Vědci ve Velké Británii testují nový lék proti Alzheimerově chorobě. Ilustrační foto

Vědci ve Velké Británii testují nový lék proti Alzheimerově chorobě. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nemocným trpícím alzheimerem svitla naděje, vědci v Británii testují nový lék

  • 5
Na dosud nevyléčitelnou Alzheimerovu chorobu bude možná už za několik let účinný lék. Vyvinuli ho vědci z univerzity v britském Aberdeenu. První výsledky testů Remberu, jak se nový medikament jmenuje, zlepšily mentální schopnosti u více než 80 procent pacientů.

Podle britské stanice BBC jsou odborníci po zveřejnění prvních výsledků optimističtí. Upozorňují ale, že je třeba nový lék vyzkoušet na větším vzorku pacientů. Dosud jej otestovalo 321 pacientů.

Další studie jsou naplánované od příštího roku. Nyní je podle expertů především potřeba popsat vedlejší účinky, které mohou užívání preparátu Rember provázet. Zaměří se ale i na to, zda jeho užívání může působit preventivně.

"Podle dosavadních výsledků to zatím vypadá, že by lék mohl být nejméně dvakrát účinnější než stávající preparáty na trhu," řekl BBC profesor Clive Ballard, šéf výzkumu britské Alzheimerovské společnosti.

Na trhu by se podle odhadů odborníků mohl objevit už v roce 2012.

Rember vyzkoušel i dvaasedmdesátiletý Jimmy Hardie. Začal ho užíval před více než dvěma roky. Jeho stav se zlepšuje postupně, ale už si více věří, řekla BBC jeho manželka. Dříve panikařil, když měl něco sám udělat, nyní už to podle ní zvládá výrazně lépe.

"Život se mi zlepšil. Samozřejmě mám i horší dny, ale předtím jich bylo výrazně víc," popsal sám Hardie.

Účinky léku se zkoumaly na třech různě velkých dávkách. Nejlepší výsledky se dostavily u té střední. Posun na stupnici měřící vážnost demence byl zde nejvyšší. Ani po delší době užívání preparátu se u pacientů neprojevilo žádné výrazné zhoršení mentálních funkcí, konstatovali vědci.

Nový lék podle dosavadních výsledků působí nejvíce v částech mozku, které jsou zodpovědné za paměť. Tím se odlišuje od ostatních medikamentů.

Už před zhruba sto lety vědci poprvé zjistili, že u lidí s Alzheimerovou chorobou se ve zvýšené míře objevují v nervových buňkách mozku určité shluky proteinů. Později se přišlo na to, že se jedná o protein zvaný Tau, který rostl v buňkách zapojených do procesu paměti a tím narušoval jejich činnost.

Právě preparát Rember je prvním lékem, který se zaměřuje jen na ničení proteinu Tau. Ostatní byly zaměřené na větší spektrum proteinů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video