Moskva velebí Zemanova slova o novičoku. Tvrdá rána britským lžím, tvrdí

  8:51aktualizováno  11:08
Rusko přivítalo výrok Miloše Zemana, že se jedovatá látka novičok v malém množství vyráběla a testoval v Česku. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové to dokazuje, že Británie v kauze Skripal lže.

Salisbury. Britští vyšetřovatelé u hrobu manželky Sergeje Skripala (10. března 2018) | foto: Reuters

„Mlha se rozestupuje a nesčetné podvody Theresy Mayové jsou čím dál zřetelnější,“ napsala Zacharovová na Facebooku a uvedla tři případy, kdy podle ní vláda Theresy Mayové nemluví pravdu.

Fotogalerie

První lež vlády Mayové byla podle ruské mluvčí ta, že britští experti identifikovali zemi výroby chemické látky, kterou byli údajně otráveni Skripalovi. „Sami britští experti hlasem šéfa laboratoře v Porton Down to oficiálně odmítli,“ uvedla.

„Druhá lež vlády Theresy Mayové,“ pokračovala v ostrém vyjádření Zacharovová, „se týká údajného motivu Ruska k otrávení Skripalových v souvislosti s historicky špatným chováním naší země. Rusko to popřelo a poukázalo na důkazy o tom, jak Velká Británie pravidelně porušuje normy mezinárodního práva etiky a morálky ve jménu dosažení vlastních ,národních zájmů’.“

Třetí lží vlády Theresy Mayové prý bylo, že novičok se vyráběl pouze v Rusku. „Tuto skutečnost vyvrátil prezident Česka Miloš Zeman, který potvrdil, že tato jedovatá látka byla vyráběna v jeho zemi,“ zakončila Zacharovová.

03.května 2018 v 23:33, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 08:46

Туман рассеивается, и многочисленные обманы правительства Терезы Мэй проступают всё чётче

Первое враньё правительства Терезы Мэй о том, что британские эксперты установили страну изготовления химического вещества, которым якобы отравили Скрипалей, официально опровергли сами британские эксперты в лице руководителя лаборатории Портон-Дауна.

Второе враньё правительства Терезы Мэй относительно якобы наличия у России мотива для отравления Скрипалей в связи с исторически пло...хим поведением нашей страны, опровергла российская сторона, в том числе приведя факты регулярного нарушения Великобританией норм международного права, этики и морали во имя достижения собственных «национальных интересов», а также перечислив несколько очевидных мотивов данной провокации, выгодных Лондону.

„Hle jak to je! Novičok se vyráběl a schraňoval v Česku - v ‚malém množství‘. Tento fakt je silnou ránou verzi Londýna, která se i tak rozpadá, protože otrávení touto otravnou látkou se neuzdraví jako Julija Skripalová. Londýn tone ve zmatku: celá konstrukce se hroutí,“ uvedl ruský senátor Alexej Puškov.

A230, nebo A234?

Prezident Zeman ve čtvrtek večer v TV Barrandov řekl, že armáda v Česku vyvíjela a testovala nervový jed novičok. Vycházel při tom ze zprávy Vojenského zpravodajství. Jiná zpráva o výskytu novičoku, kterou pro něj zpracovala Bezpečnostní informační služba, ale podle Zemana došla k jinému závěru.

Agentura RIA Novosti upozornila, že Zeman hovořil o nervově-paralytické látce označované jako A230, kterou pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně, zatímco Skripalovi byli podle Londýna otráveni látkou A234. Česká vláda v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), vojenští odborníci či Ústav pro jadernou bezpečnost už dříve prohlásili, že novičok se v Česku nevyráběl.

O novičoku se hovoří v souvislosti s kauzou dvojitého agenta Skripala, který byl otráven v Británii letos v březnu. Po zažehnání kritického stavu je nyní Skripal i jeho dcera mimo ohrožení života. Případ prohloubil roztržku mezi Moskvou a Západem a vedl k vzájemnému vyhoštění desítek diplomatů.

OPCW:  V Salisbury bylo použito 50 až 100 gramů

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ve čtvrtek uvedla, že při otravě Skripalových v anglickém městečku Salisbury bylo použito 50 až 100 gramů tekuté chemické látky. Ředitel OPCW Ahmet Üzümcü prohlásil, že to je podstatně více, než kolik by bylo v dávce připravené v laboratoři k výzkumným účelům. 

„Aniž bych znal přesné množství, bylo mi řečeno, že mohlo jít o 50 až 100 gramů, což je více, než je potřeba pro výzkumné aktivity,“ řekl listu The New York Times šéf OPCW Ahmet Üzümcü s odkazem na zkoumání místa útoku pracovníky organizace. Pro laboratorní výzkum se podle něho používá nejvýše desetina zmíněného rozpětí.

Jeden ze spoluautorů látky označované jako novičok s tvrzením šéfa OPCW polemizoval. Použití 50 až 100 gramů tohoto jedu by mohlo úplně vyhladit Salibury, upozornil podle agentury RIA Novosti Leonid Rink. „To je nějaký zlý sen. Salisbury by z takového množství vymřelo. To je bojové množství. Ani nevím, kolik lidí by se takovou dávkou dalo zabít,“ řekl.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Američtí vojáci viní Turky, že je metodickou palbou vyhánějí ze Sýrie

Turci údajně cíleně útočí na americkou armádu, aby ji donutili odstoupit od syrských hranic. Tvrdí to představitelé...

Najdete na iDNES.cz