Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Novaria je od jména Novák

-
Jedna z odrůd banánovníku, která se právě nyní úspěšně šíří v Asii, Latinské Americe a Africe, nese jméno Novaria. Odkud název pochází? Skrývá se v něm příjmení jejího tvůrce - dnes již zemřelého botanika Františka Nováka z Olomouce. Odrůdu vytvořil za použití radioaktivního záření v Rakousku.

V Seibersdorfu u Vídně je výzkumný ústav, který patří Mezinárodní agentuře pro atomovou energii a Organizaci OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Jedna z jeho laboratoří se věnuje tropickým rostlinám pěstovaným v rozvojových zemích. Výzkumné pracoviště reorganizoval v osmdesátých letech František Novák a vedl je až do své tragické smrti v roce 1993. V rostlinném šlechtitelství se výsledky dostavují obvykle až po letech. Takže dnes v tropech a subtropech dávají úrodu banánovníky vzniklé právě v Seibersdorfu. Vědci ve zdejší laboratoři však už pracují na dalších odrůdách a pouštějí se i do ozařování jiných rostlin. Nejslibněji nyní vypadá rýže.

Banán jako dezert a banán coby příloha

Ne každý ví, že existují dva druhy banánů - banán sladký neboli dezertní, který se vozí i do českých obchodů, a banán škrobový, který není sladký a vyrůstá na jiném druhu banánovníku. Dá se vařit, smažit i péct a slouží jako příloha, případně i jako hlavní jídlo v rozvojových zemích. "Ten první banán je hlavně exportním artiklem, druhý dodává v rozvojových zemích až osmdesát procent energie ve výživě," říká Jaroslav Doležel, vedoucí olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd, který s laboratoří v Seibersdorfu spolupracuje. František Novák proto vybral banánovník jako zemědělskou plodinu, která zajišťuje jídlo i příjmy z exportu. "Jedním z úkolů naší organizace je přispět k rozvoji zemí třetího světa," vysvětluje Hans Meyer, tiskový mluvčí Mezinárodní agentury pro atomovou energii. "Proto společně s FA O provozujeme laboratoře v Seibersdorfu a předáváme její výsledky státům, jež je mohou využít." Banánovník Novaria, který tak zemědělci dostali, plodí dezertní banány. "Je nízký, takže se z něj trsy banánů snadno sklízejí. A navíc plody uzrávají dříve, čímž plantáž může dát dvě úrody v jednom roce i v oblastech dále od rovníku," vypočítává výhody Novarie belgický vědec Nicolas Roux pracující v Seibersdorfu. Jak takový banánovník vlastně vznikl?

Umělé mutace

Klasické křížení rostlin, v přírodě i ve šlechtitelských stanicích, spočívá v přenosu pylu z otcovské rostliny na rostlinu mateřskou. Po oplození vzniká semeno, ze kterého vyroste rostlina kombinující vlastnosti obou rodičů. Polovina její dědičné informace pochází od matky, druhá polovina z otcovské rostliny. Banánovník se však v přírodě sám od sebe, bez lidského zásahu, vyvinul tak, že jeho nejvýnosnější odrůdy netvoří semena. To je pro člověka příjemné, protože mu při jedení banánů neváznou semínka mezi zuby. Strom se množí prostřednictvím výhonků, což znamená, že nové potomstvo je genetickou kopií původní rostliny. Nemá žádné horší, ale ani lepší vlastnosti. Když jej napadne choroba, zničí všechny stromy v dosahu, protože žádný v sobě nemůže mít geny odolnosti proti ní. Nicméně i v přírodě probíhají mutace - změny dědičných vlastností rostlin například vlivem přirozeného radioaktivního záření či chemikálií v prostředí. Vystavit rostliny radioaktivnímu záření však dokáže i člověk. A to je princip, který využívá laboratoř v Seibersdorfu.

