Letošní laureáti Nobelovy ceny za fyziku Makoto Kobajaši, Tošihide Masukawa a Yoichiro Nambu získali ocenění za svou práci v subatomové fyzice.

Letošní laureáti Nobelovy ceny za fyziku Makoto Kobajaši, Tošihide Masukawa a Yoichiro Nambu získali ocenění za svou práci v subatomové fyzice. | foto: Reuters

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za objevy v subatomové fyzice

  • 13
Letošními nositeli Nobelovy ceny za fyziku jsou japonští vědci Makoto Kobajaši a Tošihide Masukawa a americký vědec Yoichiro Nambu. Ocenění získali za objevy v subatomové fyzice. Ve Stockholmu to oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny.

Yoichiro Nambu obdržel cenu za objev mechanismu spontánního narušení symetrie v subatomové fyzice. Kobajaši a Masukawa získali ocenění za práci v oblasti kvarků v souvislosti s hmotou a antihmotou. Na základě jejich práce byly objeveny tři nové typy kvarků. To jsou částice, ze kterých se skládají například protony a neutrony.

Oba vědci také objasnili původ narušené symetrie, kterou na počátku 60. let matematicky popsal Yoichiro Nambu. "Je to velká pocta, nemůžu tomu uvěřit," reagoval po vyhlášení cen v telefonickém rozhovoru Makoto Kobajaši s tím, že získání ceny byl pro něj šok.

. CO JE SPONTÁNNÍ NARUŠENÍ SYMETRIE

Jev podobný spontánnímu narušení symetrie známe i z běžného života. Postavíme-li jehlu na povrchu stolu na špičku, měla by podle klasické teorie spadnout tím později, čím více je na začátku postavena svisle. Při přesné symetrii (jehla přesně na špičce) by neměla spadnout vůbec, protože nelze vybrat žádný preferovaný směr. Přesto dojde k narušení symetrie a jehla v konečném čase dopadne na povrch stolu.

Zdroj: bulletin Aldebaran

Čerství nositelé Nobelovy ceny si mezi sebou rozdělí deset milionů švédských korun (přibližně 25,4 milionu korun). Svá ocenění převezmou v den výročí úmrtí Alfreda Nobela - 10. prosince. Nambuovi připadne polovina finanční částky, Kobajaši a Maskawa se podělí o zbytek.

Loni získali Nobelovu cenu za fyziku Francouz Albert Fert a v Plzni narozený Němec Peter Grünberg. Svými objevy v oblasti nanotechnologií přispěli například ke zmenšení pevných disků počítačů. - více o loňské Nobelově ceně za fyziku si přečtěte zde

Včera se prestižního ocenění v oblasti medicíny dočkali tři virologové z Francie a Německa. Čerstvými laureáty Nobelovy ceny jsou dva francouzští vědci za to, že objevili virus HIV, a německý virolog za důkaz, že rakovinu děložního čípku způsobuje lidský papilomavirus. - přečtěte si Nobelovu cenu za medicínu získala trojice virologů

Výboru ještě zbývá udělit Nobelovu cenu za chemii, literaturu, mír a také zvláštní cenu za ekonomii. Nobelova cena se uděluje každoročně od roku 1901 na základě poslední vůle švédského vynálezce dynamitu - vědce a průmyslníka Alfreda Nobela.

. pŘEHLED LAUREÁTŮ NOBELOVY CENY ZA FYZIKU OD ROKU 2001

2007 - Albert Fert a Peter Grünberg za objevy v oblasti nanotechnologií.
2006 - John C. Mather a George F. Smoot za výzkum v oblasti kosmické radiace, který potvrdil teorie o Velkém třesku.
2005 - Roy J. Glauber, John L. Hall a Theodor W. Hänsch za výzkum chování částic světla a jejich barev.
2004 - David J. Gross, H. David Politzer a Frank Wilczek za výzkum nejmenších známých částic - kvarků. Přispěli tím k hledání odpovědí na otázku, jaké síly vytvářejí vše, co člověka obklopuje.
2003 - Alexej A. Abrikosov, Vitalij L. Ginzburg a Anthony J. Leggett za výzkum vlastností materiálů při extrémně nízkých teplotách.
2002 - Raymond Davis Jr., Masatoshi Koshiba a Riccardo Giacconi za výzkum v oblasti astrofyziky, který vedl k objevení původů paprsků X.

2001 - Eric A. Cornell, Wolfgang Ketterle a Carl E. Wieman za uskutečnění Bose-Einsteinovy kondenzace v rozpuštěných plynech alkalických kovů.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video