Nizozemské Enschede - všední den katastrofy

E n s c h e d e (Od našeho zpravodaje) - Tiché ulice bez lidí a bez aut, to je jen první, vlídnější tvář sobotní katastrofy v nizozemském Enschede, která začala ohňostrojem a skončila explozí sta tun rachejtlí, žabek, dělbuchů a dalších "výbušnin pro radost". Do ovzduší při požáru, který nastal po explozích, unikl rakovinotvorný azbest. O tom, co je dál ve vnitřní zóně katastrofy, se lidé posedávající kolem policejních uzávěr jen dohadují.

Přesvědčit se zatím nemohou vždyť i "vnější bezpečnostní zóna", kde jsou jen rozbitá okna, pocuchané střešní tašky a sem tam vyrvané okno, se otevírá až dnes. "Většina oken je tam rozbitých. Do těch domů by se mohli dostat nepovolaní lidé," brání ještě ráno policista ve vstupu do této zóny novinářům i místním, kteří se chtějí podívat domů.
"Kamarádi mě požádali, abych se tam koukl. Některé domy to prý jen odhodilo stranou o metr i více. Jen podle sklepa se pozná, kde původně stály," říká Dirk, pihovatý kluk, který se zátaras pokouší zdolat už poněkolikáté.

"Ano, některé domy to jen posunulo. Ale asi čtyři sta je zničeno tak, že jsou zcela neobyvatelné, a někde hrozí zřícení," říká policejní důstojník, který odpoledne propouští žlutá vozidla záchranných čet přes poslední zátaras do vnitřní zóny katastrofy. Tam ještě pracuje několik desítek lidí spíše na likvidaci nejhorších škod, než že by doufali, že ještě někoho najdou naživu. "Je-li tam ještě teď někdo, musí být mrtvý," uvedl už v neděli policejní důstojník Menno Wagnar.

Od tohoto zátarasu jsou vidět střechy, z nichž tlaková vlna smetla tašky, a samozřejmě všudypřítomné sklo, které jen pomalu mizí ve vozech městské úklidové služby. "Tam dále je to ještě horší. Pět až deset ulic je zcela zničeno. My jsme z toho vyšli ještě dobře. Jen nám to rozbilo okna a zvedlo střechu, která je nad kuchyní," říká Jürgen Wijma, který s otcem posedává před svým domem hned u hranice vnitřní zóny. Právě se tam vrátil, jako první z 2500 evakuovaných, po dvou dnech ve sportovním areálu města. Ale v sobotu se ještě stačil podívat na místo katastrofy.

"Bydleli tam hlavně dělníci a přistěhovalci v malých domcích na pronájem," říká o těch, které výbuch postihl nejhůře. Kdo za katastrofu může? To zatím s jistotou nikdo neví. "Možná ten požár, kterým to začalo, založil jeden zdejší pyroman. Ale ten v téhle čtvrti ještě nikdy nic neudělal," říká Wijma. Katastrofa začala požárem u skladu zábavné pyrotechniky nebo na jeho nádvoří a tento požár se pak rychle rozšířil do skladu, kde bylo na sto tun těchto výbušných hraček.

Na neopatrné majitele skladu Wijma ani moc nenadává, i když nedostatek bezpečnostních opatření v jejich prostorách byl zřejmě hlavní příčinou tak rozsáhlé zkázy. "Ti lidé jsou tu dobře známi. Prodávali spoustu věcí na ohňostroje. I takové ty ohňové fontánky, co se dávají v restauracích do dortů," říká Wijmův otec. "Dobře, že zatím nikdo neví, kde jsou, jinak by asi neunikli lynčování." Nejhorší nizozemská katastrofa alespoň od roku 1992, kdy na obytnou čtvrť Amsterodamu spadlo izraelské letadlo, si totiž vyžádala přes pět set zraněných a na patnáct mrtvých. "Obáváme se, že jich bude ještě více," říká městský mluvčí Gerde Wolter.

Na listině nezvěstných je totiž zatím přes dvě stě jmen. Jejich počet neustále kolísá a pracovníci městské správy věří, že počet skutečných lidí, kteří se skrývají za těmito jmény, bude nižší. "Lidé ne vždy vysloví jméno správně, a tak se stává, že jeden a týž člověk je registrován třeba pod třemi různými jmény," říká překladatel Gabor Menkes, který pomáhá městské správě s cizími žurnalisty. Situaci komplikuje to, že mezi jmény na seznamu je asi čtvrtina cizích.

Místní lidé si povídají, že na každý zničený dům je určitě aspoň jeden mrtvý. Bude ještě řadu dní trvat, než se tyto spekulace potvrdí, či vyvrátí. "Prozkoumali jsme jen malou část trosek. Bude to ještě nějakou dobu trvat," říká starosta města Jan Mans, podle něhož město utrpělo škody jako při bombardování. Enschede dává po výbuchu názornou lekci o užitečnosti překližky. Neboť i když všude postávají auta se skleněnými tabulemi, většina oken se musí zatím záplatovat igelitem a dřevotřískou.

Mezitím však, mimo bezpečnostní zónu, běží obchod jako obvykle. Nápisy na dřevě pohotově informují, že "Fähnrich Pijano Handel" nebo bar Friso je otevřen jako vždy. A život kolem také už vypadá zcela normálně až na zbývající zátarasy a lidi, kteří u nich čekají.

Podle informací policie začala katastrofa v Enschede malým ohněm v sobotu odpoledne, kam zdejší hasiči vyrazili se dvěma vozy. Když přijeli, viděli, že se situace horší, a povolali dalších pět hasičských aut. Ale půl hodiny poté začala série výbuchů, která vyvrcholila posledním, jenž byl nejhorší. Při něm zahynuli čtyři hasiči a řada dalších lidí, bylo mnoho zraněných a začal živelný útěk lidí. Poté město s pomocí policejních sil z okolí zahájilo evakuaci a uzavřelo celou postiženou oblast.

Výbuch a následný požár skladu zábavní pyrotechniky v nizozemském Enschede si vyžádal podle posledních zpráv dvacet mrtvých a 230 zraněných. (13. května 2000)

Výbuch a následný požár skladu zábavní pyrotechniky v nizozemském Enschede si vyžádal podle posledních zpráv dvacet mrtvých a 230 zraněných. (13. května 2000)

Výbuch a následný požár skladu zábavní pyrotechniky v nizozemském Enschede si vyžádal podle posledních zpráv dvacet mrtvých a 230 zraněných. (13. května 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video