Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru. | foto: Gigarama

Požáru v Notre-Dame předcházela série vandalských útoků proti kostelům

  • 290
Byl by to „zlatý hřeb“, kdyby nešlo o nešťastnou náhodu. Požáru ve slavném chrámu Notre-Dame předcházela v předchozích týdnech série útoků proti kostelům ve Francii. Před měsícem se například někdo pokusil podpálit nedaleký pařížský kostel svatého Sulpicia. V případě Chrámu Matky Boží už ale úřady předběžně vyloučily cizí zavinění, pokud tedy nešlo o nedbalost.

Od začátku února napočítali ve Francii nejméně deset případů vandalismu vůči katolickým svatostánkům. Většinou neznámí pachatelé poničili oltáře i krucifixy a jednou znesvětili kostelní zeď výkaly. O útocích informovala například katolická tisková agentura CNA, francouzský týdeník Le Point i britský deník Daily Express

Terčem vandalů se jako jeden z prvních stal 4. února kostel sv. Mikuláše ve městě Houilles u Paříže. Našli tam na zemi rozbitou sochu Panny Marie, kříž shozený z oltáře a poškozenou židli celebranta. 

Jen o den později objevili podobnou zkázu v nedávno opravené katedrále v Saint-Alain v jihofrancouzském městě Lavaur, kde kdosi spálil oltářní plátno a strhal či poničil kříže a sochy. 

Řádění způsobilo pohnutí nejen mezi věřícími. Pobouřilo i poslance Jeana Terliera, jenž oblast zastupuje v Národním shromáždění. „Ostře odsuzuji vandalismus vůči katedrále v Lavaur a sdílím rozhořčení vyvolané tímto nesnesitelným činem,“ uvedl. 

„Bůh odpustí. Já ne,“ prohlásil starosta Lavauru Bernard Canyon. 

Už další den řešili stejný problém v jiném jihofrancouzském městě Nîmes. V tamním kostele někdo rozházel po zemi hostie, poškodil náboženské předměty a na zeď namaloval lidskými výkaly kříž. 

Hořící kostel svatého Sulpicia v Paříži:

16.dubna 2019 v 13:42, příspěvek archivován: 17.dubna 2019 v 10:11

#NotreDameCathedralFire #NodreDameDeParis #NotreDameFire Exactly 1 month ago the media tried to suppress the arson cause of the fire at Saint-Sulpice, the 2nd biggest cathedral in Paris. Deja vue ? https://t.co/JiN6Ow5HRS

„Velice to zasáhlo naši diecézní komunitu,“ řekl biskup z Nîmes Robert Wattebled. „Symbol kříže a nejsvětější svátost se staly terčem těžce urážlivých činů. Toto znesvěcení nás všechny zraňuje v našem nejhlubším přesvědčení,“ dodal. 

Oslavující muslimové a boží znamení. Lži a pověry kolem požáru v Notre-Dame

Už 9. února ale udeřili vandalové znovu, tentokrát v kostele Notre-Dame ve východofrancouzském městě Dijon. Rozházeli eucharistii, znečistili oltářní plátno a roztrhali modlitební knihu.   

Páter z Notre-Dame je přesvědčen, že pachatelé chtěli dát najevo zlost vůči „srdci katolické víry“. Neukradli totiž nic, co by šlo zpeněžit.  

„Nic hodnotného nebylo poničeno, ale je to záměr, což je velmi šokující. Tohle je to, co charakterizuje zneuctění,“ poznamenal.  

VIDEO: Pád věže a zpěv. Nejsilnější momenty z požáru Notre-Dame

Už 10. února se stal opět terčem vandalismu kostel svatého Mikuláše v HouillesTentokrát tam našli shozenou na zem schránku k uchovávání eucharistie. Policii se později k činu přiznal 35letý muž. Podrobnosti o něm úřady nezveřejnily. 

Není také jasné, zda spolu útoky souvisí. Policie ale pokračuje v jejich vyšetřování. 

Vandalismus odsoudil 13. února na Twitteru premiér Édouard Phillipe. „Pět zneuctěných kostelů ve Francii během jednoho týdne. V naší sekulární republice jsou místa bohoslužeb respektována. Takové činy mě šokují a musejí být jednomyslně odsouzeny. Řeknu to biskupům Francie na setkání fóra dialogu s katolickou církví,“ napsal před schůzkou s biskupy z celé země.

Útoky vyvrcholily před měsícem v Paříži, kde hořel vnitřek kostela svatého Sulpicia. Vstupní dřevěné dveře chytly od hadrů, které někdo ukradl bezdomovci, položil u vchodu a zapálil. 

Nebezpečnější vlna útoků na křesťany a kostely postihla Francii i Belgii v roce 2016. Tehdy se k řádění hlásil teroristický Islámský stát. Nejohavnějším činem z této doby byla vražda kněze Jacquese Hamela. Toho 26. července zabili dva radikální muslimové, když sloužil mši v kostele sv. Štěpána v severofrancouzském Saint-Étienne-du-Rouvray. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video