Ozařované zkumavky

Tamní vědci berou tkáně z výhonku banánovníku a ve zkumavkách je vystavují různým dávkám radioaktivního záření, které může narušit dědičné vlastnosti. Pak zkoumají, zda rostlinka, jež z takového zacházení vzešla, má nějaké nové kvality. Cílem je získat stromy, které budou dávat lepší úrodu či budou mít další vhodné vlastnosti, především odolají nemocím. "Nikdy samozřejmě nemůžeme předem říci, jaká mutace v rostlině po ozáření nastane," říká Nicolas Roux. "To se pak musí vyzkoušet." Je to nesmírně piplavá práce. Jestli bude nová odrůda dobře růst i v horku a suchu, to se pozná hned na malinké rostlince ve skleníku. Jestli ale dá i dobrou úrodu, to se ukáže, až vyroste. A jestli se jí bude dařit i na poli, to se musí vyzkoušet na plantáži. Proto seibersdorfský ústav používá pokusné plantáže v Malajsii. Vhodná odrůda se může objevit jako jediná z tisíců ozářených rostlin. Tu pak vědci vyberou a nabídnou zemědělcům do tropů, kde se pak už množí sama zcela přirozeně.

Na řadě je rýže

V Seibersdorfu stále pokračuje výzkum banánovníku. Nicolas Roux však ve skleníku s pýchou ukazuje i nepřehledné řady přesně označených dalších rostlinek. Je to ozářená rýže. Tedy plodina, která ve světě dává základní výživu více lidem než kterákoli jiná obilovina. Výzkumníci nyní hledají takové její odrůdy, které odolají nemocím a také nepříznivým přírodním podmínkám, zejména příliš slané půdě. I při této práci využívají metody, které v ústavu zavedl František Novák.

Muž, který změnil banánovník

Olomoucký botanik František J.Novák založil v rakouském Seibersdorfu laboratoř, která nyní pracuje na vylepšování banánovníku a nově i rýže, tedy rostlin významných pro ekonomiku rozvojových zemí. "Spojoval v sobě schopnosti špičkového vědce a výkonného manažera a věděl si rady v každé situaci," vzpomíná jeho žák a spolupracovník Jaroslav Doležel. "Jednou jsem pro něj dělal v Seibersdorfu analýzy zcela novou metodou. Řekl jsem mu, že mi to bude trvat dlouho.Když zjistil, že příprava vzorků je založena na jednoduché rutinní práci, odvolal tři traktoristy z pokusných polí ústavu, promluvil s nimi, navlékl je do bílých plášťů a poslal mi je na pomoc. Oni byli nadšení, že takhle pomůžou vědeckému výzkumu, a analýzy jsme stihli včas." V roce 1973, ve svých dvaatřiceti letech, se František Novák stal vedoucím olomouckého oddělení Ústavu experimentální botaniky Akademie věd. O deset let později se stal i vedoucím výzkumné laboratoře v Seibersdorfu patřící Mezinárodní agentuře pro atomovou energii a Organizaci OSN pro výživu a zemědělství (FAO). "Oni tam uměli vyvolávat změny dědičné informace rostlin ozařováním, on byl zase špička v oboru tkáňových kultur, které jsou pro ozařování ideální," shrnuje Jaroslav Doležel. Nějakou dobu vede František Novák oba ústavy.Protože však v našich končinách není nikdo doma prorokem, je z vedení olomouckého ústavu odvolán a dostává příkaz ukončit práci v Seibersdorfu a zůstat v tehdejším Československu. Vyřešil to emigrací do Rakouska. "Počátkem devadesátých let byl vědcem světové úrovně, na vrcholu svých sil. Americký biografický ústav ho v roce 1991 zařadil do publikace 5000 osobností světa," konstatuje profesor botaniky na Univerzitě Palackého v Olomouci Aleš Lebeda. V létě 1993 však Františka Nováka na odpočivadle silnice v jižních Čechách srazilo nákladní auto a navždy m u znemožnilo v práci pokračovat.
(jet)

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Hamás kývl na návrh k příměří. Izrael má řadu výhrad, akce v Rafáhu pokračuje

6. května 2024  18:56,  aktualizováno  22:09

Palestinské hnutí Hamás v pondělí přijalo návrh dohody o příměří s Izraelem předložený Egyptem a...

Rusko spouští výrobu dříve zakázaných raket středního a krátkého doletu

6. května 2024  22:08

Rusko urychluje vývoj a spouští výrobu raket krátkého a středního doletu, uvedl server Meduza s...

Německo na Putinovu inauguraci zástupce nevyšle, Francie a Slovensko ano

6. května 2024  16:14,  aktualizováno  20:36

Německo v pondělí oznámilo, že nebude mít svého zástupce na úterní inauguraci ruského prezidenta...

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...