Noční útoky NATO se zaměřily i na další jugoslávská města

- Současně s bombardováním jugoslávské metropole, označovaném za nejtvrdší od zahájení operace NATO proti Jugoslávii koncem března, se terčem útoků letounů Severoatlantické aliance stala v noci na dnešek také další jugoslávská města.

Jak uvedla agentura Tanjug, mohutné exploze bylo slyšet asi hodinu po půlnoci v Batajnici u Bělehradu, kde je umístěno vojenské letiště. Podle očitých svědků bylo vidět šest až sedm raket, jak letí přes Bělehrad směrem k batajnickému letišti.
Zhruba ve stejnou dobu letouny NATO znovu zaútočily na Novi Sad, druhé největší město Srbska. O půl hodiny později bylo podle výpovědi očitých svědků slyšet ze severozápadní části města dvě silné exploze, další výbuchy se v pravidelných intervalech ozývaly rovněž z různých částí města.
Podle Tanjugu exploze bylo slyšet i z oblasti kolem pohoří Fruška Gora. Při nočním útoku bylo zasaženo také letiště v Somboru poblíž jugoslávských hranic s Maďarskem. Agentura Beta uvedla, že v oblasti somborského letiště bylo slyšet tři silné detonace a krátce na to zahalil tuto oblast hustý dým.
Půl hodiny po půlnoci bylo raketou zasaženo také skladiště pohonných hmot v Bogutovaci poblíž Kraljeva v centrálním Srbsku a rovněž nedaleký most přes řeku Ibar. Půl hodiny před půlnocí bylo podle agentury Tanjug zasaženo šesti raketami také město Paračin v centrálním Srbsku.
Bělehradský rozhlas Pančevo rovněž informoval o výbuších ve třech významných srbských elektrárnách, v Resniku, Bezaniji a Leštane ležících v oblastech kolem Bělehradu. Právě zásah těchto zařízení zřejmě způsobil, že se jugoslávská metropole opět v noci na dnešek ponořila do tmy.

Tvrdý noční útok NATO na Bělehrad
Bombardování jugoslávské metropole dnes v noci je označovaném za nejtvrdší od zahájení operace NATO proti Jugoslávii koncem března.
Záblesky explodujících projektilů byly podle některých obyvatel  vidět i od sídla jugoslávské vlády. Pokud se tyto zprávy potvrdí, byl by to vůbec první úder NATO na tento cíl od zahájení náletů na Jugoslávskou svazovou republiku 24. března.
Podle některých zdrojů byl při útoku na čtvrť Novi Beograd poškozen i hotel Jugoslavija.
Agentura AFP napsala, že v centru Bělehradu bylo asi čtvrt hodiny před půlnocí slyšet sedm silných detonací.
Bombardování obvodu Novi Beograd bylo druhou vlnu nočního úderu na hlavní město JSR. První začal krátce po vyhlášení protileteckého poplachu po deváte hodině večer. Agentury oznámily, že se ozvalo několik silných explozí a metropole se poté ponořila do tmy, když byly zjevně přerušeny dodávky elektrického proudu. Rozhlasová stanice Pančevo a jugoslávská státní agentura Tanjug nedlouho poté informovaly, že NATO nad Bělehradem znovu použilo tzv. grafitové bomby, které v neděli způsobily zhroucení energetického systému v Srbsku.
Zpráva o bombardování velvyslanectví Číny v Bělehradě přišla krátce po tom, co Severoatlantická aliance vydala v Bruselu prohlášení, v němž připustila, že v Niši byly v pátek dopoledne omylem bombardovány civilní cíle.
Tento nálet tříštivými bombami postihl nišskou nemocnici a blízkou tržnici. Podle srbských zdrojů přišlo o život 15 lidí a dalších 70 bylo zraněno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: NATO, Raketa

Video