak kruté vojenské vůdce, tak i prosincovou invazi vojsk ze sousední Etiopie. - více zde

Etiopané, kteří disponují jednou z největších armád v Africe, snadno uspěli a vytlačili islamisty na úplný jih země. Ti koncem prosince vyklidili Mogadišo (více zde) a poté i baštu Kismayo. Nyní jsou v kleštích. V bažinatém terénu je z jihu blokuje keňská armáda, ze severu etiopská a útěku po moři brání patrolující americké lodě.

The Economist uvedl, že má-li být dosaženo míru, bude nakonec nutná národní shoda, která zahrne i umírněné islamisty. Jejich vliv ve Svazu islámských soudů prý vnější svět často nedoceňuje. Podařilo se jim do rozvráceného Somálska vrátit pořádek, rozšiřují gramotnost a na školách vyučují angličtinu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video